Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Zgłupiał, A Przy Okazji Ja Razem Z Nim.


pablos83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Pojawił się dość denerwujący problem z moim piecem. Mianowicie sprawa wygląda tak. Na początku ubiegłego tygodnia założyłem na piętrze elektrozawory i od tej pory zaczęły się dziać cuda. Na piętrze zawory ustawione są od 3 do 5 w zależności od pomieszczenia, co skutkuje utrzymywaniem temperatury 18-20 w pomieszczeniach. Pomijam już fakt, że zgodnie z cyframi temperatury powinny wynosić 20-23. Na parterze dzieją się jednak jeszcze większe cuda. Otóż na parterze jest zamontowany termostat bezprzewodowy na którym temperatura dzienna jest ustawiona na 22, a nocna na 20. Problem polega na tym, że temperatura nocna nigdy nie spada poniżej 216 - 21.8 ( histereza jest na 0.2 stopnia )

 

Ustawienia pieca są następujące:

 

zadana na kotle 55

maksymalna zadana na obiegu 75 ( średnio podaje 40-50 )

czas podawania 5s ( fabryczne )

przerwa 37s ( fabryczne 15 )

dmuchawa 118 ( fabryczne 100 )

krzywa grzania jest na 5 i na niej ustawione jest 22 stopnie ( fabrycznie 6 i 23 stopnie )

 

Od momentu założenia zaworów została zmieniona tylko krzywa grzania z 6 i 23 na 5 i 22, co w sumie dało tylko tyle, że jest 1 stopień mniej w domu, ponieważ na 6 i 23 należy jeszcze dodać 1 stopień do wartości jakie napisałem powyżej.

Przed założeniem zaworów takich cyrków nie było, tzn z nocy temperatura spadała do 20-20,5. Na piętrze za to temperatury  były bardzo zbliżone jak są teraz - można mówić o tolerancji błędu pomiarowego rzędu 1 stopnia.

 

I teraz pytanie. Dlaczego piec nie słucha się ustawień termostatu pokojowego w nocy, tylko uparcie trzyma temperaturę bliższą 22? Jeśli jednak obniżę temperaturę poniżej histerezy to ten nie dobija do 22 aż nie przejdzie na tryb dzienny - czyli w tym wypadku słucha się termostatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma pomysłu co może być powodem opisanej sytuacji? :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nikt nie wie co ma napisać 

Co mają ustawienia kotła do twojej pokojówki?? To dwa rózne tematy. Kocioł ma utrzymać gotowość do wydania mocy a te bajery w mieszkaniu zapobiegac by z tej mocy nie dać za duzo ani za mało...

1.Termostaty na grzejnikach maja wskazania orientacyjne

2. Czy pomiar temperatury robisz labolatoryjnym termometrem?

3. Skup sie na ustawieniach sterownika po stronie temperatur pokojowych itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mają chyba sporo, bo przestawienie krzywej reguluje ciepłotę domu, tak samo jak zadane temperatury.

2. Napisałem, że mam termostat pokojowy na dole, i to za jego pomocą odczytuję temperaturę na dole. Nie potrzeba chyba laboratoryjnego termometru, aby odczytać temperaturę w zakresie 20-23 stopni, tym bardziej, że na termostacie pokazuje co do 0,1 stopnia.

3. Na sterowniku pokojowym tak jak napisałem, temp nocna jest ustawiona na 20, a dzienna na 22 - i tej nocnej się nie słucha bo utrzymuje ciągle dzienną. Nic tu więcej nie jestem w stanie wymyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom masz docieplony? Może porostu tak szybko się nie wyziębia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim założyłem zawory z nocy zjeżdżało do 20 - 20,5. Dom jest ocieplony jedynie wełną mineralną pomiędzy pustakami + okna plastikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.