Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Klapowy Zamiast Różnicowego


Maniek142

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Mam do Was jeszcze jedno pytanie, a właściwie ocenę schematu który zamieszczam. 

Zastanawiam się nad pompą kotłową a dokładnie nad sposobem jej montażu. 

W kotle MPM jest taka sytuacja, że woda na wyjściu jest zawsze cieplejsza o minimum 9*C od tego co pokazuje termometr umieszczony w centralnej części pieca. Czasem zdarza się nawet większa różnica, zwłaszcza gdy wystąpi duży pobór ciepłej wody z zasobnika. Wygląda to tak jakby woda w kotle słabo się mieszała. Stwarza to pewne problemy z pracą miarkownika. Zastanawiam się więc nad podłączeniem pompki kotłowej jak na podanym schemacie. Rura 3/4 cala byłaby podłączona pod wyjście na miarkownik poprzez trójnik w który wpięty byłby miarkownik. Dodatkowo na tym odcinku byłby zawór do regulacji przepływu. Czy ma to wogóle prawo zadziałać? Myślę że może to pozytywnie wpłynąć na wymianę wody wewnątrz kotła oraz dodatkowo spełnić rolę ochrony powrotu. Pompka pracowała by cały czas na minimalnym biegu po osiągnięciu określonej temperatury. 

 

Co do temperatur sytuacja powtarza się na dwóch identycznych kotłach więc to raczej nie przypadek. Podmieniałem termometry, odczyty te same. Może ma na to wpływ że termometr fabryczny jest zamontowany bezpośrednio nad palnikiem co nie zmienia faktu że woda powinna się lepiej mieszać. Czasami gdy woda na wyjściu ma jeszcze 70* słychać już bulgoty w centralnej części kotła. 

 

Schemat trochę na kolanie robiony ale powinien być zrozumiały.

post-69592-0-54748800-1479144893_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa dobry pomysł tylko nie tak- na powrocie zawór 4d-kocioł. Wtedy ten 4d niepotrzebny i w jego miejsce 3d chyba że to już istniejąca instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa to o niebo lepszy sposób ochrony powrotu niż 4d

post-2974-0-34141200-1479148926_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale sam 4d nie ciągnie prądu. Coś za coś. U mnie nie jest z tym powrotem wcale źle. Utezymuje się na poziomie 55* gdy kocioł ma 65-70. Jak już ogarne zawor różańcowa będę mógł zmniejszyć nastawy pompy co podnosi temperaturę powrotu.

Na dzień dzisiejszy pompę kotlowa chce wstawić aby wspomóc mieszanie wody w kotle.

 

Swoją drogą myślę że przyczyną słabego mieszania jest to że oba przyłącza znajdują się na tylnej ścianie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przerobiłem już także swoją kotłownię. Zawór klapowy wstawiony, działa zgodnie z oczekiwaniami. Pompka na niskiej nastawie, szumów w instalacji brak. Temperatura powrotu wzrosła natomiast wymiana wody w kotle nieco na minus, ale ogólnie jest ok. Musiałem też nieco podnieść temperatury na pogodówce w związku ze zmniejszeniem przepływu o ok 4*. Powrót z CWU nadal wpięty pod osobne wejście do kotła, więc sterownik nie wie o dogrzewaniu przez bojler, a mimo to powrót praktycznie cały czas jest ponad 60*. Miarkownik ustawiony na 80*. 

post-69592-0-68478900-1479397073_thumb.jpg

post-69592-0-72372400-1479397270_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.