Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Zmiany Sa Konieczne I Sensowne Przy Wymianie Zuzytego Kotla Zasypowego.


eugen

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, prosze Was o podpowiedz, jakie zmiany w instalacji sa sensowne przy okazji wymiany kotla zasypowego.

Sytuacja wyjsciowa jest nastepujaca:

stary kociol zasypowy gornego spalania (powierzchnia wymiennika 4 m², a wiec jakies 40 kW mocy grzewczwej) rozciekl sie przy pierwszym rozpaleniu w tym sezonie.

Biorac pod uwage nasze mozliwosci finansowe postanowilismy kupic - za symboliczna sume - w jego miejsce uzywanego, 17-letniego Viadrusa U22.

Sklada sie on z siedmiu zeliwnych segmentow, czyli ma ok. 41 kW mocy grzewczej. Nie jest w jakims dobrym stanie, bo ma uszkodzone drzwiczki popielnika i rusztu, odlamany kawal czopucha spalin i rozwalona obudowe (ale to tylko blacha). Sadze jednak, ze da sie to naprawic niewielkim kosztem, chocby przez wymiane tych podzespolow (tak na marginesie, to zastanawiam sie, czy nie warto go od razu pomniejszyc o jeden czy dwa czlony i zrobic z niego 35 kW czy nawet 29 kW kociol, zeby byl ekonomiczniejszy i czystszy w spalaniu).

Instalacja c. o .: stara, grawitacyjna, stalowa, grzejniki stalowe, plytowe bez termostatow; 150-litrowy bojler z wezownica,  zainstalowany na koncu nitki najdluzszego z trzech pionow c. o., grzany poza sezonem elektrycznie.

 

Kociol chce uzytkowac rozpalajac od gory, bez dmuchawy, z miarkownikiem mechanicznym (albo ewentualnie elektronicznym) i pompa obiegowa. Instalator chce zainstalowac zawor czterodrogowy, bo zawsze tak robi, zeby uniknac drugiej pompy na tzw. malym obiegu (zadnego zbiornika CWU w poblizu kotla nie ma i nie bedzie).

 

Srodkow na duze inwestycje niestety nie posiadam, dlatego szukam dobrego, niekosztownego rozwiazania.

 

Mam nastepujace pytania:

- czy konieczne jest instalowaniwe zaworu czterodrogowego, jak zamierza to zrobic instalator w w. w. ukladzie, bo jak twierdzi, tak to sie robi(?)?

- jesli tak, jaki sterownik radzicie tu zastosowac? Powinien sterowac pompa obiegu c. o. i tym wspomnianym zaworem czterodrogowym. Nie znalazlem jednak w necie nic sensownego dla takiej opcji, oprocz Tech ST-880 zPID, ale za cene, jakiej nie jestesmy w stanie zaplacic.

- jesli nie bylby konieczny ten czterodrogowy zawor, jak powinna wygladac/z czego powinna sie skladac prawidlowo wykonana instalacja w tym przypadku? Nie mam o tym zbyt wiele pojecia, a instalator troche mi laske robi, ze go podlaczy przed zima, bo ma tyle zlecen... .

- jakie rozwiazanie dla regulacji ciagu jest lepsze: miarkownik mechaniczny czy elektroniczny, od razu z mozliwoscia sterowania pompa, np. UNISTER. Istnieja jakies produkty konkurencyjne do Unistera?

- czy elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER jest urzadzeniem godnym polecenia jesli chodzi o niezawodnosc i skutecznosc dzialania?

- czy jest konieczny montaz przewodu napowietrzajacego, tak zwanej Eski czy tez Zetki do napowietrzenia piwnicy/kotlowni, jak wyczytalem w jakiejs normie. W poblizu kotla znajduje sie podwojne okno, ktore mozna zawsze uchylic.

 

Za wszystkie konstruktywne informacje i rady z gory Wam dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

Opublikowano

Jeżeli nie masz osobnej rury do naczynia wzbiorczego to nie możesz montować na rurach zasilających żadnych zaworów anie 4-D ani też odcinających.

Jak chcesz pompę to tylko na powrocie do kotła, ale jak inst na grawitacji działa dobrze to może ją tak zostaw.

Kocioł 35 kW powinien wystarczyć.

Miarkownik mechaniczny.

A jak już się na pompę zdecydujesz to ster może być taki  http://allegro.pl/sterownik-do-kotla-pieca-c-o-sterownik-pompy-solo-i6499282803.html

Opublikowano

sambor, dziekuje panu bardzo za udzielone rady.

 

Skontaktowalem sie ponownie z instalatorem i przekazalem moje zyczenia, oparte na panskich wskazowkach.

Pomniejsze kociol o jeden element, tzn. z 41 na 35 kW.

Instalatorowi zlecilem instalacje bez zaworu czterodrogowego, choc pewnie bedzie sie nadal upieral, by zastosowac chociarzby mechaniczny. Ale i te sa stosunkowo drogie, bo o godnej uwagi srednicy, czyli w tym wypadku 50 mm kosztuja - jak stwierdzil - co najmniej 500 zl.

Zastosuje mechaniczny miarkownik ciagu.

Zdecyduje sie na pompe, poniewarz instalacja jest dosyc rozbudowana i trudno bylo dotychczas rownomiernie ogrzewac kondygnacje i poszczegolne pomieszczenia. Na montaz termostatow nie mamy na razie srodkow.

Instalator chce zastosowac sterownik pompy firmy Tech, bo - jego zdaniem - takie sa dobre i tylko takie montuje, jak powiedzial.

Osobliwe podejscie do tematu, ale niestety jestem tu calkowicie uzalezniony od fachowca.

 

Dziekuje jeszcze raz za cenne wskazowki i pozdrawiam.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.