Czesla Opublikowano 26 Października 2015 #1 Opublikowano 26 Października 2015 WItam, Jestem nowy na forum, dlatego od razu proszę o wyrozumiałość. W sprawie ogrzewania i wszelkich instalacji jestem laikiem, dlatego proszę Was fochowców o poradę. Mam problem ze sterowaniem ogrzewania podłowego. Dom ogrzewam dwoma źródłami: 1. - kominek z płaszczem wodnym, 2. - kocioł gazowy kondensacyjny. Parter ogrzewam podłogówką, piętro grzejnikami. W przypadku korzystania z kominka z płaszczem nie ma problemu. Do kominka dołączony się sterownik/termostat, który po osiągnięciu żadanej temperatury wody w płaszczu uruchamia pompę co oraz pompę ogrzewania podłogowego i wszystko działa ok (obie pompy podpięte są pod jeden obwód zasilający wychodzący z kominka, przez sterownik w kominku). Po wygaśnieciu kominka i po spadku temperatury wody w płaszczu, pompy wyłączają się, czyli wszystko działa automatycznie, tak jak powinno. Problem pojawia się w przypadku pieca gazowego. Do pieca podłączony mam termostat pokojowy, który załącza piec zgodnie z ustawieniami na nim. Niestety po uruchomieniu pieca, nie załącza się pompa co i pompa ogrzewania podłogowego. Piec gazowy nie jest w żaden sposób podłączony zasilaniem z tymi pompami. Póki co nie można ingerować w piec, aby podłączyć sterowanie pompami bezpośrednio z pieca, bo to podobno grozi utratą gwarancji. W związku z powyższym proszę o Was o poradę, co można by zrobić, aby mieć automatyczne sterowanie pompami zarówno przy użytkowaniu kominka, jak i pieca gazowego, niezależnie które źródło w danym momencie pracuje i dostarcza ciepło do obiegu. Cciałbym, aby pompy załączały się automatycznie po osiągnięciu żądanej temperatury wody w kładzie, jak również wyłączały po wystudzeniu wody w układzie. Powiem tylko tyle, że na tą chwilę, jeżeli korzystam z pieca gazowego, to przepinam przewody pompy podłogówki na wtyczkę i korzystam ze zwykłego gniazda elektrycznego. Niestety takie rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące i w żaden sposób nie jest automatyczne, pompa działa cały czas, aż do wyjęcie wtyczki z gniazda. Z góry dziękuję za pomoc/poradę w tym temacie i jeszcze raz proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam
Gość mak Opublikowano 27 Października 2015 #2 Opublikowano 27 Października 2015 Jak ma działać jak nie ma komunikacji pomiędzy kotłem a pompami? Pisaliśmy już o tym wielokrotnie że połączenia kotła gazowego z kominkiem przy mieszanej instalacji podłogowo-grzejnikowej są problematyczne, Problemów jest więcej gdy kocioł gazowy jest sterowany pogodowo. Niestety często sterowniki kotła gazowego nie współpracują z obcymi mieszaczami co prawdopodobnie ma miejsce u Ciebie. Układy kominek - kocioł gazowy przy instalacji grzejnikowej i sterowaniu stałotemperaturowym są dość proste i wystarcza podłączenie sterownika kominka do wyjścia termostatu pomieszczenia i pompy się przełączają automatyczni. Musisz podać więcej informacji o kotle gazowym
Logan Opublikowano 27 Października 2015 #3 Opublikowano 27 Października 2015 Ja ma dwa sterowniki, jeden główny, który zawsze załącza kocioł i drugi od podłogówki, zależny od głównego. Tym od podłogówki kotła nie odpalę. Sterowanie kominkiem niezależne na Tatarku.. Zestaw bezprzewodowy Salus 091FLRF.
Czesla Opublikowano 27 Października 2015 Autor #4 Opublikowano 27 Października 2015 Dziękuję za dotychczasowe informacje/porady. Jeżeli chodzi o kocioł, to posiadam Ariston Clas B Premium 24 Bffi, kondensat, dwufuncyjny, który posiada dodatkowo wbudowane dwa zasobniki CWU o łącznej pojemności 40 litrów. Będę wdzięczny za dalsze dodatkowe porady.
Gość mak Opublikowano 28 Października 2015 #5 Opublikowano 28 Października 2015 Ja ma dwa sterowniki, jeden główny, który zawsze załącza kocioł i drugi od podłogówki, zależny od głównego. Tym od podłogówki kotła nie odpalę. Sterowanie kominkiem niezależne na Tatarku.. Zestaw bezprzewodowy Salus 091FLRF. Kol Logan jakieś bzdety opowiada których nie warto nawet komentować.
Logan Opublikowano 28 Października 2015 #6 Opublikowano 28 Października 2015 @mak Ja piszę bzdury a kolega był wszędzie i wie wszystko, z jakiej dziedziny masz nobla? Mam tak podłączone, co znowu jest nie tak, w jednym temacie, z instalacją i obiegiem podłogówki też mam źle, ale tylko wg ciebie. Anie nie widział, ani nie wykonywał mojej instalacji a będzie się wypowiadał, kto tu bzdury wypisuje, trochę powagi.
Czesla Opublikowano 28 Października 2015 Autor #7 Opublikowano 28 Października 2015 Drodzy forumowicze, ponawiam prośbę o jakieś pomysły w sprawie rozwiązania przedstawionego problemu. Jakiś elektryk mi podpowiedział, że można by zastosować jakiś odrębny regulator ciepła wpięty do gniazda elektrycznego z czujnikiem przylgowym do rury CO i spiąć go z obiema pompami. Po osiągnięciu żądanej temperatury w układzie CO, regulator taki miał by dawać impuls do pomp, aby się uruchamiały i oczywiście odwrotnie. Czy Waszym zdaniem jest taka możliwość? Jeżeli tak, to czy moglibyście podać przykłady takich regulatorów? Z góry dziekuję ...
sambor Opublikowano 28 Października 2015 #8 Opublikowano 28 Października 2015 Tu jest potrzebna przeróbka hydrauliczna a nie elektryk z kabelkami - są na forum schematy współpracy kotła gazowego z kominkiem , Jeden to nawet kolega @logan wstawił - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18877-czy-moja-instalacja-co-dzia%C5%82a-poprawnie/ podobno działa ;) Twój byłby prostszy, gdyż nie ma w nim grzania wody użytkowej.
Logan Opublikowano 28 Października 2015 #9 Opublikowano 28 Października 2015 @ Sambor, a skąd wiesz że nie działa, już wspomniałem gdzie indziej, że problem był w opale. Zobacz mój nowy wpis o brykiecie. Daj już spokój i przestań uważać że tylko ty masz rację i tylko ty wiesz jak dobrze zrobić instalację.
sambor Opublikowano 28 Października 2015 #10 Opublikowano 28 Października 2015 Ty nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem - podałem twoją instalację jako taką która może działać bez firmowych elementów, gdyż w przypadku autora tematu ciężko byłoby takowe znaleźć a tak po za tym odpowiem ci twoimi słowami "Już nie komentuj więcej tego, bo mój czas jest cenny i nie będę więcej uczestniczył w wywodach. Po drugie robi się off-topic, a tego nienawidzę." Ta formułka bardzo mi się spodobała. :P Ale wracając do tematu Ariston praktycznie nie ma nic to takiej instalacji, więc trzeba by wykonać coś podobnego na sprzęgle i 2-3 pompach aby to działało Najlepiej by było jakby był schemat jak to jest teraz połączone, gdyż przeróbki hydrauliczne będą nieuniknione.
Logan Opublikowano 28 Października 2015 #11 Opublikowano 28 Października 2015 Sambor, dobra ja nic nie potrafię, niech tak zostanie, pokój! A autor niech zapoda schemat.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.