ncwk Opublikowano 23 Sierpnia 2014 #1 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Witam, Mam takie pytanie. W domu mam zwykły piec węglowy. Właśnie będą mi zakładać instalacje solarną i w planie instalacji mam zaznaczone że muszę założyćdodatkową pompę co do bojlera(aktualnie wszystko chodzi na jednej pompie CO która daje na bojler i na grzejniki). Mi wydaje sie że to niepotrzebny wydatek a bo to i pompa nowa zawory kulowe i zwrotne sterowanie na dwie pompy i dość duża pewnie przeróbka w kotłowni. co sądzicie.
sambor Opublikowano 23 Sierpnia 2014 #2 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 A jak będziesz odbierał ciepło z solara? Musi być oddzielna pompa na grzanie CWU solarem/kotłem Pozdr. PS jak jesteś taki minimalista to po co ci solary?
ncwk Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Autor #3 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 To pompa co pompuje z kolektorów na solar bedzie to rozumiem. alo chodzi mi o dodatkową w tym wypadku trzecią pompę( jedna pompa solar - bojler, druga piec-grzejnieki, trzecia piec- bojler) czy ta trzebia jest potrzebna, bo chciałbym aby jednocześnie ta sama pompa pompowała na bojler i grzejniki bo i tak jak chce grzaćsam bojler to zamykam zawór na grzejniki.
sambor Opublikowano 23 Sierpnia 2014 #4 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Pompa z solara pompuje na bufor, a tobie jest potrzebna pompa z bufora na CWU - zobacz projekt. W instalacji solara masz glikol w instalacji grzania CWU masz wodę - więc trzeba rozdzielić te dwa obiegi Napisz jaki masz zaprojektowany układ i jak ma być podłączone grzanie CWU z solara Jeżeli zasobnik CWU ma dwie wężownice to solar jest podłączony do dolnej a jak nie ma , to jak?
ncwk Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Autor #5 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Przepraszam ale chyba nie umiałem dobrze wyjaśnić o co mi chodzi, Tak na szybko nakreśliłem shcematy. schemat 1 to co ja chciałem zostawić u siebie a schemat 3 to co mi proponowali.
sambor Opublikowano 23 Sierpnia 2014 #6 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Daj sobie zrobić wg prawego rysunku, kiedyś mogą ci się pomylić zawory , a jednocześnie możesz mieć inne temp w CO i CWU. PS Lewy też ujdzie , ale jest nie zgodny z obecnymi trendami projektowymi. ;) Gdzie masz podłączone naczynie wzbiorcze?
ncwk Opublikowano 23 Sierpnia 2014 Autor #7 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 No to jest szczyt w mojej instalacji bo "fachowiec" który mi robił piec wcześniej zrobił na naczyniu przeponowym układ zamkniety i założył zawór bezp na 3 atm.
kruklife Opublikowano 23 Sierpnia 2014 #8 Opublikowano 23 Sierpnia 2014 A "piec" jest przystosowany do pracy w układzie zamkniętym? co to za kocioł? zobacz tabliczte znamionową jakie ciśnienie dopuszczalne
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.