Skocz do zawartości

gsi20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako ze to moj pierwszy post prosze o wyrozumialosc,

Mam piec mj-3 moc 20kw, do ogrzania dom 220m2 nie docieplony,

Problem polega na skraplaniu sie wody w tylnej czesci pieca,mam zawor trojdrogowy ktory przymykam na czas rozpalnia,po tym jak piec sie nagrzeje puszczam po woli wode na dom tak zeby nie ochlodzic jej za mocno na powrcie, temperatura zadana na piecu to 70 stopni,

Mimo takich ustawien mam wode w piecu i nie wiem dlaczego, dbam o to rzeby piec trzymal caly czas wysoka tempeature,

Palilem glownie drewnem sezonowanym 6 lat, teraz pale weglem a drzewo tylko do rozpalania 

Pale oczywiscie o gory nie dokladam az sie wypali, rozpalm od nowa,

wedlyg teorii powinno byc ok, ale w praktyce tak nie jest,

Co jeszcze moge sprawdzic?

Moze mam zle ustawiony sterownik?

moje nastawienia

 

temp kotla 70stopni

moc dmuchawy 35

czas przedmuchy 5sek

przerwa przedmuchu 5min

zakres pracy ciaglej 3 stopnie

tem zalaczania pompy 45stopni

 

Moze ktos na to spojrzec i dac jakas porade?

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, jak zmierze temperature i okaze sie nie poprawna to to w jaki sposob bede w stanie ja poprawic?

palilem drewnem jakies dwa miesiace, probowalem bez dmuchawy i bylo gorzej,

mam poejrzenie ubywania wody,

mam tez troche smoly w piecu mimo mych ustawien 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda/rosa była prawie cały czas i zasmolenia tez, na początku były rownież kłopoty z kominem ale za to byłem winny sam za zła ekploatację kotła, po lekturze na tymże forum wyeliminowałem większość błędów i komin wysechł a smoła i woda pojawiają się wiec chciałem się upewnić jeszcze co do ustawień sterownika czy są Ok, zawór trójdrożny jest raczej do ochrony pieca jest zamontowany na wyjściu wody cieplej,potem idzie rorka w dół na powrót, wiec jak go dam na 1 to woda krąży tylko po piecu i tylko minimalnie idzie na grzejniki, specjalista od instalacji nie jestem tak mam zamontowane, chciałbym się tylko pozbyć Smolenia i rosy jeśli to nie jest pęknięcie kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda/rosa była prawie cały czas i zasmolenia tez, na początku były rownież kłopoty z kominem ale za to byłem winny sam za zła ekploatację kotła, po lekturze na tymże forum wyeliminowałem większość błędów i komin wysechł a smoła i woda pojawiają się wiec chciałem się upewnić jeszcze co do ustawień sterownika czy są Ok, zawór trójdrożny jest raczej do ochrony pieca jest zamontowany na wyjściu wody cieplej,potem idzie rorka w dół na powrót, wiec jak go dam na 1 to woda krąży tylko po piecu i tylko minimalnie idzie na grzejniki, specjalista od instalacji nie jestem tak mam zamontowane, chciałbym się tylko pozbyć Smolenia i rosy jeśli to nie jest pęknięcie kotła

Wyłącz dmuchawę i napal drewnem z ciągłym podawaniem powietrza, powtarzam - z ciągłym podawaniem powietrza. Spalaj naturalnym ciągiem!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zacząłem palić w taki sposób ze ładuje piec węglem a na górę kładę drzewo i rozpalam od góry, problem wody i smolenia po tygodniu palenia w taki sposób na razie zniknął, wczoraj podczas czyszczenia pieca była tylko sucha sadza brak wilgoci, podejrzewam ze piec będzie dobrze chodził ja nie będę palił w nim drzewem tylko węglem, mam tylko pewnego rodzaju kłopot bo tego drewna mam zapasu na jakieś 7 lat, najbardziej irytuje mnie fakt ze kupując piec sprzedawca zapewniał ze będę mógł bez problemu spalić w nim moje zasoby drewna, teraz wiem ze z pewnością nie da się tego zrobić , po lekturze tego forum widzę ze najlepsza opcja są piece DS i taki właśnie zakupie następnym razem, dzięki za poświęcenie czasu dla mojego tematu !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za drzewo (właściwie drewno) że jak piszesz 6 lat sezonowane i powoduje skraplanie się w kotle wilgoci? Ja palę tylko drewnem, sezonowanym max. 2 lata, a piec to krytykowany raczej produkt z Hajnówki. Obecnie palę od góry, ale jak chyba każdy zaczynałem inaczej i też nic mi się nie skraplało i nie wypływało z kotła, natomiast smoła w komorze bywała dość znaczna. Kocioł ma ok. 23 lat i od 3lat (po dociepleniu i wymianie stolarki) jest mocno przewymiarowany. Faktem jest że kotły z Hajnówki, zwłaszcza te starsze, mają krótką drogę spalin przez wymiennik, więc trafiają one raczej gorące do komina, choć nie mierzyłem temperatury. Moim zdaniem możesz spalić zgromadzone drewno bez szkody dla kotła i komina, tylko jak już ktoś wyżej napisał : na naturalnym ciągu i ze stałym dopływem powietrza, niekoniecznie maksymalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.