Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co - Zimna Rura W Jednym Pionie


thethe

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dobry wieczór,

bardzo proszę o podpowiedź - jestem kompletnym laikiem.

Dom jednorodzinny: parter, piętro i suterena, w której znajduje się piec dwufunkcyjny.

Poniższy schemat symbolizuje:

- piec,

- wychodzącą z niego rurę C.O. [kropki po prawej symbolizują 3 piony - działające ok.], rura biegnie przy suficie sutereny

- rozgałęzienie biegnące w dół, przechodzące pod podłogą sutereny, wychodzące z drugiej strony pomieszczenia i biegnące w górę zasilając 3 pary grzejników, po dwa w suterenie, na parterze i piętrze - zakończone odpowietrznikiem automatycznym. Grzejniki wyposażone w termostaty.

 

Rura wychodząca z pieca jest gorąca, "stygnie" rozgałęzienie mniej więcej od połowy wysokości sutereny. W najniższym punkcie rura jest całkiem zimna, w efekcie cały pion nie grzeje.

 

Problem wystąpił dziś po raz pierwszy. Dodatkowo: mniej więcej raz na trzy miesiące dolewam do układu nieco wody. Dziś po wykryciu "niegrzania" sprawdziłem poziom - był niski, ale nie dramatyczny - dolałem. Sprawdzałem też odpwoietrznik na szczycie pionu. Za cholerę się na tym nie znam, odkręciłem go, po wciśnięciu "cyngla" na zaworze stopowym oberwałem silnym strumieniem wody (pompa w tym czasie nie pracowała) 

 

Podpowiedzcie proszę co mogę zrobić? 

 

 

post-62143-0-25985300-1423427222_thumb.png

Opublikowano

post-12152-0-81173300-1423504561_thumb.jpg

Opublikowano

Dziękuję!

Wystarczyło pozamykanie części grzejników w pozostałych pionach. Uratowałeś mnie, bo pewnie improwizując narobiłbym większych szkód :)

Rozumiem, że ta sytuacja oznacza powolną śmierć pompy i powinienem ją czym prędzej wymienić?

Opublikowano

Rozumiem, że ta sytuacja oznacza powolną śmierć pompy i powinienem ją czym prędzej wymienić?

Spokojnie z tą wymianą. Jeszcze nie teraz.

 

1. Jeżeli masz filtr przed pompą to sprawdź czy jest czysty.

2. Przeczytaj to https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14170-regulacja-hydrauliczna-instalacji-co-przeplyw-pod-kontrola/

 

Pion który nie grzał ma trudne warunki działania.

a. Jak jest brudny filtr to pompa słabo tłoczy i pion nie grzeje.

b. Jak zwiększy się przepływ wody na pozostałe piony to pion nie grzeje. Zmniejszyłeś przepływ na grzejące piony i na dzień dzisiejszy wygląda, że jest wszystko w porządku.

Opublikowano

Znalazłem ten artykuł wczoraj. Jest świetny. Ja wprawdzie jest humanistą, ale z zamiłowaniem do fizyki i ambicjami do samodzielnego rozwiązywania problemów. Oby więcej takich artów.

 

Do rzeczy: filtra przed pompą nie mam, ale.. czy możliwe że to nie winna filtra, a zaświnionego wymiennika w piecu? Mam tu bardzo twardą wodę (bardzo twarda = poza skalą standardowych mierników), piec to mocno stary Torus, nie wymieniłem na nowszy, bo na trzech "fachowców", każdy radzi dokupienie stacji uzdatniania wody. I patrząc na to, co dzieje się z czajnikiem w kuchni obawiam się, że nie jest to próba naciągania. Niestety po zsumowaniu ceny pieca + stacji + instalacji + 25% na "niespodziewane wydatki" robi mi się 18 000, których nie mam.

 

Feralny pion (niestety najważniejszy w domu), ma fatalne warunki pracy. Różnica poziomów między najniższym, a najwyższym punktem to ok 8.5 metra (+4 zakręty pod kątem prostym). Dom to "klocek" z lat '70. Mieszkam tu od niedawna. Wszystkie grzejniki wymienione na aluminiowe, instalacja na "cienkie" rurki, sterownik.

 

Podsumowując - wymiennik? Pompa to Grundfos 25-40.

 

Przepraszam, jeśli pisze głupoty. Jak wspomniałem jestem poza branżą. Gdyby potrzebne były wizytówki, ulotki lub strona internetowa, to służę z radością.. na tym nie znam się za cholerę..

Opublikowano

Wymiennik + twarda woda + temperatura = zmniejszenie przekroju przelotu wymiennika.

 

Do końca sezonu powinieneś dojechać. Po sezonie wezwij fachowca od kotłów, aby chemicznie wyczyścił wymiennik. Po czyszczeniu wymiennik będzie jak nowy.

 

 

Pompę masz porządną. One pracują bez awarii po kilkanaście lat. Podstawowym warunkiem tak długiej bezawaryjnej pracy jest poprawnie zamontowany filtr na ssaniu pompy.

Przykłady filtrów:

http://allegro.pl/zawor-wodny-kulowy-1-z-filtrem-skosnym-kfa-i5054733098.html

http://allegro.pl/filtr-mosiezny-siatkowy-1-skosny-do-wody-i5001202851.html

 

 

Na stację uzdatniania wody to szkoda pieniędzy. Warto na wejściu wody pitnej do domu zamontować filtr na przykład taki

http://www.dafi.pl/nasze-produkty/filtry-przeplywowe/czym-sa/

w konfiguracji pojedynczej (tylko wkład polipropylenowy) albo podwójnej, potrójnej, poczwórnej (wszystkie wkłady)

 

 

 

P.s. W czajniku najczęściej gotujemy (100 stopni Celsjusza) świeżą wodę i dlatego kamień osadza się w nim szybciej niż w instalacji CO.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.