Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W tym roku zaczeła się moja przygoda z piecem.

Kocioł z podajnikiem na retorcie, Defro Komfort Eko Duo 15kw ze sterownikiem K1.

Domek 170m2 ocieplony sciany 15 cm styropian grafit + wełna poddasze 15+15cm na skosach 15+20cm.

Bardzo mało informacji w internetach na temat uatawień tego kotła. Palę pierwszy sezon.

Moje ustawienia:

Podawanie - 10sec

Przerwa - 55sec

Nadmuch ( przesłona ok 2cm) siła 40%

Temperatura zadana 65C (histereza 2C)

Podtrzymanie:

Podawanie 10sec

Przerwa 18minut

Nadmuch 10sec raz na 9 minut.

 

Kocioł dochodzi do zadanej temperatury w ok 8 minut poczym zyskuje do ok. 70C. W podtrzymaniu pozostaje przez ok 1.5 godziny.

 

W domu 110m2 podłogówka + 7 grzejników ( moc max 8.5kw) bojler 140L temperatura w domu 20-22C

Ponieważ nie mieszkam jeszcze kupiłem tani opał :-) dołownie ten zielony (20-22Mj/kg)

Od początku sezonu spaliłem 1125 kg głównie testując ustawienia.

Posiadam manualny zawór 3-drożny do podłogówki ustawiony na 35C podłoga przyjemnie ciepła temperatura 30C. Co mnie martwi to temperatura powrotu do pieca oscylująca w granicach 30-32C. Czy tak może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powrót za nisko

moc za duża - kisisz opal zresztą mocno zasiarczony co w połaczeniu z niską temp powrotu wyśle Twój kociołek dość szybko na tamten świat

wydłuż przerwę podawania aby dłużej pracował i krótko stal

podnieś temp powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z powrotem mam lipe, wiem o tym ale jedyną możliwością podniesienia temperatury albo jest podkrecenie podłogówki albo ustawienie bojlera na temperature kotła aby nim cały czas kręcił. Jak myślisz ile podziała jak jest taka temp powrotu?

Przykład dziś (nie mieszkam jeszcze jak było ciepło zmiejszyłem temp podłogi) podłoga zasilanie na skali troche poniżej 30°C (skala się przekręca poniżej 30) , powrót podłoga 22°C , powrót piec 23°C temperatura pieca między 63-70 °C.

 

To że kisze wiem ale kocioł ma moc jak trzeba raz na jakiś czas przekręca cały dom i wtedy potrzebuje mocy.

Podłga zasilanie ok 35-37°C powrót ok 28-30°C. To za wysoko? Jak zmiejsze szybkość pompki to temp na powrocie spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

defro ma grube blachy więc jest szansa że z 5 lat moze wytrzyma tylko jest jeszcze komin ktory też się może sypnąć a wtedy remont konkretny może być potrzebny

nie lepiej zainwestować w 4d i mieć spokój?

możesz puścić bojler na krótkim obiegu to temp powrotu się podniesie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puściłem ustawiłem piorytet bojler i temperature zadaną 60°C piec automatycznie zadane 62°C ( moge ustawić więcej ale i tak 62 i odcięcie) 5 minut pracy i temp. powrotu 57°C, ale w drugą stronę jest to samo jak pompa stanie 5 min i znowu 20 pare.

Muszę pogadać z moim monterem bo myślę że od początku powinień tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano zachodzę do kotłowni a temp. powrotu znowu 22°C. Okazało się że sterownik nie włącza pompy bojlera w momencie kiedy na piecu jest niższa lub równa temp. jak bojlera.

Ale teraz jest bajka wypiołem pompe bojlera ze sterownika i wpiołem jako dodatkowa 2 ustawiłem ją jako cyrkulacyjną. 30min pracy 1 min przerwy. W każdym momencie mogę znowu zmienić na CWU w ustawieniach (opcja na lato).

Piec częściej się załącza ale na dużo krócej. (2-3 min) histereza 2°C.

Temperatura powrotu 63°C na kotle zadane 65°C wzrasta do 67°. Bojler też 63°C :-) Rozmawiałem z monterem zobaczymy jak będzie się sprawdzało takie rozwiązanie jak zda egzamin założe tylko energooszczędną pompę na CWU. (Tzn. Zamienię z CO które mniej kręci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam

 

Trochę odświeże temat. Zaczął się sezon, i zastanawiam się czy nie zmodyfikować trochę instalacji w kotłowni. Chodzi o założenie zaworu 4d i mam takie pytanie. Jeśli zastosuje zawór 4d na obiegu podłogowki czy możliwe będzie ustawienie zaworu tak aby temp.zasilania nie przekraczała 40*C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , sorki ale moze dolacze do Twojego tematu , o co chodzi dokladnie z tym zaworem 4 droznym , mam taki , jest na nim skala od 1-6 z tego co pamietam , nad tym zaworem mam zegar z temperatura , zawor ustawilem na 4 (ustawienia manual) to np na piecu mam 45 C a na tym zegarze nad zaworem np 38C ,nie wiem jak go ustawiac tak by bylo oki ,;/

mam takie badziewie http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-minimix-4-drogowy-1-i5784370690.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór miesza ciepła wodę zasilania kotła, z powrotem instalacji, natomiast ciepła woda która nie zostaje wykorzystana z powodu przymkniecia zaworu wraca na powrót do kotła dając wyższa temp na powrocie.

Najprościej- jak narysujesz dwa kółka stykające się w jednym punkcie to będziesz miał taki zawór, jedno kółko obieg kotła drugie instalacja.

Ja chciałbym wywalić zawór 3d(termostatyczny) i włożyć 4d tak aby uzyskać wyższa temp na powrocie bez potrzeby kręcenia bojler. I teraz moja obawa o temperaturę zasilania podłogowego czy uda mi się wyregulowac tak aby temp na podłogowe szła do 40*C.? Oczywiście pompa za zaworem, na obiegu podłogowki temp. na kotle ok 65*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.