Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Aktualne Przepisy, Dotyczące Ogrzewania Tj. Projektowania, Montażu, Eksploatacji.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

 

Jest wiele tematów na naszym forum, które próbują odpowiedzieć na pytania, wszystkim zainteresowanym ogrzewaniem. Trzeba przyznać, że ogrzewanie jest jednym z kilku potrzeb, które są z człowiekiem od zarania dziejów ludzkości.

Czego brakuje forum, to zakresu prawa obowiązującego w Polsce i w Unii Europejskiej w szerokim zakresie dotyczących ogrzewania. Przecież forum nie przeglądają jedynie użytkownicy własnych instalacji, ale również projektanci, producenci, sprzedawcy.

 

Wiele mniej byłoby dyskusji tzw. akademickich, gdyby zbiór praw obowiązujących byłby zebrany w jednym miejscu.

Proponuję wszystkim zainteresowanym, aby dodawali tematy zgodne z tytułami ustaw, rozporządzeń lub innych aktów prawnych regulujących Ogrzewanie, w szerokim zakresie. Proponuję aby była możliwość wypowiadania się forumowiczów w zakresie tych praw, w kontekście ich doświadczeń na linii urząd, petent - to powinno pomóc wszystkim tym, którzy mają problemy ze stroną administracyjną, a nie mają możliwości zwrócenia się do osób kompetentnych w ich miejscu zamieszkania.

 

Co o tym myślicie?

Opublikowano

Sami posłowie nie wiedzą, za czym podnoszą rękę a zwykli smiertelnicy maja znać ustawy i rozporządzenia? Bez przesady. Jak ktoś ma problem to mu napiszę "Sprawdź art. x w ustawie z dnia ... Dz. U Nr ... pkt a pkt b ppkt c pppkt d".

Opublikowano

Henryk 1953 napisał:
"...Żeby zamontować piecokuchnię wystarczy zgoda kominiarza na pismie. Musi wskazać i sprawdzić komin do którego podłączysz piecokuchnię.

Pamiętaj!!!! wszystko musisz mieć na piśmie, nawet zgode administracji na zainstalowanie piecokuchni. Za ogrzewanie budynku odpowiada właściciel budynku (nie mieszkania) i on powinien ponieśc koszty inwestycji. Chyba, że w mieszkaniu jest sprawne inne ogrzewanie, lub w warunkach przydziału tego mieszkania było zaznaczone, że koszty tej inwestycji poniesiesz ty.

 

O takie m.in. informacje w tym temacie chodzi. Tylko w jednym miejscu. Spróbujmy ułatwić forumowiczom życie. To nic nie kosztuje.

Opublikowano

Jak pozbyć się Legionelli, dowiedzieliśmy się dzięki administratorowi, który poszukał źródła:
 

Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella, zapisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C". Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60°C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.

Opublikowano

"...W mieszkaniu są stare piece kaflowe i chcę je wymiennić na c.o., najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie pieca w piwnicy, czy potrzebuje jakiegoś zezwolenia z ppoż lub coś podobnego.
A jak sprawa wygląda w stosunku do sąsiadów, bo z tego co wiem, to jest to wspólnota mieszkaniowa? czy od nich też muszę mieć zgodę? W piwnicy, gdzie miałby stanąc piec ściany są z kamienia lub cegły, tylko strop jest drewniany, czy tutaj nie bedzie problemu? ...W pomieszczeniu na piec biegnie sobie rura gazowa, co z tym zrobić? Ocieplić zabezpieczyć, żeby wszystko było zgodne z prawem budowlanym? ...nie mam pojęcia, czy przewód kominowy sięga aż na sam dół, co zrobić, gdyby tak nie było? Dobudować coś, kombinować na własną rękę, czy zasięgnąć porady kominiarza?

 

Kogeneracja radzi: "...Jeżeli w budynku jest rura gazowa to masz idealną sytuację - doprowadzasz gaz do lokalu na ścianie w kuchni, czy łazience wieszasz kociołek dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania a przez ścianę zewnętrzną wyprowadzasz rurę spalinową i współosiową czerpnię powietrza. Taki kocioł nie potrzebuje specjalnego przewodu kominowego, wentylacji itp. Nie wpływa w ogóle na "stosunki powietrzne" w lokalu. Wisi sobie na ścianie, jak każda inna szafka kuchenna - masz bez kłopotu ogrzewanie i CWU. Załap kontakt z instalatorami - oni Ci wszystko załatwią. Najlepiej "kopnąć się" do najbliższej hurtowni instalacyjnej - tam wszystko załatwisz.. Taka robota wymaga jedynie wcześniejszego zgłoszenia w lokalnym urzędzie rejonowym - pisze się to na specjalnym ichniejszym druku i od złożenia trzeba poczekać 1 miesiąc na ewentualny protest urzędu.. Dobrze jest zachować potwierdzoną kopię zgłoszenia z "klapą" urzędową. Jakby co to stanowi ona część strony prawnej dokumentacji powykonawczej.".

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.