rafal2612 Opublikowano 1 Września 2014 #1 Opublikowano 1 Września 2014 Witam wszystkich, odrazu przejdę do meritum sprawy.W nowo wybudowanym domu (około 200m2)przyszedł czas na instalację centralnego ogrzewania.Kilka zrudeł ciepła wspułpracujących ze sobą. Głównym żródłem piec opalany drewnem,węglem do tego kominek z płaszczem wodnym oraz kolektory słoneczne (w okresie letnim do podgrzewania wody uzytkowej) dwa zbiorniki jeden około 150l CWU oraz bufor około 1000l do gromadzenia wody do CO.Wszystko podłączone do małego zbiornika a następnie do bufora tak aby pierwsze szybko mozna było podgrzać wodę użytkową a następnie całą resztę.Instalacja w układzie otwartym rury miedziane,na rozdzielaczach około 120m2 podłogówki i kilka grzejników.Proszę o Pomoc w prawidłowym połączeniu oraz rozmieszczeniu pomp, zaworów sterójących i wszystkich urządzeń do prawidłowego funkcjonowania tej instalacji.Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc pozdrawiam.
majschi Opublikowano 1 Września 2014 #2 Opublikowano 1 Września 2014 Witam Na początku zastanów sie czy warto w Twoim domu robić tak skomplikowaną instalacje za około 50 do 70 tys ? Napisz czym chcesz palić? Czy masz gaz ziemny? Ile masz czasu dziennie na spędzenie go w kotłowni? Może uda się coś doradzić
sambor Opublikowano 1 Września 2014 #3 Opublikowano 1 Września 2014 Jakby to zamknąć i wywalić połowę rur to będzie układ identyczny jak u mnie. 160m2 podłogi i 100m2 grzejników, w kotłowni 2 kotły + bufor 800l + CWU 300l i wszystko działa za ok 28tys + robocizna = 0 zł.
majschi Opublikowano 1 Września 2014 #4 Opublikowano 1 Września 2014 Nie wątpie w to, że to działa Pytam czy warto ?
Gość mak Opublikowano 2 Września 2014 #5 Opublikowano 2 Września 2014 Po pierwsze to dlaczego kolektory mają grzać bufor? A jak mają grzać bufor to jak z bufora ogrzejesz podgrzewacz cwu? Poza tym na cwu powinna być oddzielna pompa. Kolejna sprawa to jaki jest sens kominka z płaszczem jak kocioł ma być opalany drewnem? Poza tym kocioł opalany drewnem to bardzo szerokie pojęcie i jeżeli miał by być to kocioł zgazowujący to bufor ma sens inaczej widzę czarno eksploatację takiej instalacji. Szczegółem jest brak zaworu mieszającego na podłogówkę i błędne podłączenie naczynia kotła na paliwo stałe.
sambor Opublikowano 2 Września 2014 #6 Opublikowano 2 Września 2014 Jakby to zamknąć i wywalić połowę rur to będzie układ identyczny jak u mnie. 160m2 podłogi i 100m2 grzejników, w kotłowni 2 kotły + bufor 800l + CWU 300l i wszystko działa za ok 28tys + robocizna = 0 zł. Witam Jak pisałem te słowa to byłem w trasie , podczas postoju na parkingu a na smartfonie nie wszystko jest widoczne :) Po kolei : brak ochrony powrotu kotła i kominka - powinny być pompy na powrocie + termostatyczny zawór 3-D np na 55C oczywiście bez zaworów różnicowych - gdyż to bzdura w takim układzie, rury zasilające bufor( ciepłe) powinny być prowadzone do górnej części bufora - jak najwyżej podobnie jak powrót - jak najniżej do zasilania podłogi potrzebny jest układ mieszający do otrzymania zadanej temperatury np zawór 3-D termostatyczny lub z siłownikiem. wnioskuję że grzanie CWU ma być z trzech źródeł - kominek , kocioł i solary a grzanie bufora - kominek i kocioł. Przy takim połączeniu nie będzie prawidłowo działać grzanie CWU z kotła i kominka - brak pompy na obwodzie grzania CWU - o czym wyżej pisał kolega @mak Oczywiście brak zaworów zwrotnych, zaworów bezpieczeństwa i innych pierdułek . Są na forum podobne tematy ze schematami - poszukaj w wyszukiwarce forumowej Pozdr. PS Inną sprawą jest sterowanie tym ustrojstwem - podstawa to dobre sterowanie
rafal2612 Opublikowano 2 Września 2014 Autor #7 Opublikowano 2 Września 2014 Witam wszystkich dziękuję za wszystkie odpowiedzi.Postaram się to jakoś wszystko sęsownie opisać.Czy warto? wszyscy znajomi kiedy zaczynałem budowę domu terz mówili czy warto się tak męczyć ale dzięki kilku mądrym książkom i pomocy wójka google dom stoi, ostatnio została wykonana instalacja elektryczna własnymi rękami i naprawde wszystko świeci.Więc myślę że z instalają centralnego ogrzewania tez sobie poradzę.Gazu niemam a jeżeli chodzi o palenie w piecu czy tez w kominku to naprawdę lubię.Palone będzie wieczorami więc dlatego najpierw mały zbiornik na WU a potem nagrzanie bufora aby mógł on oddawać ciepło w nocy a może nawet i w następny dniu,i tutaj niewiem czy tej wielkości bufor wystarczy, jezeli chodzi o zawór 3D na podłogówkę to myślałem tylko nie zaznaczyłem,cały ten schemat to taka zbieranina z różnych innych ale kazdy schemat róznił się i postanowiłem zapytać i poprosić o pomoc.Jeżeli chodzi o grzanie WU z solarów to one najpierw będą ogrzewały wode w bufoże a następnie ciepło będzie przekazywane do małego zbiornika.Próbowałem poprawić schemat wedle waszych wskazówek proszę o ocene czy dobrze.Niewiem w kturym miejscu zamontować zawory zwrotne?
sambor Opublikowano 2 Września 2014 #8 Opublikowano 2 Września 2014 I znowu: - zawory 3-D ochrony powrotu na kocioł są montowane na powrocie a nie na zasilaniu! - zawory zwrotne za każda pompą, a przed pompą filtr skośny - źle połączone grzanie CWU - jak będzie wężownica od CWU podłączona równolegle do bufora to całe grzanie przejmie bufor! uprość te założenia i pomyśl o solarach podłączonych do grzania CWU oraz o układzie obejścia bufora - ja mam ręczne przełączanie na lato a w zimie bufor jest zawsze tak ciepły że zagrzeje CWU do 50C - aby solary nagrzały 1000l do sensownej temperatury musi być ok 8 - 10 paneli - czy to ma sens ekonomiczny. do ogrzania CWU wystarczą 2 panele. - grzanie solarem w zimie nie ma sensu - nie ma tyle słońca aby to poprawnie działało, w lecie tak, ale po co ci 1000l gorącej wody w lecie? - na każdym urządzeniu grzewczym - zawór bezpieczeństwa 1,5bar.
majschi Opublikowano 2 Września 2014 #9 Opublikowano 2 Września 2014 Teotetycznie schemat nie zawiera większych błędów ( rozumiem, że kierunek przepływy pomp na powrocie kotła i kominka to małe niedopatrzenie) Osobiście kolektorom słonecznym pozostawił bym tylko grzanie Ciepłej wody użytkowej Zawory zwrotne obowiązkowo za każdą pompą
rafal2612 Opublikowano 2 Września 2014 Autor #10 Opublikowano 2 Września 2014 Wszystko zanotowałem jutro poprawie schemat odnośnie zaworów.Powiedzcie prosze jezeli podepnę solary tylko pod wodę użytkową niebędzie tego gotować.Zbiornik na WU będzie zawieszszony na ścianie solary oczywiście będą grzać tylko w lecie dla wygody (solary tez własnej roboty)Tak kierunki ustawienia pomp na schemacie to problem z programem na którym rysuję.Kolejne pytanie odnośnie ilości pomp czy jest ich tyle ile potrzeba?zawory 3D sterowane ręcznie czy elektronicznie,zastanawiam się czy przekrój rór miedzianych zasilających rozdzielacze i bufor o średnicy 22mm będą wystarczające a od rozdzielacza do grzejników 15 mm też miedż.Te zawory bezpiczeństwa na zasilaniu? widziałem na różnych schematach montowane naczynie przeponowe czy ono jest potrzebne jeżeli tak to gdzie.
sambor Opublikowano 2 Września 2014 #11 Opublikowano 2 Września 2014 Co do grzania CWU solarem to należy zamontować tyle aby się układ nie gotował - w twoim przypadku trudno określić ilość , ale w przypadku rynkowych to trzeba ok 1,0m2 solara na 100l baniaka. Ilość pomp to jest najmniejsze piwo Natomiast jest za dużo rur, wyrzuć połowę, z kotła do bufora rura Cu28, z bufora do rozdzielacza podłogi - rura Cu28, na grzejniki to zależy od ich mocy i liczby, Nie wiem jakie grzejniki chcesz montować ale klasyczny rozdzielacz jest do rur PEX prowadzonych w podłodze z miedzią od grzejników ciężkawo tam podejść. Na zabezpieczenie powrotu wystarczy 1 wspólny zawór VTC511 prod ESBE na temp 55C, to zawór termostatyczny i nie potrzebuje automatyki. Na podłogę to zależy jaką będziesz miał automatykę - jak z czujnikiem pogodowym to można zawór z siłownikiem sterowanym wg krzywej grzewczej, jak nie ma takiej automatyki to zawór 3-D sterowany ręcznie pokrętłem np VTA 570 ESBE 23-45C
rafal2612 Opublikowano 3 Września 2014 Autor #12 Opublikowano 3 Września 2014 Czy można połączyć wu z dużym buforem tak aby w razie upałuw jakiś zawòr puścil wodę na duży zbiornik? Piszesz że jest dużo rur ale od kotla do bufora idzie zasilanie I powrut tak samo do kominka, niewiem tylko czy takie polaczenie będzie działać połączenie wu a następnie bufor tam wystarczy trujnik czy trzeba jakiś zawòr zamontować.Mówisz że zabezpieczenie kotła I komoinka wystarczy jeden zawór, jeżeli będę palił tylko w kotle to czy przez powròt do kominka niebędzie się on niepotrzebnie rozgrzewał? Podloga bez czujnika pogodowego sterowanie ręczne, grzejniki parter 3x1190W plus drabinka w łazience,poddasze 4x1190W plus drabinka w łazience.Dom z betonu komurkowego klasa 350 ściany ocieplone 15 steropianu grafitowego podłoga 12cm dach welna 25cm lambda 0,33.
rafal2612 Opublikowano 3 Września 2014 Autor #13 Opublikowano 3 Września 2014 Małe przeróbki powiedzcie prosze czy w takiej komfiguracji będzie to działać.
sambor Opublikowano 3 Września 2014 #14 Opublikowano 3 Września 2014 To już lepiej, ale brak : pompy na powrocie na kominek - wpieta pomiędzy zawór 3-D a pompę kotła pompy na grzaniu CWU oraz kilku zaworów zwrotnych Oczywiście ciepłą wodę wprowadzasz / wyprowadzasz do bufora od góry a zimną wyprowadzasz / wprowadzasz od dołu - uporządkuj to na rysunku Są jeszcze zbędne połączenia bufora i zasobnika CWU - to też trzeba wyrzucić.
rafal2612 Opublikowano 4 Września 2014 Autor #15 Opublikowano 4 Września 2014 Dzięki za wszystkie porady. Powiedz czy ta jedna pompa na powrocie kotla mogla by pracować również z kominkiem.pale w piecu zakręcam zawór tak aby niepchala wody na kominek I odwrotnie. Bufor połączyłem z WU aby w razie upałów jak będą pracować kolektory po przekroczeniu zadanej temperatury na WU zawór puści wodę na bufor aby ją ochłodzić, niewiem czy dobrze kombinuje.
sambor Opublikowano 4 Września 2014 #16 Opublikowano 4 Września 2014 Z pompą na powrocie to możesz tak zrobić, tylko to upierdliwe - może najpierw zawór 3-D przełączający , sterowany ręcznie a w późniejszym okresie można na taki zawór założyć siłownik sterowany np temperaturą kotła lub kominka. Bufor wystarczy połączyć z wodą przez pompę , która może poprzez wężownicę oddawać ciepło z bojlera do wężownicy, tamten układ co narysowałeś nie będzie działał prawidłowo. Oczywiście na obwodzie grzewczym solara brak grupy pompowej , naczynia przeponowego i ZB, Na kotle i kominku też brakuje po ZB 1,5bar
rafal2612 Opublikowano 4 Września 2014 Autor #17 Opublikowano 4 Września 2014 Witam proszę o ocene nowego schematu,niewiem czy dobrze połączyłem zbiorniki ze sobą.
sambor Opublikowano 4 Września 2014 #18 Opublikowano 4 Września 2014 Nie to kompletnie źle - zobacz na temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17436-projekt-instalacji-z-solarem-kominkiemzbiornikiem-akpod%C5%82og%C3%B3wk%C4%85/page-3 na str 3 masz gotowy schemat - post #43 i następne - to uwagi dodatkowe o podłączeniu np kominka. Sam schemat jest oczywiście mocno uproszczony- bez ZB, ZZ ,podłogówki , solar podłączony do bufora a nie do CWU ale o to mniej więcej idzie.
frangu Opublikowano 5 Września 2014 #19 Opublikowano 5 Września 2014 witam Mam taki mały problem, jestem w trakcie robienia centralnego ogrzewania i chciałbym żeby ktoś kto ma większą wiedzę na temat mi trochę doradził. chciałbym wiedzieć czy ten schemat jest prawidłowy czy to wszystko będzie działało proszę o cenne wskazówki
rafal2612 Opublikowano 5 Września 2014 Autor #20 Opublikowano 5 Września 2014 Wprowadzone poprawki mam nadzieje że to już jest to.Prosze kolege sambor o poprawienie mnie jeżeli się mylę i o uzupełnienie w brakujące zawory Piec oraz kominek po kolei zasilają zbiornik z wodą uzytkową,grzejniki,podłogę a nadmiar ciepła do bufora, tam jeszcze powinien być zawór zwrotny aby ciepło oddawane z bufora niewracało do pieca tylko na grzejniki i podłogę. Solary podłączone do wężownic jedna w małym zbiorniku druga w dużym,zasilanie połączone przez zawór 3D po przekroczeniu pewnej temperatury na C.W.U. zawór puści wodę na bufor ktura odda ciepło poprzez wężownicę. Mam nadzieje że to zadziała proszę o wszelkie sugestie i uwagi.
majschi Opublikowano 5 Września 2014 #21 Opublikowano 5 Września 2014 witam Na rurze do naczynie nie powinno być żadnego zaworu ani pompy Tak będzie poprawnie
sambor Opublikowano 5 Września 2014 #22 Opublikowano 5 Września 2014 witam Mam taki mały problem, jestem w trakcie robienia centralnego ogrzewania i chciałbym żeby ktoś kto ma większą wiedzę na temat mi trochę doradził. chciałbym wiedzieć czy ten schemat jest prawidłowy czy to wszystko będzie działało proszę o cenne wskazówki Wg obecnych przepisów na rurze wzbiorczej nie może być żadnych armatur - a u ciebie jest pompa i zawór różnicowy, daj pompę na powrocie i będzie zgodnie z wszelakimi przepisami i zdrowym rozsądkiem , dodatkowo na kotle zawór bezpieczeństwa 1,5 bar. Pozdr.
sambor Opublikowano 5 Września 2014 #23 Opublikowano 5 Września 2014 Wprowadzone poprawki mam nadzieje że to już jest to.Prosze kolege sambor o poprawienie mnie jeżeli się mylę i o uzupełnienie w brakujące zawory Mam nadzieje że to zadziała proszę o wszelkie sugestie i uwagi. Trochę poprawiłem ten schemat - - zlikwidowałem ZZ na zasilaniu z obu źródeł ciepła, możesz dać je na powrotach do kotła i kominka, już za pompą - dodałem pompę do grzania ciepłej wody - zmieniłem lokalizację zaworów bezpieczeństwa - muszą być na kotle i kominku oraz zalecam na buforze - trochę inne prowadzenie rur od grzejników - zlikwidowałem odpowietrznik przed naczyniem wzbiorczym - po co on - naczynie jest otwarte i inst odpowietrza się przez nie. - na obwodzie solarów nie może byc odpowietrznika automatycznego , tylko ręczny ! gdyż w razie zagotowania cały glikol ucieknie w powietrze Czego jeszcze brak zawór 3-D od solarów powinien być na powrocie - niższe temp pracy brak układu zasilania zasobnika CWU - powinien być w kolejności od wodomierza - zawór odcinający, zawór zwrotny , naczynie przeponowe ok 12l i zawór bezpieczeństwa 6bar brak zaworów zwrotnych za pompami w kierunku odbiorów : CO, podłogówki i CWU - popraw filtry - filtr ma być przed pompą a nie za - dotyczy CO, podłogówki i solarów Reszta powinna być dobrze, Narysuj wreszcie poprawnie! Pozdr.
rafal2612 Opublikowano 5 Września 2014 Autor #24 Opublikowano 5 Września 2014 Wszystko super tylko mam kilka sugesti. Jeżeli wyżuce ZZ na zasilaniu to kocioł czy też kominek bédą się niepotrzebnie grzać?? Zawòr 3D jezeli zamontuje go na powrocie to rura zasilająca będzie ogrzewać także bufor a to ma się dziać tylko w razie upałów.
sambor Opublikowano 5 Września 2014 #25 Opublikowano 5 Września 2014 Po pierwsze masz przełączać ręcznie, to twoja sugestia - kominek albo kocioł - to więc jak można z drugiego źródła pobierać wodę jak jest zamknięty przepływ? Podobna sprawa jest z zaworem na obw solarów - nie ważne gdzie będzie, jak nie ma ciągłego przepływu to nie będzie obwód grzał, a zaw 3-D na 200C , gdyż taki musiałby być w przypadku montażu na zasilaniu trudniej jest kupić i więcej kosztuje.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.