Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje piec do malutkiej kotłowni  220X130cm .Dom nowy 120m z użytkowym poddaszem, sciana 25cm+ 15cm styropian, poddasze 25cm wełny .Generalnie piec nie może być szerszy jak 150cm i głęboki max 70cm, wysokośc czopucha max 120cm.

Szukałem pieca na ekogroszek ale z kilkunastu jakie znalazłem żaden nie pasuje wymiarami. Teraz rozglądam sie za piecem na pellet i jedyne co udało mi się znaleźć to piec RED Compact Slim ma tylko 28cm głębokości   jedynie ta cena przeraża bo powyżej 13tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka dziupla nie spełnia przepisów o wymogach odnośnie pomieszczeń z przeznaczeniem dla kotłowni na paliwa stałe : nawet dla kotłowni o mocy do 10kW

 

Kotły o mocy do 10kW
§ 136. Kotły na paliwo stałe lub olej opałowy
2a. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust. 3 (dopisek: jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych), na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
     1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m3,
     2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9, (dopisek:   W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.)
     3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1, (dopisek:  1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów. 2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266. (dopisek:  1. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych. 2. Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów. 3. Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 2, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem. 4. Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m, z zastrzeżeniem § 271 ust. 8. (dopisek: 8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.) )

1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14x0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.
2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu. 
3. (uchylony).
4) zapewniających dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła - odpowiadających wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.

 

 

Ta klitka to może dla kotła kondensacyjnego by się nadała, ale dla  paliwa stałego - na pewno nie.

 

Kotły RED to dobre rozwiązanie, tylko twoje pomieszczenie  za małe.

Poprawiaj ściany.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy zabraniają montażu kotła w garażu, chyba że wydzielisz z garażu murowane pomieszczenie kotłowni.

Ja wiem że ten Red się zmieści, ma przecież dużo mniejsze opakowanie ;) , ale są przepisy i jak przyjdzie odbiór kominiarski lub budowlany , to mogą być kłopoty.

 

Co do kotła , to RED Compact jest lepszy do tego pomieszczenia. Slim ma z tyłu wloty powietrza, a ten drugi ma z boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w Zębcu nie wiem czy nadal jest w ofercie ale znajomy ma kocioł na groszek o takich gabarytach  jak ci potrzeba , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj jak koń pod górę, bo żaden kominiarz Ci odbioru tego budynku nie podpisze. A przynajmniej kominiarz który szanuje swój zawód i bezpieczeństwo mieszkańców. Jak się buduje kotłownie pod kocioł gazowy to tylko taki można tam zainstalować. Nie jesteś pierwszy który taką głupotę zrobił, ale nie ma co powielać błędów poprzedników i nie wyciągać wniosków. To że nie masz gazu ziemnego nie oznacza że nie możesz mieć kotłowni na gaz. Bez problemu załatwisz gaz płynny, i wszystko będzie zgodne z przepisami. Może będzie trochę drożej, choć obecnie cena lpg jest naprawdę bardzo korzystna, ale jak długo będzie tego nikt nie przewidzi, to będzie na pewno bezpiecznie. Nic nie piszesz o instalacji, a armatura do obsługi instalacji też potrzebuje miejsca do jej montażu, o czym nie zapominaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie powiedziane ze musi tam byc piec na paliwo stałe . Na razie nie mam żadnej instalacji wykonanej jeszcze. Biorąc pod uwagę komfort to ogrzewanie gazem było by idealne. Muszę to wszystko przeliczyć i zobaczyć co bedzie lepszym rozwiązaniem. Minusem gazu napewno jest to że musiałbym mieć baniak na gaz obok domu co napewno nie bedzie ozdobą. Tak czytając te wymogi prawne to praktycznie wiekszość kotłowni w naszych domach nie spełnia wymogów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.