Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Działania Instalacji Co I Cwu


romanus74romanus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem trochę laikiem i chciałbym się dowiedzieć czy to co zakładam że będzie działało to tak będzie. Poniżej zamieszczam rysunek. Zawór 4 drożny sterowany siłownikiem i do tego sterowanie pokojowe, pompka CO na powrocie (bo tak mam miejsce), druga pompka na CWU na zasilaniu wraz z zaworem różnicowym, równolegle do pompki. Oba obiegi rozdzielone zaworami zwrotnymi klapowymi.

I oto pytanie czy np. w lecie gdy nie będzie pracowała pompka CO czy grawitacyjnie będzie mi się grzał bojler (oczywiście spady będą), pompka jest w razie szybszego zagrzania wody. Bojler planuje dwupłaszczowy.

I drugie pytanie w zimie jak będzie pracowała tylko pompa CO czy będzie mi się grawitacyjnie grzała woda w bojlerze, czy raczej nie mam co marzyć?.

Trzecie pytanie czy jest potrzebny zawór zwrotny klapowy na powrocie z obiegu CWU, bo wtedy obieg na CWU byłby mniej utrudniony dla grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D chyba nie nadaje się do funkcji rozdzielania. Po raz kolejny wrzucany jest schemat, który stanowi wariację nt. 4D z pytaniem, czy zadziała. Tymczasem to nie jest prawidłowy montaż tego typu zaworu i normalny instalator nie przeprowadza eksperymentów, tylko czyta DTR. Ty jesteś inwestorem, właścicielem i pewnie przyszłym wykonawcą, więc ewentualne problemy z działaniem to będą Twoje problemy.

 

Nie odpowiem Ci czy to zadziała, ale pewność mam, że ten zawór co najwyżej przygotuje wodę dla grzejników, bo na ochronę powrotu bym nie liczył.

 

Bojler z zaworem różnicowy prawdopodobnie będzie przeciągał temperaturę, bo grawitacja przy odpowiednich średnicach powinna działać. Zawory klapowe nie nadają się do montażu z przepływem w dół.

 

Ogólnie koncepcja jest sprzeczna z zasadami montażu 4D i jeśli brak ci miejsca na właściwy montaż, to pomyśl o innych opcjach. Sugeruję rozwiązanie z 3D dla grzejników i obiegiem CWU z pompą załączoną na stałę. Nie przeszkadza ci grawitacyjne przegrzewanie bojlera, to za jednym razem dostaniesz stale naładowany ma maks zasobnik i dogrzany powrót kotła. Sam obieg CWU możesz przygotować do pracy grawitacyjnej, gdzie w lato poradzi sobie bez pompy. Dodatkowo kasę zaoszczędzoną na kombinacjach z 4D zainwestuj w 3D termostatyczny na wyjściu CWU na krany. Wtedy wysoka temp wody w bojlerze nie będzie problemem, a de facto iluzorycznie "zwiększysz" pojemność zasobnika poprzez wydłużenie czasu poboru wody ciepłej w temperaturze komfortowej dla ciebie.

 

 

post-18583-0-90144200-1478429726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomyślę o za worze termostatycznym do CWU bo to dobry pomysł.

Natomiast zastanawiałem się nad ochroną powrotu, gdyby zabudować zawór termostatyczny jak na rysunku. Wtedy zawór ten ustawić ok. 45C i woda na powrocie niezależnie od otwarcia zaworu 4 D będzie miała 45°C. w czasie „rozgrzewania się pieca” większość wody płynęła by bypassem przez zawór termostatyczny, natomiast po osiągnięciu wody na powrocie ok. 45C, zawór termo by się zamykał.

Może ktoś ma takie rozwiązanie u siebie. Czy to zdaje egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.