rasa Opublikowano 29 Czerwca 2015 #1 Opublikowano 29 Czerwca 2015 Witam, Stoję przed wyborem pompy do rozdzielacza oraz cwu. Zdecydowałem się już na rozdzielacz Tece 2w1. Są one obecnie dostępne z pompą tradycyjną oraz sterowaną elektronicznie. Rozdzielacz z pompą sterowaną elektronicznie jest ok 300zł droższy. Czy warto dokładać? Jeśli chodzi o wybór pompy do cwu to są na rynku dostępne 3 energooszczędne modele: - Wilo-Star-Z NOVA (pompa występuje też w wariancie Wilo-Star-Z NOVA A z zaworami) - 2-4,5W - Grundfos COMFORT UP 15-14B PM - 5-8,5W - LFP ERGA (pompa ma możliwość ręcznego sterowania obrotami) - 3-9W Czy warto kupić pompę Wilo z zaworami? Pozdrawiam,
Gość mak Opublikowano 29 Czerwca 2015 #2 Opublikowano 29 Czerwca 2015 Czy warto kupować rozdzielacz 2w1 (rozumiem że do podłógówki)? To zależy z jakim kotłem jest instalacja. Jak będzie to kocioł na paliwo stałe i nie przeszkadza Co właściwie brak sterowania to może być (pompa elektroniczna ma mniejsze zużycie energii), jak kocioł ma być gazowy to nie polecam bo taka podłogówka działać poprawnie nie będzie. Pompy które wymieniłeś to pompy cyrkulacyjne i jeżeli o takie Ci chodziło to każdy wybór będzie dobry. Chociaż tak naprawdę ważiejsze jest jakiś sposób sterowania cyrkulacją bo nie ma większego sensu aby działała całą dobę, a do tego najlepiej aby sterownik kotłowy miał funkcję sterowania cyrkulacją cwu. Jeżeli ma to być pompa do ładowania podgrzewacza to musisz wybrać coś innego te które wymieniłeś się nie nadają
rasa Opublikowano 29 Czerwca 2015 Autor #3 Opublikowano 29 Czerwca 2015 Całą instalację będzie zasilał kocioł gazowy jednofunkcyjny. Pompa cwu będzie używana tylko i wyłącznie do "podgrzania" wody w baterii kuchennej (kilka metrów). Grundfos posiada w ofercie inteligentną pompę cwu która "uczy się" ale jej koszt jest dwukrotnie wyższy. Wilo sprzedaje pompę cwu z zegarem ale jest to zwykły zegar mechaniczny ze zwykłą wtyczką dołączony do zestawu :) Zastanawiałem się nad zastosowaniem czujnika przepływu do uruchamiania pompy cwu ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.
Gość mak Opublikowano 30 Czerwca 2015 #4 Opublikowano 30 Czerwca 2015 Rozdzielacze 2w1 z pompą nie nadają się do współpracy z kotłem gazowym (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Czytaj forum, czytaj instrukcje producentów kotłów, czytaj wytyczne projektowe i wyciągaj wnioski no i nie popełniaj błędów które już popełniono! Do instalacji podłogówki trzeba stosować mieszacz i to dedykowany przez producenta kotła. Przy większych instalacjach oraz instalacjach mieszanych trzeba stosować sprzęgło (!!!). Nie stosuje się do sterowania pompy cyrkulacyjnej cwu czegoś takiego jak czujnik przepływu (!!!). Najlepszym rozwiązaniem jest gdy sterownik kotła ma funkcję obsługi pompy cyrkulacyjnej z programami czasowymi. Oczywiście to że podgrzewacz musi mieć króciec do podłączenia pompy cyrkulacyjnej jest oczywisty, nie stety nie wszystkie podgrzewacze go mają.
rasa Opublikowano 30 Czerwca 2015 Autor #5 Opublikowano 30 Czerwca 2015 Dziękuję za odpowiedź. Rozdzielacz 2w1 to propozycja instalatora. Postaram się opisać jak dokładnie wygląda sytuacja. Potrzebuję ogrzać mieszkanie o powierzchni 75m2. Mieszkanie jest nowe dobrze ocieplone (4 ściany zewnętrzne). Jest przygotowane 5 sekcji ogrzewania podłogowego oraz 4 kaloryfery. Piec na jaki się zdecydowałem to jednofunkcyjny kondensacyjny Vaillant ecoTEC plus VC PL 146/5-5. Do tego będzie podłączony zasobnik 70l Vaillant uniSTOR VIH Q 75 B. We wszystkich pomieszczeniach będą zamontowane czujniki temperatury. Poprzez siłowniki termoelektryczne chciałbym sterować pracą poszczególnych obwodów w rozdzielaczu. Mieszacz Vaillanta to koszt ok 2000zł. Będzie też problem z instalacją ponieważ nie mam na to miejsca. Tutaj instrukcja dla mieszacza: http://www.vaillant.it/downloads/vgoa-vaillant-it-doc/istruzioni-installazione/accessori/nuovi-accessori-febbraio-201/0020175094-0020175095-gruppi-pompa-2014-432825.pdf Czy mieszacz do tak małej instalacji jest potrzebny?
Gość mak Opublikowano 1 Lipca 2015 #6 Opublikowano 1 Lipca 2015 Po pierwsze zmień instalatora bo ten opowiada Ci jakieś bajki. Chcesz oszczędzać na mieszaczu ale nie szkoda Ci pieniędzy na siłowniki termoelektryczne i czujniki temperatury w każdym pomieszczeniu co (strzelam bo nie wiem ile pomieszczeń jest w domu ) da kwotę zbliżoną albo i przekroczy 2000 zł. które zaoszczędzisz na mieszaczu, a i rozdzielacz 2 w 1 za darmo też nie jest. Proponuję Ci wykonać instalację zgodnie ze schematami z dokumentacji producenta kotła (dwa obiegi grzewcze w tym na podłogówkę mieszacz z 3D) do tego sterowanie pogodowe i zdalne sterowanie w pomieszczeniu wiądącym. Będzie prosto i napewno będzie działać, bo to co chcesz stworzyć wspólnie z instalatoremniestety pewności nie ma że będzie działać. Niestety do tego podgrzewacza nie stosuje się cyrkulacji(!!!!) i do tak małego mieszkanie nie polecam jej stosowania. Zaoszczędzone pieniądze proponuję wydać na podzespoły do instalacji CO
rasa Opublikowano 1 Lipca 2015 Autor #7 Opublikowano 1 Lipca 2015 Gdzie mogę znaleźć jakiś schemat jak poprawnie powinna być wykonana taka instalacja? W dokumentach producenta pieca jest tylko: "Wykonać przyłącza ogrzewania (1) w sposób zgodny z normami, wykorzystując rury przyłączeniowe i zawory odcinające z dodatkowego opakowania." - http://www.vaillant.pl/downloads/instrukcje-instalacji/ii-0020152365-vc-vcw-plus-222755.pdf
sambor Opublikowano 1 Lipca 2015 #8 Opublikowano 1 Lipca 2015 Schemat powinien wyglądać tak na rys poniżej. Niektóre elementy możesz zastąpić krajowymi np sprzęgło, zaw 3-D, pompy. Ale czujniki i pozostała elektronika sterująca musi być oryginalna
rasa Opublikowano 1 Lipca 2015 Autor #9 Opublikowano 1 Lipca 2015 Dziękuję za pomoc. W przedstawionym schemacie są aż 3 pompy (jedna pompa jest w piecu). Czy w przypadku użycia sprzęgła hydraulicznego to konieczność?
sambor Opublikowano 1 Lipca 2015 #10 Opublikowano 1 Lipca 2015 Niestety potrzeba 3 pompy - ta w kotle podaje na sprzęgło a ze sprzęgła na odbiory podają te dwie, masz dwie grupy odbiorów to masz dwie pompy. Ale dla tak małej instalacji to można to sprzęgło pominąć, dać tylko pompy na odbiorach. Prawidłowo wyregulowana podłogówka nie potrzebuje siłowników na rozdzielaczu i oddzielnych termostatów pokojowych.
rasa Opublikowano 1 Lipca 2015 Autor #11 Opublikowano 1 Lipca 2015 Obecnie instalacja wygląda następująco: Rury o większej średnicy od kotła są podłączone bezpośrednio pod kaloryfery. Od nich odchodzą rury o mniejszej średnicy do ogrzewania podłogowego. Do tej instalacji był przewidziany kocioł dwufunkcyjny bez zasobnika. Czy taka instalacja wygląda na wykonaną poprawnie? Jako, że nie chcę kotła dwufunkcyjnego bez zasobnika jak i chciałbym mieć możliwość sterowania sekcjami stąd chęć zmiany rozdzielacza.
sambor Opublikowano 1 Lipca 2015 #12 Opublikowano 1 Lipca 2015 Po pierwsze jak już radził kolega zmień "hydraulika". Ten co to robił nie ma pojęcia o ogrzewaniu podłogowym! Masz do podłogówki rozdzielacz bez rotametrów i jakiejkolwiek regulacji! Jak wywalisz głowicę termostatyczną a założysz siłownik to masz już mieszacz do podłogówki , następnie trzeba wymienić belki rozdzielacza od podłogi na prawidłowe. Dodatkowo pompa na grzejniki, może by się zmieściła w tej skrzynce, ew wymienić skrzynkę na większą + Oczywiście cała automatyka od skrzynki do kotła. Pompy to raczej elektroniczne , a za pompami obowiązkowe zawory zwrotne
rasa Opublikowano 2 Lipca 2015 Autor #13 Opublikowano 2 Lipca 2015 Jak wywalisz głowicę termostatyczną a założysz siłownik to masz już mieszacz do podłogówki , następnie trzeba wymienić belki rozdzielacza od podłogi na prawidłowe. Jaki jest problem z głowicą termostatyczną w obecnym rozwiązaniu i o jaki siłownik chodzi?
sambor Opublikowano 2 Lipca 2015 #14 Opublikowano 2 Lipca 2015 W obecnym rozwiązaniu nie masz regulacji automatycznej powiązanej z kotłem i temperaturą zewnętrzną - masz jedynie tylko to co nastawisz ręcznie.
rasa Opublikowano 2 Lipca 2015 Autor #15 Opublikowano 2 Lipca 2015 Czy w takim razie rozwiązanie ze sprzęgłem hydraulicznym i 3 pompami jest najbardziej optymalne w moim przypadku? Czy może wystarczy tylko jedna pompa i jakiś regulator który ograniczy maksymalną temperaturę na podłogówce?
sambor Opublikowano 2 Lipca 2015 #16 Opublikowano 2 Lipca 2015 W proponowanym w poście # 8 schemacie - są dwie pompy, tej w kotle nie licz. Obecnie nasz układ z dwoma pompami - w kotle i na mieszaczu, przydałaby się trzecia do napędzania grzejników. Ale jak uważasz że kocioł wydoli bez niej to jest tylko jeden sposób aby się o tym przekonać - uruchom układ i sprawdź czy wszystko grzeje. Ręczny regulator temp podłogówki masz założony na zaw 3-D - to ta głowica termostatyczna.
Gość mak Opublikowano 2 Lipca 2015 #17 Opublikowano 2 Lipca 2015 Znowu starasz się kombinować.Instalacja jest do d....y, to już wiesz, A teraz napisz od początku co skłania Cię do wymiany pompy. Jest jakiś problem tylko zamiast opisać problem starasz się ten problem rozwiązać przez wymianę pompy. Napisz co Cię "boli" i o co chodzi z tą wymianą pompy. Bez wymiany rozdzielaczy nie zainstalujesz siłowników o których wspominałeś, termostatów w każdym pomieszczeniu też nie ma sensu zakładać bo i tak przy tak zbudowanej instalacji nie mają czym sterować. Napisz o co chodzi z tą pompą i może do czegoś konstruktywnego dojdziemy, chociaż najlepszym rozwiązaniem była by przebudowa instalacji, poparta kilkoma obliczeniami.
rasa Opublikowano 2 Lipca 2015 Autor #18 Opublikowano 2 Lipca 2015 Jeśli chodzi o sterowanie to nie mam zamiaru montować w każdym pomieszczeniu termostatu. Chcę mieć tylko czujniki temperatury podłączone do małego komputera. Siłownikami chcę sterować z poziomu komputera za pomocą triaków/przekaźników. Rozdzielacze zostaną wymienione na takie z przepływomierzami oraz możliwością zamontowania siłowników. Tylko czy wystarczy sama wymiana rozdzielaczy?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.