Connor Opublikowano 20 Października 2014 #1 Opublikowano 20 Października 2014 Proszę o poradę odnośnie właściwego wpięcia zasobnika cwu do instalacji CO. Instalacja miedziana oparta na dwóch układach: 1. mały obieg otwarty zabezpieczony naczynkiem przelewowym który stanowi piec na paliwa stałe 12 KW oraz wspomniane naczynko. Pompka CO na wyjściu z kotła +zawór różnicowy 2. obieg zamknięty na grzejniki zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa i naczynkiem przeponowym. Oba obiegi połączone są wymiennikiem płytowym 25albo 30 KW.Pompka CO na powrocie z wymiennika. Instalacja ogrzewa powierzchnie nie przekraczająca 100m2. Obie pompy sterowane sa za pomocą oddzielnych sterowników których czujniki znajdują sie na wyjściu z kotła Problemy zaczęły się gdy podłączono zasobnik c.wu . Bojler dwuwężownicowy dolna zasilana z kolektorów solarnych, górna z kotła CO. Górna została wpięta na wyjściu z kotła przed pompa CO (na obiegu otwartym). Na zasilaniu górnej wężownicy znajduje się pompa c.w.u. sterowana z zespołu sterowniczego instalacji solarnej. Problem polega na tym ze w momencie jak temperatura na kotle osiągnie określoną wartość załącza sie pompa cwu . Wtedy pracująca juz pompa CO na obiegu otwartym zabiera jej wode i tamta zaczyna głośno pracować , zapowietrza sie oczywiście zasilanie wężownicy i pompa jest zimne.Prawdopodobnie niskie ciśnienie w obiegu otwartym (naczynko pod sufitem kotłowni)potęguje dodatkowo problem. Pomaga przydławienie pompy CO ale to nie jest sposób na dłuższe użytkowanie bo powinna ona zasilać wymiennik płytowy pełna mocą. Wyraźnie obie pompy są w konflikcie. Czy pomogłoby wpięcie górnej wężownicy za wymiennikiem płytowym na obiegu zamknietym? Wymiennik ma duży zapas mocy a ciepło z kotła szłoby w całości na wymiennik.Tak by wężownica bojlera pracowała jak jeden z grzejników. Wymiennik ma duży zapas mocy w stosunku do ogrzewanej powierzchni domu. Jak rozwiazac kwestie sterowania pompami?
kiminero Opublikowano 20 Października 2014 #2 Opublikowano 20 Października 2014 Na pompie CWU prawdopodobnie spada ciśnienie napływu poniżej minimalnego. Pytanie dlaczego. Przydałoby się foto tego wpięcia lub szkic z opisanymi średnicami. Napisz też jakie to pompy i na jakich biegach pracują. Z jakiej średnicy zasilane są te dwie pompy?
Gość mak Opublikowano 20 Października 2014 #3 Opublikowano 20 Października 2014 Wydaje się że są dwa problemy. Pierwszy to średnice rur w obiegu kotłowym, a drugi to sterowanie.Myślę że sterownik z funkcją priorytetu cwu by sprawę rozwiazał. Zbędny jest zawór różnicowy w obiegu kotłowym.
Connor Opublikowano 20 Października 2014 Autor #4 Opublikowano 20 Października 2014 cisnienie spada zapewne z takiego powodu że naczynko przelewowe jest umieszczone blisko pieca . W sytuacji gdy pracuje tylko pompa CO (niezaleznie od biegu) wszystko działa prawidłowo . problem pojawia się gdy załącza się pompa cwu. obecnie pompy chodza na 1 biegu i sie gryzą. zasilane sa z 3/4 cala. A gdyby zostawic obieg otwarty tak jak jest i cwu przepiać za wymiennik. Wymiennik posiada zapas mocy biorac pod uwage moc kotła i pow.ogrzewana domu.
Gość mak Opublikowano 20 Października 2014 #5 Opublikowano 20 Października 2014 Jakie są średnice rur w obiegu kotłowym (dla 12 kW powinno być 1")? Dlatego piszę o sterowniku z funkcją priorytetu cwu. Pompa CO się nie załączy póki działa na cwu. Połaczenie za wymiennikiem jest oczywiście możliwe warunek odpowiednie średnice przyłączy.
Connor Opublikowano 20 Października 2014 Autor #6 Opublikowano 20 Października 2014 z kotła pionowo wychodzi rura 1 1/2 cala , na niej jest różnicówka . obejście z pompą jes ta rurze 3/4 i tą średnicą wchodzi na wymiennik. Powrót jest rurą Cu 22 mm. Z wymiennika na obieg zamknięty wychodzą rury Cu 22 mm. i na takiej samej średnicy jest powrót. Tak jak pisałem na początku na tych średnicach kocioł działał bardzo dobrze.wyjście na pompę cwu jest z trójnika na rurze 3/4 , przed pompą CO, zapewne za mała średnica by zasilić dwie pompy
majschi Opublikowano 20 Października 2014 #7 Opublikowano 20 Października 2014 Rura 3/4 ma za małą średnicę aby zasilić dwie pompy Masz dwie opcje 1 wpiąć pompę zasobnika w grubszą rurę 2 zrobić sobie priorytet CWU np za pomocą przekaźnika który rozłączy pompy grzejnikowe na czas pracy pompy zasobnika
Gość mak Opublikowano 21 Października 2014 #8 Opublikowano 21 Października 2014 z kotła pionowo wychodzi rura 1 1/2 cala , na niej jest różnicówka . obejście z pompą jes ta rurze 3/4 i tą średnicą wchodzi na wymiennik. Powrót jest rurą Cu 22 mm. Z wymiennika na obieg zamknięty wychodzą rury Cu 22 mm. i na takiej samej średnicy jest powrót. Tak jak pisałem na początku na tych średnicach kocioł działał bardzo dobrze.wyjście na pompę cwu jest z trójnika na rurze 3/4 , przed pompą CO, zapewne za mała średnica by zasilić dwie pompy Działał dobrze ale na jednej pompie. Wyrzuć ten zawór róznicowy bo i tak do niczego nie słuzy. Zrób kolektor np z trójnika i podłącz obie pompy ale średnica do pomp to min 1" i wszystko powinno działac. Powrót też min 1".
Connor Opublikowano 21 Października 2014 Autor #9 Opublikowano 21 Października 2014 no dobra...ale wyobraźmy sobie że pompa stanie z jakiegoś powodu....różnicówka zawsze pusci ciśnienie na naczynko przelewowe. Ok...to jesli chodzi o wariant z obiegiem otwartym to racja, trzeba wpiąć sie z większej średnicy. Tu instalator popełnił błąd. na zasilaniu pompy CO 3/4 wstawił trójnik i tam podpiął cwu. A jeśli chodzi o opcję za wymiennikiem na obiegu zamkniętym? Doradzano mi takie rozwiązanie jako bardziej wskazane. Pompa CO pracuje wówczas ciągle. Sterownik z priorytetem cwu steruje pompami cwu i obiegu grzejnikowego rozłączając odpowiednie pompy. Całość chodzi pod ciśnieniem , nie zapowietrza się i możliwe są troszkę mniejsze przekroje a instalacja pracuje bardziej płynnie.
Gość mak Opublikowano 21 Października 2014 #10 Opublikowano 21 Października 2014 Montaż wszelkiej armatury na rurze bezpieczeństwa jest zabroniony (!!!!) ,. Rura bezpieczeństwa musi być o średnicy min 1" zawór róznicowy jest zbędny a w twoim wypadku nawet niebezpieczny. Wybór rozwiązania jest twój, ale jeżeli po stronie wtórnej twój hydraulik (właściwie to trudno go nazywać hydraulikiem bardziej partaczem) też pozaniżał średnice rur to będziesz miał ten sam problem, dlatego lepiej przerobić stronę pierwotną przy okazji poprawiając podłączenie naczynia. I nie bać się większych średnic rur bo nie ma czego.
kiminero Opublikowano 21 Października 2014 #11 Opublikowano 21 Października 2014 no dobra...ale wyobraźmy sobie że pompa stanie z jakiegoś powodu....różnicówka zawsze pusci ciśnienie na naczynko przelewowe. Jeżeli naczynie masz wpięte powyżej ZR, to niestety jest dokładnie odwrotnie. Zakładając, że pompa "staje" i przepływu przez nią nie ma, to zawór różnicowy jest przeszkodą, a nie ułatwieniem dla przepływu. Poza tym ZR zakłada się tam gdzie jest możliwość obiegu grawitacyjnego wody, a na wymienniku jest to nierealne. Kocioł i tak się zagotuje, a para może zniszczyć ZR i go zblokować. Nie chcesz wklejać zdjęć, więc spróbuj doprowadzić stronę pierwotną do stanu jak niżej. O grawitacji zapomnij, a tak zbudowany układ może się dowolnie długo gotować i nic mu się nie stanie. W układzie z wymiennikiem jedyną opcją zabezpieczenia są układy podtrzymania napięcia lub prawidłowo wykonany układ otwarty. Moim zdaniem korzystniejsze jest podgrzewanie bojlera ze strony pierwotnej, gdzie czynnik grzewczy ma maksymalną dostępną temperaturę. Wpinanie się za wymiennikiem, to grzanie zasobnika za pośrednictwem dwóch wymienników (płytowy i wężownica) oraz dwóch pomp. Jeśli w okresie przejściowym nie będzie konieczności grzania domu, a solary nie dadzą rady, to CWU trzeba będzie kotłem wspomagać i całą tą armię pośredników uruchamiać. Bojler w układzie pierwotnym, to praca tylko jednej pompy.
Connor Opublikowano 21 Października 2014 Autor #12 Opublikowano 21 Października 2014 mhm... bardzo dziękuję za porady. Nie wklejałem zdjęć ponieważ chwilowo nie mam czym ich zrobić:). Dzieki za pomoc.
kiminero Opublikowano 21 Października 2014 #13 Opublikowano 21 Października 2014 Jeśli masz kocioł zasypowy lub automatyczny z rusztem awaryjnym, to latem wodę możesz grzać na zasadzie przepalania i bez użycia pomp (grawitacyjnie). Wtedy trzeba wykonać obejście pompy CWU z zaworem odcinającym, otwieranym gdy napalisz w kotle. Muszą być wówczas zwiększone średnice obiegu bojlera i zachowane zasady obiegu grawitacyjnego. Biorąc pod uwagę wykorzystanie wężownicy górnej, nie powinno być problemu. Nagrzanie zasobnika tym sposobem to jeden niewielki załadunek drewna lub odpadów drzewnych. Oczywiście można użyć pompy i automatyki, a wszystko w zależności od wydajności solarów. Przy wpięciu za wymiennikiem nagrzanie wody bez pomp (prądu) jest niemożliwe (solar bez prądu też nie grzeje).
Connor Opublikowano 21 Października 2014 Autor #14 Opublikowano 21 Października 2014 Przyznam że myślałem już o takim rozwiązaniu na lato. Czy przy średnicy 3/4 na obejściu poszłoby to grawitacją?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.