Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uszczelnienie Rury Koncentrycznej A Jej Temperatura


PawelPe

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry.

 

Mam kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12Kw, jednofunkcyjny ze zasobnikiem w.u.. Odprowadzanie spalin odbywa się poprzez rurę koncentryczną, przez dach. Warstwy dachu w kolejności od strony zewnętrznej są następujące: dachówka cementowa na łatach, szczelina wentylacyjna, papa, deskowanie, szczelina wentylacyjna, membrana paroprzepuszczalna, wełna.

Pierw kominiarz zamontował rurę spalinową w ten sposób, że wyciął ze sporym naddatkiem otwór w deskowaniu a przy przejściu przez dachówkę założył kołnierz uszczelniający. Przejścia przez deskowanie niczym nie zabezpieczył. Efekt był taki, że podczas deszczu zauważyłem krople wody na rurze. Na szczęście później pojawił się na budowie jeszcze dekarz, który montował okno połaciowe. Lekko przerobił mocowanie kołnierza uszczelniającego i uszczelnił przejście rury przez deskowanie. Zauważyłem że teraz dookoła rury zamontowany jest kołnierz z jakiejś membrany (na zdjęciu w kolorze czarnym). Przynajmniej tyle widać jak się patrzy od dołu na przejście rury przez deskowanie (poniżej jest kolejna szczelina wentylacyjna i membrana (niebiesko-biała), którą zastosowałem ja sam, zamiast sznurowania, żeby odsunąć wełnę od deskowania, dlatego nie "walczyłem" o to by była szczelnie opasana dookoła rury). Co do szczelności takiego rozwiązania, jestem spokojny, robił to naprawdę dobry fachowiec, zastanawia mnie inna kwestia. Czy rura koncentryczna nie nagrzeje się do zbyt wysokiej temperatury i czy nie dojdzie do zapalenia się dachu od rozgrzanej rury. Wiem, że rura koncentryczna zbudowana jest w ten sposób, że rurą wewnętrzną wyrzucane są spaliny a częścią zewnętrzną zasysane jest powietrze. Wydaje mi się, że najwyższe temperatury taka rura może osiągnąć latem, kiedy kocioł pracuje na potrzeby zapewniania ciepłej wody, rurą wewnętrzną wyrzucane są gorące spaliny, a zasysane rurą zewnętrzną powietrze jest bardzo gorące i dodatkowo ogrzewa się od rury wewnętrznej.

Czy taki sposób montażu rury spalinowej, jak zaprezentowany na poniższych zdjęciach, jest bezpieczny?

post-32251-0-11494600-1406636332_thumb.jpg

post-32251-0-83212300-1406636337_thumb.jpg

post-32251-0-78086500-1406636342_thumb.jpg

Opublikowano

Niestety to przejście oraz samo mocowanie do elementów konstrukcji dachu jest wykonane niewłaściwie. 

Przejście czopucha przez ścianę łatwopalną musi być w promieniu minimum 15 cm zabezpieczone materiałami niepalnymi - na przykład wełną mineralną.

Taka sam odległość powinna być zachowana przy montażu komina do elementów palnych.

 

Drewno i inne materiały palne pod wpływem długotrwałego działania ciepła, zdolne są do zapalenia (tlenia się) w temperaturze znacznie niższej od zwykłej temperatury ich zapalenia. Drewno może ulec zwęgleniu pod wpływem dłuższego oddziaływania temperatury już przy 90° Celsjusza, podczas gdy normalna temperatura, przy jakiej zapala się drewno wynosi około 300° Celsjusza. W praktyce dość często jeszcze zdarza się, że kominy stykają się z palnymi, nie zabezpieczonymi konstrukcjami budynków, a także opieranie o ściany kominowe belek stropowych lub drewnianych elementów konstrukcji dachów oraz wykonanie nieprawidłowego fundamentu, na przykład oparcie komina na stropie lub wspornikach drewnianych. 

 

O ile pierwszy błąd będzie łatwo naprawić, o tyle drugi już trudniej -  po prostu trzeba zastosować większe dystanse od el drewnianych co niestety przesunie cały komin.

 
 

Pozdr.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.