Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom Z Lat 70 Wysoki Rachunek Za Gaz C.o


piluim78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie zakupiłem dom stary bliźniak z lat 70 z dobudówka z lat 90. ściany: pustak + 10cm styropianu +cegła wapienna pełna (razem 45cm) 2 piętra wys 2,6m 150m2+ poddasze nieużytkowe + przyziemie wys 2,1 z garażem łącznie 75m2. Okna nowe, podłogi to parkiet gruby na 2,5 centypetra a w dobudówce płyta OSB 2cm na to pianka pod panele i panele 0,7cm. Instalacja rury nierdzewka 150l wody, w kazdym pomieszczeniu stalowe grzejniki dwupanelowe. Kocioł gazowy Junkers ZWR 18-2KE 85% sprawności 18,2 kW znamionowa wydajność cieplna. Piec dwufunkcyjny Niemiecki. W lecie dom wykazywał bardzo dobrą termoizolację, gdyż było w nim zimno mimo upałów. Niestety w zimie w dobudówce jest 2 stopnie różnicy niż w reszcie domu. Wszystkie grzejniki maja głowice termostatyczne Danfossa. a centrala sterująca jest na 1 piętrze w przedpokoju. W dzień temperatura nastawiona jest na 21 stopni +-0,5 stopnia z opóźnieniem minutowym. W nocy 19 stopni. program dzień jest w tygodniu od 5-8 i od 14-23, w sobote i niedzielę od 6-23.Aktualnie przy spadku temperatury do max -3 stopnie w nocy i w okolicy 0 stopni w dzień średnie zużycie gazu to około 13m3 dziennie czyli  900-1000 PLN miesięcznie.

Nie ogrzewam przyziemia w którym temperatura to około 15 stopnii 2pokoje na 2 piętrze są w podobnym stanie również niedogrzewane i zamknięte.

Podejrzewam mostki termiczne przy stropach bo ściany zewnetrzne w pokoju w którym jest 19,5 stopnia na wysokości metra mają 18,5 stopnia a przy podłodze tylko 15 stopni . Przy sprawności pieca 85% raczej nie wiele zyskam wymieniając piec na konwekcyjny.

 

Pytanie czy np. ekogroszek z podajnikiem byłby dobra alternatywą?

Drugie pytanie czy raczej nie lepiej byłoby dodatkowo zailzolowac wszystkie ściany i stropy wewnątrz dobudówki czy lepiej cały dom docieplić żeby ewentualne mostki przestały działać na stropach?

 

Interesuje mnie rozwiązanie z najszybszym zwrotem inwestycji i obniżeniem kosztów w dłuższej perspektywie. Przepraszam za esej ale chciałem najlepiej opisać moją sytuację.

pozdrawiam i czekam na fachowe porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt jak na ten metraż nie wielki za gaz. Co do izolacji to po co skoro już masz 10cm i to jest i tak granica opłacalności do wydatku inwestycji. Jedynie co ja bym zrobił w tej dobudówce to ogrzewanie ścienne i korzystał zamiast konwekcji z promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł nie ma 85% tylko co najwyzej 65% zakłądając że kocnesat ma 98% ,dla takiego domu grzać wg pogodówki najlepiej kondensatem i tyle i nie stosować tak drakonskich obniżen temp nocnej bo to tylko drozej wychodzi takie niby grzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

co kolega miał na myśli drakońskie obniżki temperatury nocnej? czy 19 stopni to za mało? jaką wiec kolega proponuje?

 co do 85% to spisałem z instrukcji kotła na której było tak napisane.

ile teoretycznie zaoszczędzę ogrzewając tak jak dziś i zmieniając kocioł na kondensacyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.