betist Opublikowano 19 Grudnia 2016 #1 Opublikowano 19 Grudnia 2016 Witam, prosiłbym o wyrozumiałość, ponieważ jestem totalnie zielony w poniższej tematyce - za wszelkie uwagi i sprostowania byłbym wdzięczny. OPIS INSTALACJI: PIEC: VITODENS 100 + zasobnik 120l Ogrzewanie podłogowe - kuchnia + łazienka ( POZIOM 1) Centralne ogrzewanie Poziom -1 - żeberkowy x 1szt. Poziom 0 (instalacja) - żeberkowy x 3szt. + drabinkowy łazienka x 1szt. Poziom 1 - żeberkowy x 2 szt. Instalacja: STAN OBECNY: Problem polega na nieprawidłowym rozłożeniu ciepła pomiędzy podłogówką, a centralnym ogrzewaniem. Przy ustawieniu pieca na poziom 3 - podłogówka jest ciepła, a kaloryfery cały czas są zimne. Przy ustawieniu pieca na poziom 4+ - podłogówka robi się gorąca, a kaloryfery letnie. Kaloryfery odpowietrzone, ustawione na max grzanie na termostatach. Obecnie zależy mi, aby grzejniki grzały mocniej, a podłogówka słabiej. W tym momencie ciepło rozkłada się następująco 80% podłogówka, 20% grzejniki. Zależałoby mi, aby odwrócić sytuację - najlepszą opcją byłoby kontrolowanie podłogówki oraz grzejników niezależnie. W jaki sposób mógłbym to uzyskać? Gdzie popełniam błąd? Pytanie dodatkowe: 1. Czy temperatura dla termostatu A1 jest powinna mierzona w miejscu A2? Czy powinna być raczej mierzona na powrocie podłogówki? Z góry dziękuję za pomoc.
Gość mak Opublikowano 20 Grudnia 2016 #2 Opublikowano 20 Grudnia 2016 Gdzie popełniłeś błąd? Już w koncepcji ogrzewania. Założyłeś ze wybudujesz instalację bez układu mieszajacego dla podłogówki, bez sprzęgła hydraulicznego. Zjawisko jest proste jak uruchomisz pompę na podłogówkę to ta podbiera wodę z grzejników zasilanych z pompy kotłowej. Wyłączysz podłogówkę to grzeją grzejniki. Niestety układ jest zbudowany błędnie, tym nie da się sterować. Jak powinna zostać zbudowana instalacja? To znajdziesz na stronie producenta kotła. Pobierz cennik (plik pdf) na stronie 7 masz schemat z zestawem uzupełniającym OpenTherm. Wtedy wszystko by działało
sambor Opublikowano 20 Grudnia 2016 #3 Opublikowano 20 Grudnia 2016 Kolejny "oszczędny" pomysłowy Dobromir :D
betist Opublikowano 20 Grudnia 2016 Autor #4 Opublikowano 20 Grudnia 2016 Całą instalację wykonywał 'specjalista' z polecenia. Mieliśmy mocne przeboje gdy przyszło do rozliczenia. Finalnie zapłaciliśmy, że mieć problem z głowy i raczej nie było to oszczędne rozwiązanie. Kolejna zima weryfikuję jego pracę i oto z czym zostaliśmy. Przed kolejnymi zmianami chciałbym mieć jakiekolwiek pojęcie o tym jak cały układ funkcjonuję i czego dokładnie potrzebuję. Nie jestem jednak pewien czy dobrze wszystko interpretuję: Obecnie cała instalacja działa w ten sposób, że podłogówka zabiera całą ciepłą wodę i nic nie zostaję dla grzejników. Jedynie wyłączenie / zablokowanie pompy pozwoli na zasilanie grzejników ciepłą wodą. Brakuje mieszacza wraz ze sterownikiem, który w zależności od temperatury w pokoju czy innego kryterium rozdzielał by ciepłą wodę pomiędzy podłogówką, a grzejnikami. Czy jest możliwość przerobienia istniejącej instalacji, aby to poprawnie funkcjonowało? Jak duża jest to przeróbka? Dzięki za odpowiedź!
Gość mak Opublikowano 21 Grudnia 2016 #5 Opublikowano 21 Grudnia 2016 Po co Ci mieszacz do rozdziału???!!! Tu nic takiego nie jest potrzebne. Tu potrzebne jest sprzęgło i oraz układ mieszający z pompą na podłogówkę i pompa na grzejniki. Czy jest możliwość przerobienia istniejącej instalacji? Tego na odległość Ci nikt nie powie, trzeba na miejscu obejrzeć kotłownie i przebieg rurociągów.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.