Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Fenix Fx41.2.1 + Panel Pokojowy


vincents

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłem sobie Sterownik Pracy Kotła C.O. zasypowego Fx41.2.1 + panel pokojowy. Zacząłem rozpracowywać jego zasady działania w moim OGNIWO S6WC-13 13kW z dmuchawą.

Problem mój jest taki że piec nagrzewa sie do niebotycznych temperatur, najczęsciej w okolice 80st. Nie potrafię sobie z tym poradzić, a w domu jest tak gorąco że już mam po skręcane kaloryfery na minimum.

Wszystkie drzwi, klapki itp rzeczy mam pozamykane.

 

Zaznaczę że od niedawna mieszkam na domku więc wszelkie porady są dla mnie cenne :)

 

 

Parametry sterownika:

Temp zadana pieca 50st

Temp startu pompy 45st
Przerwa w przedmuchu 17min
Czas przedmuchu 5sek
Moc dmuchawy 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel tylko służy jako podgląd i panel do zdalnego ustawiania parametrów. Nie używam go jako czujnika temp w pomieszczeniu.

 

To muszę sciągąć sobie jakiegoś specjalistę do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel tylko służy jako podgląd i panel do zdalnego ustawiania parametrów. Nie używam go jako czujnika temp w pomieszczeniu. ,,,,

Tu upatrywałem przyczynę Twoich problemów.

Skoro w tym panelu nie używasz czujnika temperatury w pomieszczeniu wzorcowym, jako wyłącznika nadrzędnego, to przyczyna tkwi w kotle.

 

 

,,,,To muszę sciągąć sobie jakiegoś specjalistę do tego?

Poczekaj na odzew kolegów z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kiminero tak temperaturę podbija już w podtrzymaniu.

Nie mam termostatów.

 

Przy uruchomieniu sterownika z panelem pokojowym i ustawieniu temp pomieszczenia pompa wyłącza się po przekroczeniu ok 65st (gdzie temp pomieszczenia ustawiona jest na 25st i jest już przekroczona) i temp rośnie. Wieć wycofałem sie z tego ustawienia w obawie przed zagotowaniem pieca.

Czy dmuchawa ma klapkę nie mam pojęcia, dom zakupiony był z piecem i sterownikiem Auratona 1100W i dmuchawą nawet nie wiem jaką bo nie ma tabliczki nigdzie.

Muszę rozebrać dmuchawę i sprawdzić czy jest tam klapka. Ale całkiem możliwe że nie ma czy jakiś sposób na dorobienie takiej klapki ewentualnie jest?

Czym ewentualnie najlepiej doszczelnić drzwi i klapkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy ci ciągnie przez dmuchawę sprawdzisz przykładając do niem zwykła kartkę papieru. Jak ciągnie w postoju, to tą kartkę przyssie. Klapka odcinająca ma wyprowadzony na zewnątrz trzpień z założonym ciężarkiem. Niczego nie musisz rozbierać. Widać poniżej o co chodzi.

 

post-18583-0-03101300-1415010559_thumb.jpg

 

Do kontroli są również wszystkie drzwiki i ich uszczelnienie. Sznury uszczelniające potrafią skamienieć i przepuszczają powietrze. Wymiana tania i prosta. Trzeba tylko dobrać rozmiar.

 

Możesz też wydłużyć czas pomiędzy przedmuchami do 30 min i zobaczysz czy będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to takiej klapki napewno nie mam.

co do sznurów to chyba też w drzwiach nie ma bynajmniej ani na klapach ani na obudowie pieca (rama wlotu) nie widzę

to się jakiś klei? na czym i do czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznury muszą być. Foto zrób. Co do dmuchawy, to można przejściówkę dostawić, ale najpierw trzeba zlokalizować przyczynę. Szukaj gdzie ci to powietrze może zaciągać lub wydłuż tą przerwę podtrzymania.

Im lepszy ciąg kominowy tym większe ryzyko przeciągania temp w postoju. Czasem trzeba regulator ciągu montować. Spróbuj jeszcze po skończeniu trybu pracy i wyłączeniu dmuchawy, fizycznie ją zastawić (wlot powietrza) i obserwuj, czy dalej temp rośnie i jak bardzo.

 

Na pewno odezwą się znawcy Ogniwa to coś mądrzejszego doradzą. Poczytaj też o prawidłowym sposobie palenia w twoim kotle np. tutaj http://czysteogrzewanie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sposobu palenia czytałem i palę od góry. To już zdążyłem przestudiować.

 

Przepraszam za wprowadzenie wcześniej w błąd. Dmuchawa ma klapkę chodzi swobodnie fakt może lekko sie nie domyka ale podreguluję dociążenie.

Sznury też fakczycznie są nawet nie wiedziałem :) wyciągłem je narazie z drzwi popielnika i zasypowych. i jadę kupić i wymienie je bo są już tak sztywne że nawet sie ich zmierzyć nie dało :)

 

Ciąg kominowy chyba dobry (kominiarz był niecały miesiąc temu mówił że jest wzorowo), na wyjściu z pieca jest taka rączka z oznaczeniem Z - 1/2 - O  (rozumiem zakmnięte , otwarte na 1/2 i zamknięte). Może jeszcze tu coś pokombinować.

 

Najbardziej w tym wszystkim denerwuje to że chcielibyśmy tylko sobie dobrzać a mamy saune w domu :( A jak to mieszczuch miałem termostaty ustawiłem i było ok a teraz nawet kot sie kładzie na kafelkach w łazięce bo nie daje rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.