Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jeden Kocioł Na Dwa Mieszkania


automaciek

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie. To mój pierwszy post na forum, proszę o wybaczenie wszelkich błędów.

Plan mój jest następujący, jednym kotłem gazowym kondensacyjnym (Termet gold plus 20kW) ogrzać 2 lokale (40m2 i 75m2) średnio ocieplone(budynek poniemiecki, ściany 12cm cegła, 12cm szczelina powietrzna, 12cm cegła i od 5 do 10cm styropianu) zamieszkały przez 5 osób.  Piec będzie współpracował przez wbudowany zawór 3-drożny z zasobnikiem c.w.u 140L z pompą cyrkulacyjną i mieszaczami termostatycznymi, oraz przez zestaw: pompa (LFP Experia) + zawór sterowany x 2, z dwoma obiegami c.o., nowym wykonanym w techologii rur z polibutylenu i z rozdzielaczem, oraz istniejącym (grzejniki alu bez termostatów i rury stalowe). Rozdzielacz będzie się znajdował około 20mb od kotła. Pompy i zawory będą sterowane z termoregulatorów tygodniowych (N.O.) w obu lokalach, poprzez sterownik (Arduino z własnej realizacji) realizujący funkcję załączania pieca i właściwej pompy z zaworem natychmiast po żadaniu "grzej" i wyłączający piec natychmiast po poleceniu "wyłącz" i pompę z zaworem po 2 minutach.

Proszę o opinie i uwagi odnośnie zaproponowanego rozwiązania.

 

pozdrawiam Maciej

post-70461-0-67820200-1479640869_thumb.jpg

Opublikowano

załóż kociol 2f np wolf 20+24kW plus zasobnik i zadnych więcej pomp a reszta na zaworach z odcięciem elektrycznym 

Opublikowano

Czyli sugerujecie polegać na pompie w piecu,   piec 25kW a przepływ regulować mechanicznie  zaworami grzybkowymi aby skompensować różnice oporu hydrodynamicznego w obu obiegach gdy oba obwody będą aktywne.    Mam zamiar zastosować mierniki przeplywu (elektroniczne)  i sterownik ma liczyć  koszty ogrzewania oraz wyświetlać parametry  chwilowe..... 

Opublikowano

specjalnie pisze o kotle wolf bo tam jest pompa elektroniczna i sama sobie z oporami poradzi ,a kazdy inny kocioł bedzie generował dodatkowe koszty i nigdy nie bedzie dobrze

Opublikowano

Pozwolę sobie na post pod postem. 

Dlaczego więc wszystkie gotowe rozwiązania modułów wielostrefowych oparte są na pompie i zaworze w każdej gałęzi, w szeregu z pompą w budowaną w kocioł? Właśnie tym się sugerowałem planując instalację.

Opublikowano

Ale to trzeba przeliczyć i może się okazać, że potrzeba sprzęgła hydraulicznego do rozdzielenia obiegów

Więc dlatego napisałem , że nie wiadomo czy będzie prawidłowo pracowała z nimi pompa kotłowa 

Natomiast grzanie CW obsługuje pompa z kotła.

Jak będziesz rozliczał pobór CW?

Gdyż na CO to dwa ciepłomierze wystarczą.

Opublikowano

Sprzęgło hydrauliczne oczywiście zastosuję. Rozliczenie zrealizuję na halotronowych łopatkowych miernikach przepływu zasilania wymiennika i obu mieszkań oraz  pomiarach różnicy temperatur zasilania i powrotu tudzież zużycia c.w.u. przez oba mieszkania. Napisałem program na Arduino, jest  prawie gotowy będzie wyświetlał procentowo udział obu mieszkań w ogrzewaniu i c.w.u. Ew. błędy pomiarowe jakimi będzie obarczony wynik  będą proporcjonalne, a więc pomijalne.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.