Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Rury Lepsze Do Centralnego Ogrzewania?


dekorpak

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy, jeżeli prowadzisz instalację pod posadzką od rozdzielaczy to AluPex jest bardziej wskazany, tańszy i brak połączeń w betonie. Natomiast jeżeli stosujesz klasyczną metodę, czyli piony i podejścia do grzejników od nich to Cu jest estetyczniejsza. Wszystko zależy od cen i od chęci inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę>

Jakie rury lepsze do centralnego ogrzewania Cu czy inne?

no dobre rury miedziane ,dobre tez pex ,dobre sa stalowe widzisz mona wymieniac ile echnologi to mozna powiedziec ze dobre pytanie jaki rodzaj paliwa i najwaniejsze to kasa jaka chce sie zainwestowac bo napewno stal bedzie długowieczna miedz podobnie przydobrze zrobionej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to w tym przypadku miedz bedzie najlepsza trylko pamietaj o kolanach łagodnych i dosc spore srednice nie oszczedzaj czyli z kotła 35 pozniej 28 i dopiero ostatni grzejnik na 15 bo cuda juz wiziałem tak zeby z głową to zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego od razu zakładasz, że piec będzie na paliwa stałe i o mocy około 30kW ?? Może to będzie gazówka o mocy 24kW, a wtedy to rura Cu 22 wystarczy.

 

Do dekorpak:

Ponieważ nie posiadasz doświadczenia, to na początku polecałbym jednak zastosowanie AluPex. Ilość połączeń rur ograniczone. Cena jest jednak względna. Może i rura Cu, za metr bieżący wychodzi taniej, ale policz kształtki do niej, to już nie jest takie tanie. Przy zastosowaniu AluPexa unikasz tych kosztów. Po prostu kładziesz całe odcinki rur. Wybór należy jednak do Ciebie. Jak napisał automatyk, dobrze się zastanów i przemyśl całą instalację. Podobieraj właściwe średnice rur, automatykę. Nie daj sobie wcisnąć wielu niepotrzebnych urządzeń. Piec też dobierz odpowiedni dla siebie, i nie patrz na to co jest dzisiaj, ale co może być za lat 10 lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki . Liczy się również i kasa. Sprawdzę Pex-a jeszcze . Było by łatwiej. Miedzią to myślałem same gałązki 15 mm, nawet nie wiem czy nie 18 mm. Czy grzejniki mogą być w poziomie? Jeszcze - czy na grzejnikach tj. na "firmie"można oszczędzić??

Całość instalacji czeka już na zewnątrz. Wylewki zrobione, jedynie podłogowe jest zrobione z Pex-a w 2 łazienkach i w kuchni-jadalni, już pod glazurą. Co do pieca to na paliwa stałe a nawet na miał węglowy. Wykonałem przeróbkę pieca węglowego , dorobiłem sam podajnik tłokowy-napęd śrubą- silnik 380V, wykonałem do tego sterowanie prymityw, które przechodzi próby od początku zimy.

Po kilku przeróbkach podajnika-trudna sprawa- chodzi i pali i grzeje. Piec do wyrzucenia za psem , chociaż używany pierwszy sezon to i tak oddam go na złom.

Firma miała chyba spółkę-układ z kopalniami węgla. 50% ciepla w komin i nic się nie da zrobić , konkretnie nic. Jest to nowy piec ale ZłOM.

 

Ja ostatnio to rozróżniam piece tylko po temperaturze czopucha.

Ten z gorącym czopuchem- na złom.

Są takie piece, którym można" podać rękę", są takowe.

Mało kto zwraca na to uwagę. Mówią mój pali dobrze, mój też pali dobrze a jeszcze inny mój pali tak dobrze, że aż huczy i dymi.

 

Kupię piec ale "trendy-piec".

Tylko takie powinny być w handlu.

Reszta na złom- nawet FIRMOWE- wychwalone.

 

Ja napewno nie nabiorę się na Firmowy piec, nawet jego konstruktor nawet nie wiedział jaką temperaturę ma czopuch takiego pieca w jego domu.

Kto na to patrzy-pali i to ważne.

Ale 50% w komin i do atmosfery i 'Dziura ozonowa".

Taka jest prawda.

 

Czeka mnie nowa instalacja, nowy piec i nowa robota.

 

Jestem laikiem,----<<<< samojakimś tam>>>>>---.

Potrzebuję porad, korzystam z nich zawsze.

Jeżeli mogę to pomogę i ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego od razu zakładasz, że piec będzie na paliwa stałe i o mocy około 30kW ?? Może to będzie gazówka o mocy 24kW, a wtedy to rura Cu 22 wystarczy.

 

Do dekorpak:

Ponieważ nie posiadasz doświadczenia, to na początku polecałbym jednak zastosowanie AluPex. Ilość połączeń rur ograniczone. Cena jest jednak względna. Może i rura Cu, za metr bieżący wychodzi taniej, ale policz kształtki do niej, to już nie jest takie tanie. Przy zastosowaniu AluPexa unikasz tych kosztów. Po prostu kładziesz całe odcinki rur. Wybór należy jednak do Ciebie. Jak napisał automatyk, dobrze się zastanów i przemyśl całą instalację. Podobieraj właściwe średnice rur, automatykę. Nie daj sobie wcisnąć wielu niepotrzebnych urządzeń. Piec też dobierz odpowiedni dla siebie, i nie patrz na to co jest dzisiaj, ale co może być za lat 10 lub więcej.

ze coooooo?????????

24kW i rozprowadzenie 22 miedzia zycze powodzenia chyba ze tam jest 5 grzejników na 200m domu dobre porpostu liczyłes kiedyc moze jaka jest predkosc w takiej rurze ??????????

przy pompach przy takich wisielcach sa pompy min 6m a standart to 20/70 czyli 7 m przepływu to z rury i kolan 22 za trzy lata zostanie jedynie faktura wiem bo niestety musiałem juz wymieniac po takich fachowcach insdtalacje

a co do grzejników to jesli płytowe to cosmonova pozniej długo nic i dopiero buderus ,purmo i inne ,jesli aluminium to juz tylko wlalory estetyczne praktycnie wszstkie dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli stosujesz rury z Casto, to się nie dziwię, że faktura zostaje. Od 5 lat bawię się w instalacje i jakoś do tej pory nie mam reklamacji (kontakt z klientami i owszem). Do 24kW stosowałem i stosuję Cu22, powyżej Cu28 i działa. Natomiast jeżeli poruszasz argument prędkości, to jeżeli przy wyjściu z pieca (pomijam już średnicę fabrycznych wyjść) będziesz miał prędkość 7 m/s (sic) na rurze Cu22, to jaką będziesz miał prędkość w tej instalacji przy grzejniku, na rurze Cu15?? To chyba akurat nietrafiony argument. Średnicę rur dobiera się pod względem ilości środka grzewczego w instalacji, a co za tym idzie zapotrzebowania energii grzewczej dla domu i mocy pieca, a nie pod względem prędkości przepływu. Ta prędkość jest raczej stała i nic tu do gadania nie ma moc pieca. To, że musiałeś wymieniać instalację po takich fachowcach jak ja, to cóż, gratuluję dużo roboty. Ciekawe ilu po Tobie poprawiało?

 

a co do grzejników to jesli płytowe to cosmonova pozniej długo nic i dopiero buderus ,purmo i inne ,jesli aluminium to juz tylko wlalory estetyczne praktycnie wszstkie dobre

Tutaj się spokojnie mogę podpisać pod Twoim zdaniem. CosmoNova to dobre grzejniki i tanie. Jednak gdy je wybierzesz to pamiętaj by do każdego grzejnika dokupić zestaw montażowy (wieszaki, odpowietrznik i korek), no chyba że Cosmo zaczęło sprzedawać wszysto w komplecie.

 

I taki mały OT dla automatyka. Zacznij stosować znaki interpunkcyjne, Twoje wypowiedzi staną się bardziej czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi muszezawszez ukrycia pisac gdzies z kotłowni albo w innych miejscach a moj laptop jest zmeczony a raczej klawiatura a co do srednic to sie z toba niezgodze niestety bo predkoc tylkona wymiennikach zaworach i pompach mioze byc wyzsze os 1m/s pozatym szumy i duzeopory a poco?

ale dobra ja robie tak ty inaczej ,a codo rur to nie znam takiej firmy dla mnie jedyna firma w europie to hutmen mam nadzieje ze co ci to mówi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi muszezawszez ukrycia pisac gdzies z kotłowni albo w innych miejscach a moj laptop jest zmeczony a raczej klawiatura a co do srednic to sie z toba niezgodze niestety bo predkoc tylkona wymiennikach zaworach i pompach mioze byc wyzsze os 1m/s pozatym szumy i duzeopory a poco?

ale dobra ja robie tak ty inaczej ,a codo rur to nie znam takiej firmy dla mnie jedyna firma w europie to hutmen mam nadzieje ze co ci to mówi pozdrawiam

Chodziło mi o rury z pewnego wielkiego sklepu budowlanego. Co do szumów to naprawdę nie spotkałem się z reklamacjami. Wiem, że ze wzrostem średnicy one maleją, ale to działa. I koszt mniejszy , a co za tym idzie i zarobek większy. Nie oszukuję klientów, ale czasami ich po prostu nie rozumiem. Klient zawsze wybierze opcję najtańszą, a żyć przecież trzeba, nie przetłumaczysz "fachowym" i wyedukowanym na muratorze klientowi, że tak będzie dobrze. Klient nasz pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w niedzielę.

Interpunkcja i ortografia może nie jest tak ważna, chociaż ja przykładam do nich uwagę, ale szczególnie w reklamówkach dużych firm i szczególnie tam gdzie gdzie producent lub hurtownik ceni się wysoko. Z wysokich cen powinien odłożyć na "dokształcanie".

 

Ale teraz temat "roku", mojej instalacji CO, kolektorów, wymiennika itp.

 

Dzięki za informacje. Doszło do mnie, że rura a rura to różnica??Chociaż jednakowa grubość ścianki??

Jak to rozpoznać??

A co do grzejników chociaż stawiam kasę jako priorytet, to które-aluminiowe żeberkowe??

 

Witam!!

Jeszcze temat mojej podłogówki w 3 pomieszczeniach (wspominałem, już wykonana -2 łazienki i kuchnia), myślę w tych pomieszczeniach usytuować grzejniki a ich powrót wpiąć w zasilanie podłogówki. Proszę o podpowiedź a za wszystkie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Jeszcze temat mojej podłogówki w 3 pomieszczeniach (wspominałem, już wykonana -2 łazienki i kuchnia), myślę w tych pomieszczeniach usytuować grzejniki a ich powrót wpiąć w zasilanie podłogówki. Proszę o podpowiedź a za wszystkie dziękuję.

 

podpinanie podłogówki do do powrotu grzejnika to wyjscie awaryjne i mało komfortowe co do zeberek aluminiowych to byle nie ze wschodu to bedzie dobre dobre ale mało estetyczne to calidor ale musisz patrzec na etetyke taki ktory sie podoba unas terazna topie sa grzejniki aluminiowe nie takie zwykłe proste tylko wypukłe z [przodu koszt ok 33zł za zeberko wysok 50cm praktycznie wszystkie są epoksydowane wiec nie reagują z miedzią i mozna smiało jes tosowac w kazdej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Doszło do mnie, że rura a rura to różnica??Chociaż jednakowa grubość ścianki??

Jak to rozpoznać??

 

No właśnie nie jest taka sama grubość ścianek. Casto ma cieńsze ścianki, oraz nakleja naklejki z kodem kreskowym na każdej kształtce, a potem tracisz 5 min na doczyszczenie kolanka z jednym kielichem.

 

Witam!!

Jeszcze temat mojej podłogówki w 3 pomieszczeniach (wspominałem, już wykonana -2 łazienki i kuchnia), myślę w tych pomieszczeniach usytuować grzejniki a ich powrót wpiąć w zasilanie podłogówki. Proszę o podpowiedź a za wszystkie dziękuję.

 

Jak napisał automatyk, to rozwiązanie awaryjne, ale będzie hulać, tylko nie zapomnij zamontować głowic rtl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że udało mi się wysłać "FOTO" chociaż pierwszy raz jestem na Forum od wczoraj, a jestem jak wspominałem już "wiekowy".

Na tym moim rysunku projektowane piony -na czerwono(wiadomo-będą i powroty).

Proszę o ocenę co do średnicy rur i ewentualnego rozmieszczenia.

Wykonane już są podłogówki, wszystkie posadzki o podłogi.

Pozostaje wiercenie otworów w podłogach, stropach.

Czy stosować gdzieś w piwnicy rozdzielacz?

Bo w piwnicach (pod całym budynkiem) będą rozprowadzenia.

Średnice rur to moja propozycja. Muszę być projektantem przy pomocy "Forumowiczów",

ale to po kolei dojdą problemy, to wiem

a później postanowiłem "Zrób to sam".

post-6416-1234704773_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica RTL - http://www.sankom.pl/download/dk/documenta...02_unibox_k.pdf

W Twoim przypadku, raczej zrezygnowałbym z AluPexa i rozdzielaczy, a całą instalację poprowadził w miedzi. Masz już wylane posadzki i szkoda, by było kuć teraz w nich bruzdy na instalacje. I tak, Piwnica, rozprowadzenia do pionów poprowadź w 28. Piony z podłogówką poprowadź w 22, pozostałe w 18, a odejścia do grzejników w 15. Pionów nie kończ na ostatnich grzejnikach, tylko poprowadź je wyżej i zainstaluj odpowietrzniki automatyczne. Samo ich rozmieszczenie to już Twoja sprawa. Tak jak zaznaczyłeś na rysunku, może być , tylko po co ?? To akurat niefortunne rozmieszczenie. Masz pion parter hal i pion parter pokój. Dwa piony, a jak poprowadzisz go w rogu ściany to złapiesz na jednym pionie dwa pokoje. Tu musisz przemyśleć i pokombinować. Co do samej kotłowni, to poszukaj na forum. Są gotowe schematy i sposoby podłączenia kotła i automatyki. Nie będę nic sugerował, jest wiele szkół i wiele opinii, sam musisz wybrać dla siebie odpowiedni sposób podłączania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Odnośnie pionów to tak myślałem , że wrogu-- tylko w drugim pokoju grzejnik byłby wtedy nie pod oknem tylko na ścianie bo na tej ścianie co okno są drzwi balkonowe i nie ma jak przeprowadzić rur a wspominałem ,że wykonane są podłogi i dlatego tak narysowałem.

I teraz nie wiem czy grzejnik na ścianie czy pod oknem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Jeszcze temat mojej podłogówki w 3 pomieszczeniach (wspominałem, już wykonana -2 łazienki i kuchnia), myślę w tych pomieszczeniach usytuować grzejniki a ich powrót wpiąć w zasilanie podłogówki. Proszę o podpowiedź a za wszystkie dziękuję.

 

Witam,

Zawsze wydawało mi się, że "podpinanie" podłogówki pod powrót grzejnika to nieudana i niefachowa interpretacja niektórych instalatorów. (może się mylę). Wystarczy tylko, że ktoś z domowników lub gości zakręci głwicę termostatyczną na grzejniku i już nie masz ogrzewania podłogowego... <_<

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.