przemolbtz Opublikowano 3 Października 2016 #1 Opublikowano 3 Października 2016 Witam szanownych Forumowiczów. Pochodzę z okolic Zielonej Góry. Posiadam dom jednorodzinny i jestem w trakcie jego renowacji. Chcę wymienić stary kocioł (Zębiec górnego spalania 21KW) na nowy i tu pojawiają się moje rozterki z tym związane. Paliłem w wyżej wymienionym starym piecu i nie mam o tym większego pojęcia ale z obserwacji, i tego co czytałem na tym forum stwierdzam że marnowałem opał od lat. Chciałbym to zmienić ale nie wiem jak to zrobić we właściwy sposób. Palę w większości drewnem plus mała część węgla kamiennego. Instalacja w trakcie przebudowy więc wymieszane nowe rury wavin alupex ze starymi z ocynku. Grzejniki także mieszane( częśc nowych część starych żeliwnych). Docelowo w przyszłym roku wszystko na nowych grzejnikach i rurach. Dom ma powierzchnię około 220m2. Składa się z 2 kondygnacji. Jest to typowy klocek z roku około 1980. Ściany dość grube: pustak + cegła. Całość ocieplona styropianem 10cm. Okna wszystkie wymienione na nowe. Stary dach był docieplony żużlem i na to papa. Ja na tym wykonałem konstrukcję drewnianą i dach skośny z blacho-dachówki. Jeśli coś pominąłem proszę napisać. Kotłownia znajduje się w piwnicy a kanał komina na około 8 m. wysokości. Zastanawiam się nad piecem dolnego spalania. Obecnie wszyscy piszą o MPM-DS. Czy jest to dobry wybór dla laika? Jaka moc jest mi potrzebna? Piec zimą będzie grzać CWU (kupiłem nową pompę ciepła z wężownicą o pojemności 280l.). Obecnie nie mam możliwości dołożenia bufora. Pisałem do producenta tych kotłów i on polecał mi moc 17-19KW. Dom po obecnych renowacjach fajnie trzyma ciepło. Przy obecnych ciepłych zimach paliłem od 15.00 do około 22.00 i dom przez resztę dnia był ciepły. Obecny piec moim zdaniem jest za mocny bo ławo zagotować wodę i ciągle muszę zamykać drzwiczki i kisić opał. Obecnie instalacja jest otwarta ale przy zmianie pieca chcę przerobić na zamkniętą. Proszę o radę bo po rozmowach z instalatorami z okolicy jestem w kropce. Polecają nadal piece około 20KW i kotły typu Stalmark,,Gajowy". Przyznam szczerze, że nawet dla mnie ta moc i ten piec wydają się złym rozwiązaniem. Z góry dziękuję za odpowiedzi
przemolbtz Opublikowano 3 Października 2016 Autor #2 Opublikowano 3 Października 2016 Witam szanownych Forumowiczów. Proszę bardzo o pomoc w moim temacie Panów którzy mają wiedzę o tym kotle i potrafiliby mi doradzić. Z góry dziękuję i przepraszam za zakłócanie wątku.
sono2020 Opublikowano 3 Października 2016 #3 Opublikowano 3 Października 2016 Co Ci tu polecić może najpierw zrób sobie przybliżony audyt tutaj i daj wyniki http://cieplowlasciwie.pl/ A tu masz o kotłach i spalaniu na pewno nie kupuj kotła uniwersalnego tylko dolnego spalania Masz tu jeszcze ranking w miarę rzetelny : http://ranking.czysteogrzewanie.pl/ No i o kotłach i metodach spalania: http://czysteogrzewanie.pl/ A więc czytaj czytaj i potem pytaj. MPM-DS jest w tym momencie najbardziej dopracowany co przedstawia wersja 14kW która dostała klasę 4 a to już w zasypowcach to bardzo dużo.
leon73 Opublikowano 3 Października 2016 #4 Opublikowano 3 Października 2016 Witam szanownych Forumowiczów. Proszę bardzo o pomoc w moim temacie Panów którzy mają wiedzę o tym kotle i potrafiliby mi doradzić. Z góry dziękuję i przepraszam za zakłócanie wątku. Mam podobną pow. i konstrukcje domu, budowaany w latach 70. Po rozmowie i po określeniu zapotrzebowania na ciepło doradzono mi zakup kotła o mocy 17-19 kw ( chyba nigdy nie wykorzytsałem jego całej mocy). Jednak myślę, że kocioł 12-14 kw stanowczo starczy. Pod koniec zeszłej zimy paliłem na zmniejszonym palniku i zmniejszonej komorze. Tak więc polecam kocioł o mniejszej mocy.
sono2020 Opublikowano 3 Października 2016 #5 Opublikowano 3 Października 2016 Do przemolbtzMoże byś tak coś więcej napisał jakiej pomocy oczekujesz ? A wątek i tak już zakłuciłeś
Gredy Opublikowano 3 Października 2016 #6 Opublikowano 3 Października 2016 Sprawdz pw. Napisałem Ci swoje zdanie odnośnie mocy kotła a masz podobny domek do mojego ;-) Pozdr. Grzegorz
przemolbtz Opublikowano 3 Października 2016 Autor #7 Opublikowano 3 Października 2016 Jeszcze raz przepraszam za tamten post w innym temacie. Indeks już robiłem( starałem się dokładnie) ale wynik wychodzi mi dość dziwny bo 26kW dlatego o nim nie wspominałem. Obecnie mam stary piec 21kW i wydaje mi się za duży bo dawał radę jeszcze przed ociepleniem domu. Wszystkie linki które panowie podali już znam. Temat staram się ogarnąć od około 2 tygodni więc wiedzy już troszkę przyswoiłem. Jestem wstępnie przekonany co do kotła MPM-DS ale mam też wiele wątpliwości więc inne piece też możecie polecać. Nigdy w tego typu piecu nie paliłem i zastanawiam się czy to trudne(pali czasem też żona). Jak jest z czyszczeniem i tego typu czynnościami? czy jest duży problem zawieszania się drzewa w komorze zasypowej? Czy codzienne rozpalanie szkodzi szamotowi i całemu palnikowi? Jaką instalacje polecacie? Układ zamknięty czy otwarty? Jestem umówiony z instalatorem i chciałbym wiedzieć czy facet mówi konkretnie. Pisałem także z producentem i podawałem sytuację a ten polecił mi moc 17-19kW.
tommy07 Opublikowano 3 Października 2016 #8 Opublikowano 3 Października 2016 Jak kolega przez lata palił w Zębcu niech popatrzy na KWKD chyba 15 kw swego czasu był obszerny temat o tym kotle może warto się z nim zapoznać.
sono2020 Opublikowano 3 Października 2016 #9 Opublikowano 3 Października 2016 Podaj link do wyniku z ceplowlasciwe.pl to zobaczymy co i jak Palisz głównie drewnem więc najlepiej MPM-DS nie ma co Ci tu więcej polecić rozsądnego. Kotłów jest dużo każdy inny w każdym się da palić ale z jakim skutkiem ogólnie masz tam w linku ranking więc sam sobie coś poleć. Układ to zależy jaki dla kotła najlepszy jest otwarty dla instalacji grzejniki/podłoga zamknięty polecił bym Ci jeszcze do tego bufor tak chociaż z 1000l jak masz gdzie wstawić to by było to dla was komfort prawie jak przy gazie, czyszczenie nie jest trudne daliście radę przy zębcu to dacie i tu.
Gredy Opublikowano 3 Października 2016 #10 Opublikowano 3 Października 2016 Odnośnie zawieszania sie drewna w komorze, wszystko zależy od wielkosci pociętych sniadków. Jak mamy pocięte na styk ,bedzie sie klinować,jak zostawimy trochę luzu nic sie nie dzieje. Nic trudnego w tym kotle nie ma. Można by rzec, piec jak piec. Każdego trzeba się nauczyć, żeby jak najefektywniej i przy okazji czysto ogrzewać swoje domostwo ;-) Po paru paleniach bedziesz wiedział co i jak a obsľuga bedzie polegała tylko na dokľadaniu opału. Ewentualne 5min na czyszczenie wymiennika, raz na 1-2 miesiące ;-)
papasmurfek Opublikowano 3 Października 2016 #11 Opublikowano 3 Października 2016 Widzisz kolego miałeś stara instalację prawie odpowiednią do kotła zasypowego a zachciało ci się nowoczesności to masz.... Co byś teraz nie cudował to każdy kocioł będzie nie dobry. Taki dom jak Ty masz potrzebuje w maksie 12-15kw ciepła w największe mrozy, w normalny dzień zimy ok 4-5kw. W obecnej sytuacji tylko zbiornik buforowy pozwoli Ci na "kulturalne" ogrzewanie swojego domu. Duzy zlad wody przy kotle zasypowym to błogosławieństwo. PS. Genialne pomysły o przerabianiu układu na zamknięty sobie odpuść chyba że jesteś "kozak" Cieplowlasciwie.pl czytaj i chłon wiedzę.... Amen
przemolbtz Opublikowano 4 Października 2016 Autor #12 Opublikowano 4 Października 2016 Przerabiałem starą instalację nie ze względu na zachciankę, a ze względu na słaby stan rur stalowych. O buforze myślę ale niestety w tym sezonie grzewczym nie dam rady tego zrobić. Na chwilę obecną chce piec i zrobić nową instalację w kotłowni. Czy będzie później jakiś problem w dołożeniu bufora? Dlaczego nie robić instalacji zamkniętej? Chodzi mi o to że przy otwartej powinna być,z tego co wiem,osobna rura na wyjściu ciepłej wody z pieca do zbiornika w szczycie domu. Nie mam możliwości zrobić czegoś takiego a stary zbiornik był wpięty w rury od grzejników. Czy polecilibyście jakieś rozwiązanie? Propozycja instalacji? Jestem elektrykiem więc woda to nie moja dziedzina. Czy warto do kotła MPM-DS dokupić wentylator wyciągowy?
Gredy Opublikowano 4 Października 2016 #13 Opublikowano 4 Października 2016 Tak, wentylator jest dostępny jako opcja dodatkowa, ale u Ciebie masz wystarczająco wysoki komin. :)
przemolbtz Opublikowano 4 Października 2016 Autor #14 Opublikowano 4 Października 2016 Ale przydaje się? Rozumiem że później w razie potrzeby jest problem z jej zamontowaniem. Myślę o jej kupnie od razu żeby mieć łatwiej przy rozpalaniu. Bardzo będzie się nudzić ten 17-19kW? Za rok i tak wstawię bufor bo podoba mi się to rozwiązanie.
przemolbtz Opublikowano 8 Października 2016 Autor #15 Opublikowano 8 Października 2016 Panowie dzięki za pomoc. Kocioł zamówiony i będzie montowany w układzie otwartym. Czy mogę jakoś samodzielnie przepłukać instalacje? Czy montować filtr wody do nowego pieca?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.