Iluminator Opublikowano 12 Października 2014 #1 Opublikowano 12 Października 2014 Witam. Posiadam ogrzewanie na gaz z wykorzystaniem,dwu funkcyjnego kotła gazowego,którym ogrzewam mieszkanie 45m2.Aby obniżyć koszty ogrzewania postanowiłem podłączyć dosystemu drugi obieg CO,gdzie źródłem ciepła będzie kominek z płaszczem wodnym.Jak będę potrzebował szybkiego ciepła to włączę kocioł gazowy,a jak będzie czas,będę wykorzystywać kominek.Kominek pracowałby w niezależnym systemie z własną pompą i sterownikiem,ale poprzez wpięcie do rury zasilania i powrotu w obieg gazowy CO,chciałem wykorzystać przeponowe naczynie wzbiorcze,zainstalowane w piecu gazowym.Krótko mówiąc,jak uruchomię piec gazowy,będzie pracował gazowy,a jak uruchomię pompę obiegu kominka,to ciepło będzie z kominka.Czy jest to możliwe technicznie i czy taka metoda zafunkcjonuje w praktyce,co ewentualnie musiałbym zrobić dodatkowo,aby miało to ręce i nogi,jakieś ewentualne zaworyodcinające i gdzie?Pomijam już tutaj względy bezpieczeństwa zalecane przez przepisy na ten temat,gdyż podobno przepisy zabraniają instalowania pieców na paliwo stałe w systemach zamkniętych.Jednak sam widywałem,że instalatorzy instalują w takich systemach przeponowe naczynia wzbiorcze i to działa.Płaszcz wodny przed zagotowaniem się wody będzie zabezpieczony zamontowanym w nim zaworem bezpieczeństwa.
sambor Opublikowano 12 Października 2014 #2 Opublikowano 12 Października 2014 Jeżeli kupisz kominek do pracy w układzie zamkniętym to taki kominek będzie współpracował z kotłem bez problemów, jednak kominek musi mieć własne własne zabezpieczenie: naczynie przeponowe i oczywiście zawór bezpieczeństwa oraz manometr. Byly na forum takie tematy - poszukaj
Iluminator Opublikowano 12 Października 2014 Autor #3 Opublikowano 12 Października 2014 Kominek jest zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa,jednak ja nie chcę kupować nowego przeponowego naczynia wzbiorczego,tylko wykorzystać to które już jest,zainstalowane w piecu gazowym.Również kontrola ciśnienia w systemie odbywała by się za pomocą manometru zainstalowanego w piecu gazowym.Czy taka ewentualność jest możliwa?Bo gdyby mi chodziło o kompletnie niezależny system to oczywiście tak jak piszesz musiałbym zakupić nowe przeponowe naczynie wzbiorcze i manometr.
sambor Opublikowano 12 Października 2014 #4 Opublikowano 12 Października 2014 Powinno być osobne NP i manometr dla kominka
Gość mak Opublikowano 12 Października 2014 #5 Opublikowano 12 Października 2014 .... i wężownica schładzająca, co jest wyposażeniem obowiazkowym kominka dopuszczonego do pracy w układzie zamkiniętym. Kol załozył 2 czy 3 tematy dotyczace tego samego. Powtórzę to co napisałem już w poprzednim temacie: " w 45 metrowym mieszkaniu to sztuka dla sztuki. Odradzam kominek z płaszczem wodnym, chcesz kominek kup powietrzny albo kozę"
sambor Opublikowano 12 Października 2014 #6 Opublikowano 12 Października 2014 To wynika samo z siebie - jak kominek jest dopuszczony do obiegu zamkniętego to ma wbudowaną wężownicę, lub osobno ale sprzedawaną w komplecie z kominkiem.
sewek77 Opublikowano 12 Października 2014 #7 Opublikowano 12 Października 2014 najlepszym rozwiazaniem było by otwarty obieg kominka i polaczenie instalacji co i kominka wymienikiem ciepła. Bo podłaczenie tego razem wrazie zagotowania to bomba w "salonie" a nie lepiej było by zastosować kominek bez płaszcza wodnego tylko zwykły zeliwny wkład przy tak małym mieszkaniu z pewnoscia wystarczy ewentualnie rozprowadzic jakies kanały do innych pomieszczeń A tak pomysle i w tak małym mieszkaniu robic sobie kotłownie w salonie to bezsens moim zdaniem lepiej zainwestowac w dobry kociołek gazowy i miec czysto i bezpiecznie
Gość Opublikowano 12 Października 2014 #8 Opublikowano 12 Października 2014 zgadzam się z kol. mak. kominek z płaszczem wodnym to nieporozumienie prawie zawsze zasyfiona szyba,czarno w kominku,czarno w kominie i czarno z komina drewno zle się spala jak ścianki kominka schładza woda,a jeśli drewno nie będzie należycie wysuszone to już w ogóle masakra
maciekkowalski Opublikowano 4 Listopada 2014 #9 Opublikowano 4 Listopada 2014 Witam, Pare dni temu instalator zamontowal mi nowy piec na zaworze trzydrogowym. Poczytalem troszke na forum i juz chce wymienic go na czterodrogowy bo powrót mam za zimny i czasem sie leje woda z pieca. Chciałem was zapytac czy takie podłączenie bedzie sie dobrze sie sprawowało i czy nie przeszkadza ze pompa jest tak nisko, czy w razie braku pradu bedzie chodziła grawitacja. Pompy wyżej nie dam rady podniesc, ewentualnie moge ja dac na zasilanie, ale to chyba nic nie zmienia. Sorki za rysunek.
sambor Opublikowano 4 Listopada 2014 #10 Opublikowano 4 Listopada 2014 Narysuj jak masz obecnie zamontowany ten zaw 3-D.
maciekkowalski Opublikowano 4 Listopada 2014 #11 Opublikowano 4 Listopada 2014 Na piecu mam jakies 65 stopni na grzejniki idzie około 45, ale powrót ma napewno ponizej 40. Zalezy mi na tym zeby na grzejniki nie szła wysoka temperatura i żeby powrót byl koło 50.
sambor Opublikowano 4 Listopada 2014 #12 Opublikowano 4 Listopada 2014 Obecnie masz zamontowany zawór 3-D w funkcji mieszania, zawór 4-D częściowo rozwiąże twój problem, ale tylko częściowo. To dwa niezależne obiegi grawitacyjny na kotle i z pompą na instalacji . Może być tak że na kotle będzie 65 na grzejniki pójdzie też 50C to powrót na kocioł może być poniżej 45C- po prostu w tym układzie jak dasz wyższą temp na CO to masz mniejszą na powrocie do kotle. Jak chcesz mieć ok 50C na powrocie kotła to np zamontuj równolegle do obecnego zaw 3-D pompę spinającą zasilanie z powrotem, włączaną termostatem na powrocie kotła. I wywal ten zawór różnicowy, on nic nie daje
maciekkowalski Opublikowano 4 Listopada 2014 #13 Opublikowano 4 Listopada 2014 A ten zawór różnicowy to ogólnie nic nie daje czy tylko w moim układzie. Jak wywale ten zawór to czy przy braku prądu woda przejdzie grawitacyjnie przez pompkę? Przy instrukcji montażu kotła i w gwarancji jest zaznaczone że temp. minimalna zasilania to 65C a powrotu minimalnie 55C. Jak możesz to narysuj jak dokładnie zamontowana miała być ta pompa spinająca.
sambor Opublikowano 4 Listopada 2014 #14 Opublikowano 4 Listopada 2014 Zawór róznicowy w obwodzie z zaw 3-D ma trudne życie - w pewnej pozycji zaw 3-D grawitacja będzie utrudniona. a u ciebie dodatkowo masz pompę na powrocie z kierunkiem przepływu do dołu , w tej pozycji zawór różnicowy kulowy nie może pracować, on przepuszcza tylko do góry a u ciebie jest do dołu. Jak ma być przepływ grawitacyjny to przez pompę też przejdzie. Jak go nie będzie to kup UPS lub inne zasilanie awaryjne do 1 pompy dużo nie kosztuje a zawsze się przydaje. Na schemacie przeniosłem pompę na zasilanie, tak jest lepiej dla pracy zaw 3-D. zawór grzybkowy przy pompie kotłowej służy do ustawienia przepływu i powinien być. Podobnie jak zawór zwrotny.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.