Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Zamknięty Problem


Ania77272

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Rok temu kupiliśmy dom. Dom starego typu, budowany pod koniec lat 80 - tych. Wykończony w 90 - tych. Powierzchni użytkowej jest ponad 160 m. Cały dom ma 200 m. Jest 12 grzejników Purmo. Nie mamy gazu więc woda jest podgrzewana przez kocioł starego typu Zębiec 16 kw.  Jest też bojler którym można podgrzewać wodę ale nie robimy tego. Układ co mamy prawdopodobnie  zamknięty. Na strychu nie ma żadnego zbiornika.W kotłowni jest obok pieca czerwony zbiornik chyba wyrównawczy, a nad nim wisi bojler poziomo (120 l) Przepraszam że tak opisuje ale mało się znam na tym. Przez ten rok problem u nas szczególnie zimą był taki, że gdy kaloryfery grzały to woda do kąpieli była za zimna i trzeba było wyłączyć kaloryfer i dopiero była ciepła.  Teraz chcieliśmy kupić nowy piec (stary ma 10 lat) nowoczesny ze sterownikiem, zasypowy bez podajnika ale o większej mocy niż ten i nowy bojler z większą pojemnością. Zdecydowaliśmy się na 2 typy jeden wybierzemy albo defro optima komfort plus lub Sas uwt 23 kw. Defro 20 kw.. Ten piec który obecnie używamy jest zbyt małej mocy by ogrzać jednocześnie wodę i co. Bojler wymieniamy na 140 lub 160 litrowy. Problem jest z układem co, do zamkniętego układu defro komfort plus nz kosztuje 6. 400, posiada on wbudowaną wężownicę, ten sam piec do otwartego  kosztuje 4. 300. Nie chcemy tyle wydawać na defro nz, zaś zwykły defro nie będzie mógł być zamontowany gdyż jest do otwartego układu i traci się gwarancję. Sas uwt jest do otwartego ale producent daje możliwość zamontowania zewnętrznej wężownicy bądz zaworów termicznych. Mam pytanie czy można przerobić układzamknięty na otwarty i czy wiąże się to z dużymi kosztami czy zostać przy zamkniętym ale tu trzeba dodatkowo też dokupić schładzające urządzenie.  Nie wiemy co robić. I czy gdy za parę lat podciągniemy gaz to czy układ otwarty gdybyśmy go przerobili będzie kolidował z gazowym piecem? Z góry dziękuje za pomoc.

 
Opublikowano

Witam

 

aby wykonać układ otwarty instalacji CO należy dostawić zbiornik przelewowy, połączony z kotłem stalową rurą wzbiorczą o średnicy min 1".

Zbiornik przelewowy musi być umieszczony  powyżej najwyższego punku obecnej instalacji ,

Wysokość montażu zbiornika wynosi: 

 -w instalacjach ogrzewań wodnych grawitacyjnych, oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi 
  na zasilaniu H> 0,3[m] 
 - w instalacjach ogrzewań wodnych pompowych z pompami obiegowymi o wysokości podnoszenia H p  [m] 
zamontowanymi na powrocie H>0,7 H p 
Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone nad źródłem ciepła przy pionowym prowadzeniu rury wzbiorczej/bezpieczeństwa
Poniżej schemat z zaznaczeniem zieloną ramką co trzeba dodać.
 
Zamiast rury stalowej może być rura miedziana Cu28
 
W przypadku montażu kotła gazowego, układ zamknięty tworzymy przez demontaż rury wzbiorczej i zbiornika przelewowego
 
Pozdr.

post-18578-0-11591000-1406648877_thumb.jpg

Opublikowano

poczytaj sobie stronkę czysteogrzewanie.pl wiele wyjaśni i pozwoli podjąć właściwą decyzję odnośnie kotła .

Opublikowano

Dziękuje za rady. Czytałam tą stronkę o ogrzewaniu. Co do układu zamkniętego to jak zamontujemy teraz ten zbiornik na strychu i za parę lat gaz to znów będzie trzeba robić zamknięty układ. Nie może funkcjonować układ otwarty i zamknięty razem ? Otwarty na piec węglowy i zamknięty na gaz? Acha co do strychu to jest u nas na strychy rura tak jakby od kanalizacji, jak się wprowadziliśmy to trochę z niej smierdziało, jest zatkana ale tak właściwie to do tej pory nie wiemy do czego ona tam jest, może do podlączenia jakichś zbiorników.

Opublikowano

Po pierwsze to zaczal bym od tego http://cieplowlasciwie.pl/start czyli dokladnie policzyc jakiej mocy piec zakupic, dwa to obstawiam albo zapowietrzona instalacje pomiedzy piecem i boilerem, lub poprostu "zarosnieta" instalacja przez kamienin kotlowy i dlatego boiler sie nie nagrzewa, piec raczej nie jest za maly.

Raczej wolal bym przerobic instalacje na uklad otwarty, niz pchac sie w uklad zamkniety przy starej instalacji. Boiler napewno bym wymienil na nowy,dwuplaszczowy, do tego sprawdzil i ewentualnie wymienil odcinek instalacji pomiedzy piecem i boilerem.

Opublikowano

A dlaczego nie zrobić instalacji do kotła otwartej i przez wymiennik na grzejniki zamkniętą ,tak na dobrą sprawę to wszelkie propozycje to wróżenie z fusów ,

Opublikowano

Bojler będziemy wymieniać, on grzeje dobrze ale teraz gdy tylko wodę, zimą gdy grzejniki grzały był problem, albo to albo to. Wprowadziliśmy to odpowietrzyliśmy grzejniki przed sezonem było sprawdzone. Jeden grzejnik wymieniliśmy na aluminiowy bo purmo przeciekał.

Opublikowano

Właśnie myślałam o tym wymienniku. Tylko np. defro odpada bo oni mają kotły do nz i jak się kupi kocioł do otwartego to musi być otwarty innaczej nie ma gwarancji. Sas znów poleca jakieś zawory zamiast wężownicy. Nie chcielibyśmy za dużo przerabiać i rujnować i iść w koszty duże. Tamtej jesieni skończony remont i nie chcielibyśmy tego rujnować.

Opublikowano

Bojler będziemy wymieniać, on grzeje dobrze ale teraz gdy tylko wodę, zimą gdy grzejniki grzały był problem, albo to albo to. Wprowadziliśmy to odpowietrzyliśmy grzejniki przed sezonem było sprawdzone. Jeden grzejnik wymieniliśmy na aluminiowy bo purmo przeciekał.

to raczej bym obstawial jakies bledy w instalacji, byc moze grawitacja do boilera skopana i wszystko idzie na grzejniki zima, najlepiej by bylo wziasc dobrego instalatora z okolicy zaprosic do do domu, a co do samego pieca to policz na stronce ktora ci podalem jakiej mocy piec faktycznie potrzebny, i podaj tu wyniku.

Opublikowano

Ale właśnie mówię o tym że kocioł jest w układzie otwartym i odpada problem z gwarancją natomiast instalacja jest w układzie zamkniętym . nigdzie nie ma napisane w gwarancji jakiej wielkości ma być instalacja CO

Opublikowano

Jak będziecie głównie palić węglem to można kupić kocioł żeliwny, a jak drewnem to Dakona DOR z wężownicą w środku i nic nie trzeba przerabiać,

a koszt będzie podobny jak z wymiennikiem - odpadnie 1 pompa , wymiennik, naczynie wzbiorcze z instalacją - to będzie ok 2000zł do przodu.

 

Tą kasę można dodać do kotła i kupić coś porządnego np ostatnio w innym temacie kolega kupował kocioł z Litwy, na stronie tej hurtowni są kotły do 3 bar.

 

Tylko trzeba znać moc i paliwo podstawowe.

 

Pozdr.

Opublikowano

Będziemy palić węglem, miałem i drzewem dlatego wybór padł na kotły defro optima i sas uwt. Tylko nie przewidzieliśmy że mamy taki układ a one są do otwartych. Stary piec zamontowany jest bez żadnych wymienników. Jedyna wężownica jest w bojlerze. Niesamowita jest różnica w cenie defro do otwartego a defro do zamkniętego, 2 tys. 

Opublikowano

Podajesz sprzeczne paliwa - jak węgiel ew drewno to nie miał który wymaga palenia z wymuszonym nadmuchem, a różnica pomiędzy ceną kotłów jest tak jak pisałem wyżej powiększona praktycznie o cenę rozbudowania instalacji - te 2 tys tak i tak dołożysz - jak nie w cenie kotła to w cenie instalacji.

 

Pozdr.

Opublikowano

Piece, które nam pasują mają dmuchawę i sterownik, taki chcemy mieć i mają 2 komory gdzie w górnej pali się miałem, a w dolnej drzewem i węglem. W górnej też palą z tego co czytałam węglem. Co do rozbudowania instalacji to chyba raczej damy sobie z tym spokój.

Opublikowano

Te kotły mają jedną komorę spalania, a tylko dwoje drzwiczek do tej komory.

Można w nich rozpalać od dołu lub od góry, oba kotły są kotłami górnego spalania .

Defro nie nadaje się do palenia samym miałem, tylko mieszanka węgla z miałem lub sam węgiel

 Sas uwt  to kocioł na węgiel lub drewno z węglem , producent nic nie pisze o miale - zobacz DTR-kę kotła.

 

W przypadku palenia samym miałem lepiej większy kocioł  tylko na miał np 20kW, do węgla mniejszy np 16kW

Opublikowano

Acha, to musiałam zle zrozumieć opis kotła.

Opublikowano

Na stronie producenta Sas pisze, że kocioł Sas Uwt jest także na miał, oraz mieszankę węgla z miałem. A dziś doczytałam że nasz stary zębiec 16 kw jest przystosowany do grzania 135 m i dlatego może nie ogrzewa dobrze oraz jest stary już. 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.