Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc Pilnie!!!


czubus1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem. podłączyłem u klienta piec na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym, wszystko jest ok, wszystkie grzejniki grzeją, jednak pierwszy raz mi się zdarzyło żeby naczynie wzbiorcze samonapełniające grzeje. Cały czas jest w naczyniu obieg wody, najprościej powiedzieć działa jak grzejnik. Nie wiem jak sobie z tym problemem poradzić. Czy to jest błąd, czy ma to jakiś wpływ. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest zrobione. Wiem że powinno być tak jak na rys. drugim ale takie były życzenia klienta, ja nie miałem na to wpływu nie mogłem go przekonać że wszystkiego na raz nie można mieć. Chciał że jak będzie palił w kominku to zeby nie grzać wody w piecu ale żeby grzało wodę bojlerze (z tąd te BY-PASSY w kotłowni) no i na odwrót, paląc w piecu nie grzać wody w kominku. Bardziej chodzi o kominek bo jest tylko 22kW a powierzchnia grzewcza ponad 300m2, no ale kominek to też jego wymysł(Twierdził że taki mu wystarczy bo zasięgał porady)

post-5962-1233147591_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mozesz zrobic to w innym formacie bo jak otwoze to nic nie widze a naminiaturce to widzac juz błedy zrob rysunek jakos inaczej bo nie moge powiekszyc zeby był czytelny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak widziałeś na załączonym rysunku nie mołem inaczej podłączyć bo piec nie miałby wtedy zabezpieczenia. Czy to jest jakiś błąd czy może tak zostać? Z drugiej strony czytałem na forum że inni ludzie mają problem z zamarzającymi w zimie naczyniach, które są na strychach, to on ten problem ma rozwiązany. Nie musi robić cyrkulacji z naczynia wzbiorczego, które chroni przed zamarzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak zostawisz to musisz się liczyc z tym że instalacja będzie się regularnie zapowietrzac. Chyba wiesz jakie to kłopotliwe że o szkodliwości dla kotła i kominka nie wspomnę. Proponuję normalne naczynie podpięte do rury wzbiorczej (zasilającej) tylko o większej objętości. A na zimę dobrze docieplic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam również bym proponował rurę wzbiorczą którą masz wpiętą w powrót wyrzucić a dół zbiorniczka połączyć z rurą bezpieczeństwa tzn tą od zasilania podłączoną z górą zbiorniczka i problem będziesz miał z głowy i roboty także niewiele... a i kolego koniecznie odpowietrzenie zbiorniczka PILNIE np. wyciągając trochę nad zbiornik na rurę od przelewu (chyba, że masz jeszcze jedno miejsce w zbiorniczku na odpowietrzenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam również bym proponował rurę wzbiorczą którą masz wpiętą w powrót wyrzucić a dół zbiorniczka połączyć z rurą bezpieczeństwa tzn tą od zasilania podłączoną z górą zbiorniczka i problem będziesz miał z głowy i roboty także niewiele... a i kolego koniecznie odpowietrzenie zbiorniczka PILNIE np. wyciągając trochę nad zbiornik na rurę od przelewu (chyba, że masz jeszcze jedno miejsce w zbiorniczku na odpowietrzenie)

To znaczy instalacja już śmiga dłuższy czas i nic się nie zapowietrza, wszystkie grzejniki grzeją tylko że razem z naczyniem, także wadą jest tylko że to naczynie grzeje. Skoro nie ma innego wyjścia to wymienie to naczynie na zwykłe i będzie po poroblemie. Dzięki barzdzo za porade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym proponował wyrównać ciśnienie , to znaczy rurę wznośną zaznaczoną czerwoną kreską lecącą zza pompy do zbiornika wyrównawczego przełączyć przed pompę (znaczy się połączenie będzie wtedy między kominkiem a pompą),co wyrówna nam różnice ciśnień wywołane pompą. Tak samo trzeba zrobić przy kotle na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym proponował wyrównać ciśnienie , to znaczy rurę wznośną zaznaczoną czerwoną kreską lecącą zza pompy do zbiornika wyrównawczego przełączyć przed pompę (znaczy się połączenie będzie wtedy między kominkiem a pompą),co wyrówna nam różnice ciśnień wywołane pompą. Tak samo trzeba zrobić przy kotle na ekogroszek.

Obawiam się że ten pomysł nie wchodzi w rachube, ponieważ jęśli odłącze kominek, a raczej podłącze go osobno to piec będzie nie zabezpieczony. A jak widać na rysunkach to jest jedno naczynie na dwa urządzenia, więc nie ma takiej możliwości. No chyba że się mylę to jak można to narysuj mi jakiś szkic jak ty to widzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego chematu jesli się myle prosze mnie poprawić wynika że pompa ma moc wypchnąć wodę aż do naczynia. (podejżewam że efekt jest wiekszy gdy termostaty się pozamykają)

 

Jeśli masz podłączone rury dokladnie jak na schemacie to czy nie zachodzi zjawisko uciekania wody rurą przelewową, teoretycznie spływająca z góry woda może zaciekać do rury przelewowej. A w tedy naczynie będzie sie caly czas samo napełniać.

 

Jeśli nie chcesz mieć ogrzewanego naczynia :

- odłącz rurę na tłoczeniu pompy a pozostaw ssaniu (mniej korzystne w przypadku zagotowania wody i odpowietrzaniu - jednak układ cały czas jest zabezpieczony przed wzrostem cisnienia)

 

- potraktój naczynie jak grzejnik zastosuj dlawienie, zawory termostatyczne itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokladnie co radzą ci koledzy.

 

Po prostu zrobiłeś na strychu dodatkowy grzejnik z naczynia wzbiorczego przez podlączenie zasilania i powrotu a potem się dziwisz że ten grzejnik działa. (Pamiętaj że ten grzejnik jest dziurawy - rura przelewowa)

 

Sam musisz wybrać jedną z opcji ma grzać czy nie. Jeśli nie to zamknij (odłącz) zasilanie. Jeśli ma grzać to zastanów się jak mocno i zastosuj jakiś zawór (może być nawet termostatyczny).

 

Tylko pamiętaj że jak zamknieś powrót to w twoim przypadku (pompa na zasilaniu) na 100 % podniesie wodę w zbiorniku a to spowoduje przelanie się wody.

 

Prawa fizyki sa proste i nie do oszukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co to może ty przeczytaj o naczyniech samonapełniających i jak się je podłącza, a później zabieraj głos i komuś doradzaj. Tak właśnie podłącza się naczynie samonapełniające i możesz to sobie sprawdzić. Nie po raz pierwszy podłączam takie, tylko że pierwszy raz mi grzeje. A koledzy radzą zastosować zwykłe naczynie wzbiorcze, a nie samonapełniające. Poczytaj zanim zaczniesz doradzać. Pozdrawiam. Wpisz w wyszukiwarke naczynie wzbiorcze samonapełniające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiem co to są naczynia wzbiorcze samonapełniajace nie jest to znowu taka nowość. Preferuje je się zwłaszcza do kominków chyba ze względu na szybsze odparowywanie wody i wygodę.

 

Dla niewtajemniczonych działa jak zwykła spłuczka sedesowa ;)

 

Znam również zasadę ich podłączania i nie twierdzę że podłączyłeś niezgodnie z schematem załączonym do zbiornika. Jednak w twoim przypadku jest tak jak napisałem (pompa wymusza cyrkulację przez zb.) i od ciebie zależy co z tym zrobisz a najwyrażniej nie wiesz co. Z jednej strony masz ogrzewany zb. a z drugiej ryzyko zapowietrzania i ubytków wody.

Jeśli moge coś ci doradzić (bez obrazy) zalecam złoty środek czyli pozostawienie minimalnego przepływu aby nie zamarzł a zapowietrzać wody nie powinien. Jeśli by jednak był problem z zapowietrzaniem proponuję wprowadzić górną rurę pod lustro wody tak aby zasilanie i powrót wody ze zb. były poniżej rury przelewowej (można w ostateczności przywiązać sznurek) aby przelewająca woda się nie rozbryzgiwała co przyspiesza napowietrzanie.

 

P. S. Nie jestem nie omylny, ale w którym miejscu zle ci doradziłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraziłeś mnie. Zresztą już nie ważne. Wiem że powinienem podłączyć kominek z innych otworów niż jest na nim pompa (tak jak na schemacie który mi załączyłeś) ale wtedy kocioł nie bedzie zabezpieczony, dlatego jest zrobione tak jak ja narysowałem. Podłączałem kilkakrotnie takie naczynie do zwykłych pieców, gdzie była różnica tylko jednej kontygnacji, a nie tak jak w tym przypadku dwóch. I nigdy nie miałem obiegu wody. Pewnie zastosuje zawór i zmniejsze przepływ skoro nie ma innego wyjścia, lub zastosuję zwykłe naczynie wzbiorcze jak mi wczesniej radzili, ale decyzję zostawię inwestorowi. Pozdrawiam i dziękuję bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.