KubaSko Opublikowano 4 Lutego 2015 #1 Opublikowano 4 Lutego 2015 Witam Klient się uparł na kominek z płaszczem wodnym i kocioł gazowy kondensacyjny. Wszystko w ukł. zamkniętym (kominek dopuszczony przez producenta). Schemat nie zawiera wężownicy schładzającej i zaworu bezp. przy kominku które oczywiście będą. Zastanawiam się jak to poskładać ze sobą.Rozważam grzanie c.w.u z jednej wężownicy. Moje pytania: 1).Czy taki schemat jest poprawny? buforu nie chcę dawać bo grzanie go kominkiem o mocy 12 kW mija się z celem, i raczej jest to niemożliwe ze względu na ograniczenia budynku. 2).Zastanawiam się nad doborem parametru grzejników. Może lepiej je dobrać w takim układzie na wyższy parametr? np. 70/55. 3)Gdzie najlepiej w takim schemacie wpiąć naczynie przeponowe? 4).No i najważniejsze pytanie - ochrona powrotu kominka. Czy mogę w ten sposób rozwiązać sprawę że na kominku dam pompę 25/60 - 3 bieg i zwiększonym przepływem zabezpieczę powrót ? Pozdrawiam
sambor Opublikowano 4 Lutego 2015 #2 Opublikowano 4 Lutego 2015 Pompę od grzania CWU z kominka daj na powrocie.
sambor Opublikowano 4 Lutego 2015 #3 Opublikowano 4 Lutego 2015 Ochronę powrotu zrób na zaw 3-D termostatycznym 3/4" - przecież masz układ z pompą na powrocie, schemat jak to zrobić masz tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/?do=findComment&comment=209829 Naczynie przeponowe daj na zasilaniu i git.
KubaSko Opublikowano 5 Lutego 2015 Autor #4 Opublikowano 5 Lutego 2015 Witam Dziękuję Sambor za pomoc. Poprawiłem schemat. Naczynie dałem na powrocie, chyba lepiej jak będzie po stronie ssawnej pomp. Pompę c.w.u dałem tak jak radziłeś na powrót, i wstawiłem zawór termostatyczny do ochrony powrotu. Pozdrawiam
Gość mak Opublikowano 5 Lutego 2015 #5 Opublikowano 5 Lutego 2015 Jednej sprawy nie rozważyłeś, czyli czy sterownik kotła gazowego będzie współpracował z obcym źródłem ciepła.Sterownik kominka ma funkcję blokady kotła gazowego ale działa tylko przy sterowaniu stałotemperaturowym nie działa przy pogodowym, a kocioł gazowy masz ewidentnie sterowany pogodowo. Kolejna sprawa to cwu. Kominek o mocy 12kW nadaje się do podgrzewu co najwyżej 120l a podgrzewacze z dwoma wężownicami zaczynają się od 200 l i te 12kW to raczej marna moc. Sprawdź możliwości współpracy sterowania pogodowego kotła gazowego ze sterowaniem kominka. Mam poważne wątpliwości czy według schematu który złączyłeś będzie to działać. Myślę że może ale warunkiem będzie uruchomiony kocioł gazowy.
KubaSko Opublikowano 5 Lutego 2015 Autor #6 Opublikowano 5 Lutego 2015 Witam dziękuję za zainteresowanie tematem. Kocioł gazowy ma możliwość blokady poprzez styk zwarty lub rozwarty w Tatarku. Moduł IPM2 jest sterownikiem o osobnym podłączeniu zasilania i to z niego wychodzą wyjścia na czujniki, pompy itp. Kominek daje sygnał do blokady kotła, ale sterowanie pogodowe realizuje moduł IPM2 gdy czuje rosnącą temperaturę na sprzęgle. Oczywiście w tym przypadku tylko podłogówka, na grzejniki idzie tyle co na sprzęgło ale to chcę kontrolować termostatami na grzejnikach. Co do kominka to u siebie grzeje mocą 7kW zasobnik 120L i daje radę. Po prostu dłużej będzie nagrzewał te 200L. Pozdrawiam
KubaSko Opublikowano 5 Lutego 2015 Autor #7 Opublikowano 5 Lutego 2015 Jedyne co mnie niepokoi to jedna problemowa funkcja w sterowaniu pogodowym junkersa. Jest tam funkcja przeciwzamrożeniowa która powoduje to że gdy na zewnątrz jest zimniej niż ustawiony parametr ( najmniej da się ustawić -5 stopni) to pompa w kotle pracuje. Czy może to wpływać niekorzystnie na pracę układu w przypadku gdy grzeję kominkiem i pompa w kotle gazowym również będzie pracować?
sambor Opublikowano 5 Lutego 2015 #8 Opublikowano 5 Lutego 2015 W kotłach Wolfa to nie ma znaczenia, decyduje temp wody w instalacji.
KubaSko Opublikowano 5 Lutego 2015 Autor #9 Opublikowano 5 Lutego 2015 I tak powinno być, nie wiem co za "orzeł" to wymyślił. I na dodatek nie da się tego wyłączyć :/ liczę na to że nie będzie to kolidowało jak będzie palone w kominku.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.