Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapytanie O Być Może "nie Typowe" Źródło Instalacji C.o. (Gaz+Piec)


harros

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich :)

 

Ostatnio zacząłem szukać(może bardziej pasowałoby zastanawiam się) alternatywnego źródła ogrzewania w swoim domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 110 m2. Do tej pory w moim domu korzystam z instalacji centralnego ogrzewania z kotłem gazowym, która oczywiście pracuje w układzie zamkniętym. Rozważam zakup kotła na paliwo stałe w którym mógłbym spalać najczęściej drewno ale mam dostęp do węgla więc nim też bym trochę palił. 

Piec zamierzałbym wstawić do pomieszczenia w którym kiedyś stał piec a'la koza ;) najważniejsze jest to , że jest w nim komin który był kiedys używany, więc nie jest źle :). Odległość dwóch pieców od siebie to jakieś 5 metrów nie więcej. 

Czy taka instalacja wogóle byłaby możliwa :)? dodam, że chciałbym raczej w piecu na paliwo stałe grzać tylko w okresach typowo przejściowych a jeśli już wyskoczy jakiś konkretny mrozek to zamierzam na stałe włączyć ogrzewanie na piecu gazowych, ewentualnie pomóc piecowi na gaz w momencie kiedy by wyskoczył jakiś srogi mróz :) ale nie traktowałbym tego źródła ogrzewania jako główne bo do tego mam piec gazowy. Kiedyś słyszałem, że taka możliwość jest tylko sporo jest rzeczy do kupienia i zrobienia, choć wcale jakoś zupełnie się tym nie martwie bo tak jak powiedziałem liczę się z tym :) A piszę tutaj też przede wszystkim dlatego, iż chciałbym zaczerpnąć opinii Waszej jako specjalistów w tej dziedzinie ;) Zanim oczywiście zaproszę do siebie "fachowca" który będzie chciał mi wcisnąć na siłę jakiś "kit" ;)

Jeśli ta informacja się przyda to w domu mam piec dwu funkcyjny z zamknięta komorą spalania wraz z zamontowanym zasobnikiem do ciepłej wody użytkowej (chyba 80L ale to sprawdzę jesli będzie taka potrzeba). 

 

Opublikowano

możliwość jest jak najbardziej ale przy tak mikrurgicznej powierzchni grzania inwestycja jest w większości nieopłacalna no chyba ze opłacalna  jak drewno i węgiel masz za darmo nie wiem jaki masz kocioł ale ja rozwazyłbym wymiane kotła na dobry kondensat z regulacją pogodową i tak bym zostawił ,natomiast jesli faktycznie masz opął za darmo to kocioł do układów zamkniętych np orlanski niestety najmniejszy to 16kW podłaczyc na ostro do instalacji i poprawnie wykonać komin oraz cieszyć się ciepełkiem za darmo

Opublikowano

Powiem tak, że drewna u mnie na pewno nie zabraknie, dlatego też jest to główny powód do tego by zainwestować trochę środków w taką instalację. Napisałem również, że mógłbym przepalać węglem ponieważ akurat mam go trochę (ok. 5T) więc przydałoby się jakoś ulotnić ;-). W swoijej dotychczasowej instalacji posiadam piec Immergas Zeus 24 kW. Pewnie zapytacie się po co taka kobyła do takiego metrażu ?! Przyznam się szczerze, że właśnie taki oto piec polecił jeden z instalatorów, który stwierdził, że będzie w sam raz do takiej kubatury domu a że dom został wybudowany od razu po wojnie więc ma grube ściany które będą szybko akumulować ciepło z rurej i grzejników i przez to będą duże straty ciepła ;) Przyznam szczerze , że gdy instalował cały kocioł do domu moich rodziców było to 6 lat temu a szczerze wtedy zupełnie interesowałem się tematem ogrzewania czemu tak a nie inaczej. Miało być to zrobione szybko ponieważ Rodzicom stary piec wysiadł dosłownie przed zimą i trzeba było działać szybko ...no wieć fachowiec wstawił taką "kobyłę", która jak dotąd pracuje bez żadnych zastrzeżeń.

Gdybym był mądrzejszy te 6 lat temu pewnie było by inaczej, no ale pieca gazowego narazie nie zamierzam zmieniac bo działa :) a że jest za mocny na taką kubaturę to przecież się nie "potnę" ;)

Wracając do tematu to po przeczytaniu informacji na temat kilku kotłów doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłby piec dolnego spalania. Nie wiem jak to jest w układach zamkniętych ale czytałem, że w sprzedaży są oferowane takie typu kotły z wężownicą. Czy takie piece spełniają swoje zadanie ? 

Opublikowano

Moc kotła gazowego  jest OK, na drewno poszukaj kotła nowszej generacji - one mają już wbudowaną wężownicę schładzającą w środku lub mają możliwość montażu takowej.

Oczywiście tylko układ zamknięty , żadne wymienniki i inne bzdety.

Poczytaj na temat kotłów litewskich - drogie, ale dobre.

Było też kilka dyskusji na temat doboru kotła do spalania drewna - szukaj i czytaj.

Opublikowano

Czytałem już trochę właśnie o kotłach litewskich firmy Vienybe oraz produkcji braci Czechów Dakon DOR. Ogólnie te pierwsze litewskie wydają się być lepsze ponieważ mają większą komorę zasypowową natomiast bolączką może być jedynie jego wysoka cena oraz dośc kłopotliwą sprawą podobno jest serwis gwarancyjny (wg. opinii w internecie trzeba wysyłać piec na litwę w razie jakiś kłopotów). W tych czeskich jest natomiast odwrotnie mała komora zasypowa ale i praktycznie 2 krotnie niższa cena ;-) Ogólnie to działam zawsze tak, że jeśli mam coś kupić to wolę wydać troszkę więcej kasy i być zadowolony niż miałbym pluć sobie w brode i po jakimś krótkim czasie znów kupować coś innego ;-)

Teraz zaczynam sie zastanawiać nad inną rzeczą a mianowicie nad całym podłączeniem wszystkiego. Załóżmy że mam juz wybrany kocioł z mechanicznym miarkownik ciągu oraz z wężownicą schładzającą i co dalej ;-) ? Zapewne gdzieś przy  piecu na paliwo stałe powinna być pompa? Ale znów nasuwa mi się kolejna niewiadoma, gdyż jak sprzęgnąć cały układ dwóch pieców aby przypadkiem oba nie pracowały jednocześnie. Piec gazowy Zeus jest sterowany bezprzewodowym sterownikiem temperatury natomiast nie wiem w jaki sposób można by kontrolować temperaturę dla kotła do spalania drewna, czy ten mechaniczny miarkownik ciągu działa coś na zasadzie takiego termostatu kontrolującego temperaturę wody ;-)? nie wiem dlatego pytam :) no i pozostaje pytanie w jaki sposób ma wyglądać przyłącze z takiego kotła do spalania do instalacji już istniejącej :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.