shakeall Opublikowano 9 Września 2014 #1 Opublikowano 9 Września 2014 Witam, zdecydowałem się na zakup kotła OGNIWO EKO PLUS 16KW - już zamówiony i teraz czekam na dostawę. Na pewno czekają mnie przeróbki instalacji wokół kotła. Stary kocioł to Camino w tym momencie jest w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym w okolicy kotła na powrocie. Niedawno kupiłem ten dom i nie wiem co myśleć o tej instalacji. Nie jest ona zgodna z tym co widzę na proponowanych przez fachowców schematach. Brak zaworów różnicowych czy zwrotnych. Brak podgrzewania powrotu do kotła. Poniżej schemat który stworzyłem na szybko, chyba nic nie pokręciłem. Dodatkowo przed i za pompą na obieg są zawory ręczne. Odciąć można również 2 pierwsze grzejniki, które znajdują się na niezamieszkanym do tej pory piętrze. W tym momencie bardzo szybko wyziębia się zasobnik. Jak latem grzałem na zamkniętym obiegu na grzejniki, woda pozostawała ciepła ponad 24h. Teraz gdy obieg jest otwarty, po wyłączeniu się pomp woda stygnie zdecydowanie szybciej. Bojler wisi zaraz obok kotła, nowy zostanie też w tym samym miejscu. Grzejniki (wszystkie płytowe) nagrzewają się dobrze, na większości mam zawory z termoregulacją. Cała instalacja jest w miedzi. I co teraz? Czy iść w zawór 4-drogowy, czy w pompę mieszającą. Gdzie zawory zwrotne, gdzie różnicowe? Czy otwierać układ, czy zostać na zamkniętym? Damian
Gość mak Opublikowano 9 Września 2014 #2 Opublikowano 9 Września 2014 Ogniwo jest kotłem do instalacji typu otwartego (!!!!!). Przedatawiony sposób montażu jest błędny. Chcesz instalacje zamkniętą to kup kocioł przeznaczony do takich instalacji (wężownica schładzająca). Będzie trochę droższy ale napewno bezpiecznie, a to co narysowałeś żadnego bezpieczeństwa nie gwarantuje.
shakeall Opublikowano 9 Września 2014 Autor #3 Opublikowano 9 Września 2014 Ten schemat przedstawia obecną sytuację, która jest do zmiany. Jeśli trzeba otworzyć, otworzę. Czy naczynie zbiorcze trzeba podłączać zaraz po wyjściu z kotła. Czy można je np podłączyć przy 2 pierwszych grzejnikach? To by było najłatwiejsze i najtańsze.
Gość mak Opublikowano 9 Września 2014 #4 Opublikowano 9 Września 2014 Osobna rura bez żadej armatury o srednicy wew. min 25.
wwoytek Opublikowano 9 Września 2014 #5 Opublikowano 9 Września 2014 Do Kolegi mak, czy jest mozliwosc i okolicznosci, przegrzac (uszkodzic) kociol z podajnikiem zamontowany w ukladzie zamknietym a nie przystosowanym do pracy w takim ukladzie? bo jak dla mnie kociol posiadajacy zawor bezpieczenstwa, naczynie przeponowe, dobrze zrobiona instalacje, zawor 4D i dobry sterownik moze pracowac i wcale nie musze sie martwic o jego kondycje i swoje bezpieczenstwo.
Gość mak Opublikowano 9 Września 2014 #6 Opublikowano 9 Września 2014 Jest. Jak by nie było to dawno by dopuszczono ich montaż w układzie zamkniętym a żaden producent nie dopuszcza. Kocioł w układzie zamkniętym musi mieć wężownice schładzającą i niestety zawór bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym i nawet najlepszym sterownikiem nie zapewnia bezpieczeństwa. Ty oczywiście możesz robić co chcesz, taki mamy kraj że niestety nikt nie weryfikuje poprawności wykonania instalacji CO, a szkoda. Myślę że zadaniem forum jest promowanie dobrych praktyk instalatorskich czytaj wykonawstwa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tego że ktoś ma przepisy, normy i dobre praktyki instalatorskie "głęboko w poważaniu" nie powinno się promować. Powinno dawać do myślenia chociaż to że w Polsce co roku przez niewłaściwą eksploatację wybuchają domowe kotły CO (był wątek na forum ze zdjęciami) i giną ludzie. Jak to nie przekonuje to nie wiem co może przekonać.
Kedar13 Opublikowano 10 Września 2014 #7 Opublikowano 10 Września 2014 Przepisy parę lat temu zmieniły się i można już montować kotły na paliwa stałe w układzie zamkniętym pod warunkiem zamontowania urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła, np. wężownicy schładzającej. Mam właśnie takie Ogniwo jakie planujesz zamontować i przed instalacją dzwoniłem bezpośrednio do Ogniwa i dowiedziałem się, że nie ma przeciwskazań do montażu w układzie zamkniętym o ile będzie on odpowiednio zabezpieczony. Ja mam taką wężownicę jako zabezpieczenie https://kotly.com.pl/produkt-wezownica-schladzajaca-wzs-2---zawor-schladzajacy-regulus-jbv-do-kotlow-do-34kw-1701.html?l=pl
energotop Opublikowano 10 Września 2014 #8 Opublikowano 10 Września 2014 Osobiście wolałbym mieć takie oświadczenie na piśmie niż na tzw. GĘBĘ na telefon ;)
shakeall Opublikowano 15 Września 2014 Autor #9 Opublikowano 15 Września 2014 No dobra, dzięki. Ale czy ktoś mógłby mi powiedzieć doradzić czy mam zostać przy układzie zamkniętym (oczywiście odpowiednio zabezpieczonym) czy jednak przejść na otwarty? Jakie są zalety i wady tych technik. Dodatkowo, czy instalować zawór 4-drogowy czy pompę mieszającą?
Kedar13 Opublikowano 17 Września 2014 #10 Opublikowano 17 Września 2014 W przypadku już istniejącej instalacji prostszy do zrobienia może być układ zamknięty. Przy układzie otwartym trzeba bezpośrednio od kotła poprowadzić rurę do naczynia wzbiorczego, które będzie znajdować się powyżej najwyżej położonego grzejnika i w istniejącej już instalacji może się to wiązać ze sporymi przeróbkami i nie zawsze będzie możliwość odpowiedniego poprowadzenia rury przez pomieszczenia powyżej. Zawór 4-drogowy będzie przydatny o ile nie masz na wszystkich grzejnikach termostatów, pozwoli Ci wtedy regulować temperaturę wody wychodzącej na grzejniki oraz jednocześnie zapewni ochronę powrotu. Jeżeli natomiast masz wszędzie termostaty to nie jest on niezbędny. Pompy mieszającej nie potrzebujesz wcale. Na schemacie widać, że bojler cwu masz zaraz obok kotła, więc pompa cwu będzie mogła być wykorzystana również jako mieszająca. Najlepiej, żeby to była jakaś niedroga pompa energooszczędna, wtedy włączysz ją na stałe i będziesz miał jednocześnie ciepłą wodę i ciepły powrót.
makog Opublikowano 17 Września 2014 #11 Opublikowano 17 Września 2014 Sterownik w Ogniwie ma opcje pompa CWU jako mieszajaca, wiec nie trzeba jej wlaczac na stale, wystrczy ustawic odpowiednio opcje w sterowniku, i podac minimalna temperature powrotu, zerknij na linka w mojej stopce, ustawienia zawansowane, ja to wlasnie mam tak ustawione.
energotop Opublikowano 17 Września 2014 #12 Opublikowano 17 Września 2014 Musisz wiedzieć jednak że funkcja cwu+mieszająca zrowna Ci temp CWU z CO. Tak więc jesli pasuje Ci CWU=CO najtaniej będzie zastosować jedną pompę(najlepiej energooszczędną). Za nia odnoga do CWU z zaworem kulowym zeby mozna bylo przymknac i lekko zmniejszyć przeplyw. Powrót podgrzany, duzo ciepłej wody CWU, stabilna praca pieca, oszczędności na energii elektrycznej (jedna oszczedna pompa).
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.