Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co A Wskazania Licznika


Misza123

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

 

Nie jestem ani instalatorem ani inwestorem, tylko zwykłym użytkownikiem instalacji CO. Mój post na tym forum spowodowany jest pewnymi "kwiatkami" jakie mam z instalacją CO i licznikiem GJ w budynku wielorodzinnym.

 

Wspólnota zarzuca mi, że kantuję na liczniku albo mam źle zrobioną instalację CO w mieszkaniu.

Instalacja to piec Co w piwnicy budynku, pompa obiegowa, licznik Supercal 539 na wejściu do lokalu.

Licznik mierzy zużycie energii w GJ (różnica temperatury na wejściu i wyjściu wody z lokalu) i (mechanicznie) przepływ wody

 

Problem jest następujący. Licznik wykazuje znikome zużycie GJ (co jest prawidłowe, bo mieszkanie jest minimalnie ogrzewane), zaś przepływ wody przez licznik jest absurdalnie wysoki. W porównaniu do sąsiadów, którzy grzeją 10x więcej, przepływ przez mój licznik jest kilkakrotnie wyższy niż u nich.

 

Zjawisko takie było i na liczniku starym i jest na liczniku nowym. Liczniki były wymieniane przez wspólnotę półtora roku temu.

 

Wspólnota twierdzi, że taka sytuacja jest niemożliwa i gdzieś jest "kant" - stuningowany licznik (wiem, że nie) lub moja instalacja CO jest podłączona do jakiegoś sąsiada i na jego koszt się grzeję.

 

Macie jakiś pomysł, co może być powodem bardzo wysokiego przepływu przez licznik, pomimo że grzejniki są zakręcone na termostatach a licznik wykazuje małe zużycia GJ (podkreślam - zużycia GJ moim zdaniem są prawidłowe)?

 

Kolejne pytanie, czy jest możliwe, żeby licznik wykazywał przepływ wody w sytuacji w której jest zakręcony zawór zasilający instalację CO w lokalu (zawór jest 10 cm przed licznikiem). Ja uważam, że nie ma takiej możliwości, ale wspólnota ma wątpliwości.

 

Będę wdzięczny za uwagi.

 

Michał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jeżeli licznik znajduje się poza Twoim lokalem w części wspólnej gdzie znajdują się inne liczniki i do Ciebie biegną jedynie rury z wodą zasilająca i powrotną to wspólnota może Tobie "naskoczyć". Jak maja jakieś wątpliwości to niechaj na swój indywidualny koszt powołają biegłego. G im do tego jak masz wykonana instalacje za licznikiem. Licznik mierzy w ten sposób że liczy deltę zasilania i powrotu oraz przepływ. Podejrzewam, że na instalacji masz "spinkę" łącząca zasilanie z powrotem i stąd ten duży przepływ i mała różnica temperatury wchodzącej do wychodzącej z Twego mieszkania. Dlatego licznik tak pokazuje. Masz duży przepływ ale np w lokalu pozostaje 1 stopień C i przekłada się to na mały pobór ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, licznik jest w skrzynce na klatce, przed drzwiami do lokalu.

 

Też obstawiam połączenie wejście i wyjścia na krótko za licznikami. Innego możliwego fizycznie wytłumaczenia nie widzę.

Sprawdzę historię odczytów licznika. Czy przepływy pokrywają się z sezonem grzewczym.

 

Zarząd wspólnoty wymyślił sobie badanie kamerą termowizyjną lokalu. Nie wiem co chcą sprawdzić w ten sposób.

 

Czy dobrze wnioskuję, że gdy zakręcę zawory wejście i wyjście Co z lokalu i odkręcę odpowietrzniki w grzejniku, to po chwili woda powinna przestać lecieć po zejściu ciśnienia? A jeśli byłby podłączony do sąsiada, który ma odkręcone zawory, woda powinna lecieć cały czas?

 

Chodzi mi o szybkie i proste udowodnienie, że nie mam lewego podłączenia do sąsiada, powstałego na etapie budowy domu. 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zakręcone odbiorniki ciepła to przepływ powinien być równy "0"! Wyjaśnić trzeba czym jest  spowodowany przepływ przy zakręconych odbiornikach?Nie jest to stan normalny. Układy mieszajace czy zawory nadmiaromo upustowe muszą być przed licznikiem.  Bez schematu instalacji  nic więcej powiedzieć nie można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematu nie ma i nie będzie. Budynek z 2003 roku. Nawet jeśli schemat był, to jest nie do odszukania. W projekcie w każdym razie go nie ma. Mieszkanie nie jest typowe. W pionie jest inne od reszty - inny układ pomieszczeń. Tym samym jestem w stanie wyobrazić sobie, że instalator robiąc kalkę z niższych piętr pociągnął rury CO a potem się okazało, że są zbędne i je zapętlili. 

 

Przepływ przy zakręconych grzejnikach - jak inaczej wyjaśnić takie zjawisko? 

Da się jakoś sprawdzić to wszystko?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie schematy instalacji muszą być u właściciela budynku(spółdzielnia ,wspólnota).Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania ,to o taką dokumentację masz prawo się upomnieć.W mieszkaniu masz prawdopodobnie spinkę, w innym przypadku  (pobór ciepła przez sąsiada ) skutkował by tym że miałbyś różnicę temperatury między zasilaniem a powrotem.Wtedy ciepłomierz wskazał by zużycie ciepła przez sąsiada.Kto tą spinkę zrobił? i po co? 

ps.

Ktoś się tą instalacją  opiekuje(konserwator) .Zwróć się do niego niech ci to wytłumaczy i przy okazji sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety budynek był budowany jako jednorodzinny i tym samym połowy dokumentacji nie ma bo nie było obowiązku jej tworzenia przed budową.

Konserwator nie ma bladego pojęcia co jest w wylewkach.

Mnie podejrzewają, że jestem wpięty w instalację sąsiada i tym samym grzeję się na cudzy rachunek.

 

Ot, takie sąsiedzkie przepychanki:)

 

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Sąsiad niechaj sobie wszystkie grzejniki zamknie zaworami i zobaczy czy mu ciepłomierz nie liczy przepływu. Jak będą podejrzewać inni że od nich ciągniesz to niechaj dla świętego spokoju zakręcą sobie wszystkie swoje grzejniki i sprawdzą przepływ haha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety budynek był budowany jako jednorodzinny i tym samym połowy dokumentacji nie ma bo nie było obowiązku jej tworzenia przed budową.

Konserwator nie ma bladego pojęcia co jest w wylewkach.

Mnie podejrzewają, że jestem wpięty w instalację sąsiada i tym samym grzeję się na cudzy rachunek.

 

Ot, takie sąsiedzkie przepychanki:)

 

B.

A ty kolego nie masz czasami ogrzewania podłogowego w łazience?Może ty o tym w ogóle nie wiesz.Pewnie masz drabinkę.,i myślisz że to wszystko.Uszkodzony zawór  RTL, lub jego brak i zrobiona spinka,-To by tłumaczyło duży przepływ wody i małą różnicę między zasilaniem a powrotem. W takim przypadku ,jeżeli zamkniesz zawór przed licznikiem ,przepływu wody nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.