Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Pid I Nadmuch W Kotłach Górnego Spalania.


Gość lysy1l

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Po zdjęciu płyty stałopalność zauważalnie nie spadła, prawdopodobnie z powodu lepszego dopalania gazów. Pali się już prawie 13 godzin, a na kotle ok. 55 stopni (zaczyna się spadanie zadanej temperatury). Powinno jeszcze pociągnąć może ze dwie godziny do magicznych 45 stopni (próg wygaszania, który ustawiłem). Nie licząc popiołu uniesionego przez dmuchawę kocioł bardzo czysty, znikoma ilość sadzy.

Opublikowano

Witam,

No ja dzisiaj sobie sprawiłem ten sterownik i też sobie testuje we współpracy z MCI, tylko mam takie pytanie do łysy1 - czy u Ciebie w sterowniku też nie ma funkcji ładowania bufora? bo na stronie techa w instrukcji jak byk jest opis tej funkcji.

Opublikowano

Już wszystko jasne, okazało się że są dwie wersje tego sterownika, do kotła zwykłego i na zgazowanie drewna. Tylko to jest trochę bez sensu, bo mają identyczne oznaczenie :-(

Opublikowano

Dopalanie gazów podczas spalania mieszanki pół na pół węgla typu 34.2 ze Szczygłowic i miału (ekomiał i miał z Bobrka).

 

Wnętrze kotła po dwóch dniach palenia. Sucha, sypka sadza. Spalanie na nadmuchu, zadana 65 stopni, obroty 1%.

Opublikowano

Lysy możesz mi powiedzić jaką masz temp. na czpouchu przy tak małym wiaterku.

Opublikowano

Tu konkretnie nie pamiętam ile było, ale przy najbliższej okazji sprawdzę. Dramatu na pewno nie było, bo dopalanie odbywało się pod sklepieniem wymiennika i pod żeliwną płytą.

Opublikowano

W moim sterowniku nie mam prędkości określonej w % tylko konkretna liczba wyznacza prędkość dmuchawy .Aby mieć obrazową prędkość wiatru posiłkuje się tym.

post-50011-0-23546800-1417637497_thumb.jpg

Opublikowano

Witam, mam pytanie do Pana z Gliwic.

Jaki rodzaj paliwa ma pan ustawiony na sterowniku? I czy eksperymentował Pan z tymi ustawieniami w celu zwiększenia stałopalności?

Pozdrawiam

Opublikowano

Palę na ustawieniu węgiel, nawet przy spalaniu mieszanki węgla z miałem, czy z flotem. Zwiększenie stałopalności można uzyskać manipulując maksymalną temperaturą spalin, oraz ustawieniami minimalnych i maksymalnych obrotów nadmuchu. Dobrze dobrane minimalne obroty zapobiegają przeciąganiu temperatury, nie pozwalając jednocześnie na zdymianie opału. 

Opublikowano

A czy nie jest tak że ustawienia minimalnych i maksymalnych obrotów nadmuchu wystepuje tylko w trybie pracy ręcznej?

Natomiast w trybie Praca obroty wentylatora ustawia się poprzez wybór drewno, węgiel, miał?

 

Pozdrawiam

Opublikowano

A mógłby pan przypomnieć jak to się ustawia, bo Pański film o wyżej wymienionym sterowniku juz nie istnieje.

I pytanie moze nie związane z tematem ,ale czy na obecną chwilę lepszy węgiel z sośnicy czy szczygłowic? (kocioł górnego spalania)

 

Pozdrawiam

Opublikowano

TU jest wszystko.

Łatwiejsza do spalania jest na pewno Sośnica, przy czym ma bardzo wysoką kaloryczność, akceptowalną w kotłach górnego spalania spiekalność i dość niski popiół.

Tak dla Twojej informacji jakimś cudem na dniach Kompania obniżyła ceny węgla. Na Sośnicy orzech kosztuje teraz 606zł/tonę, czyli spadł 20zł.

Opublikowano

(...)

Najistotniejsza w tej chwili jest dla mnie funkcja inteligentnego wygaszania, (...)

Możesz rozwinąć myśl?
Opublikowano

Stamtąd przyszedłem ;) chodzi mi o to, jak to wygaszanie powinno wyglądać Twoim zdaniem? Analogicznie do pracy na ciagu naturalnym, gdzie w miarę "ubytku" koksu maleje temp spalin i jednocześnie ciąg?

Opublikowano

Po spadku temperatury kotła poniżej progu wygaszania, sterownik zmniejsza obroty dmuchawy do jakiegoś stałego, regulowalnego poziomu poziomu. Nie potrzeba do tego mieszać temperatury spalin. Nadmuch przez zadany czas pracuje jeszcze na przykład 30 minut na 20 procentach i kolejne 30 minut na 10-ciu procentach, a nie przez 45 minut ciśnie 100%.

I tyle filozofii, ale jeżeli chcesz, możesz to bardziej skomplikować. Ja już idę spać  ;).

Opublikowano

Ok, ja myślę po "miarkownikowemu", gdzie temperatura spalin, choć nie jest parametrem wpływającym na sterowanie, wpływa na ciąg, a nie po "dmuchawowemu" gdzie ten ciąg wytwarzamy sztucznie. Konkludując, po rozpoznaniu wygaszenia, przez ustawiony przez operatora czas dmuchawa ma zejść od ustawionej dla IW (inteligentnego wygaszania) mocy nadmuchu do minimum(?). Potem nadmuch stop. Dwa parametry IW: moc dmuchawy początkowa i czas. Może być?

Opublikowano

 Konkludując, po rozpoznaniu wygaszenia, przez ustawiony przez operatora czas dmuchawa ma zejść od ustawionej dla IW (inteligentnego wygaszania) mocy nadmuchu do minimum(?). Potem nadmuch stop. 

Otóż to. Dziwne, że TECH i inni producenci na to nie wpadli robiąc sterowniki do kotłów zasypowych. Spowolnienie nadmuchu przy wygaszaniu zapobiegłoby zbędnemu wychładzaniu kotła i spalin oraz rozrzucaniu popiołu, pozwalając na dokładniejsze dopalenie pozostałego żaru i wydłużenie stałopalności.

Opublikowano

Kolego Lysy w sterowniku tornado jest taki parametr, który odpowiada za kontrole obrotów dmuchawy podczas dopalania wsadu CoCr.Niestety ten sterownik nie posiada logarytmu PID.

Opublikowano

Otóż to. Dziwne, że TECH i inni producenci na to nie wpadli robiąc sterowniki do kotłów zasypowych. Spowolnienie nadmuchu przy wygaszaniu zapobiegłoby zbędnemu wychładzaniu kotła i spalin oraz rozrzucaniu popiołu, pozwalając na dokładniejsze dopalenie pozostałego żaru i wydłużenie stałopalności.

Masz taka funkcję m.in. w protonie, kryptonie, protonie cwu, kryptonie cwu...

Jak sterownik przechodzi w wygaszanie ze względu na większy spadek pod zadaną, ale będzie powyżej t.wygaszenia/wyłączenia, to przechodzi w tryb dopalania.

Warunek działania taki,że przy spadku nie może być momentu,że temp. zaczyna rosnąc. W każdym razie w tym trybie dmuchawa schodzi na minimalne ustawione obroty dmuchawy aż do spadku temp. poniżej progu wyłączenia/końca palenia. Sygnalizacja tego dopalania jest także na domowym pilocie r, co jakiś czas w tym trybie dopalania pilot daje króciutki sygnał dźwiękowy z bodajże błyśnięciem kontrolki (diody).

 

nie ma tego jednak w modelach z pid-em

Opublikowano

nie ma tego jednak w modelach z pid-em

No więc po co post ;) ? Panie, tylko PID wchodzi w rachubę...

Opublikowano

Odpowiedziałem na Twoje zdanie,że dziwi Cię,że inni producenci czegoś takiego nie robią przy sterach do kotłów zasypowych

Jak widzisz już dwóch producentów coś takiego jednak ma...

 

Ja się natomiast zdziwiłem, dlaczego ten fajny pomysł nie został przeniesiony na tzw. pid-a u tego konkretnego producenta, może miejsca w procku brakło?

Nie wiem.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.