Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia Dla Pieca Poniżej 10Kw Wymagania Prawne


robertk1

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Witam,
poszukuję rozwiązania dla ogrzewania mieszkania w kamienicy 65m2
Rozważam zrobienie kotłowni węglowej w piwnicy, jednak nie moge znaleźć jasno sprecyzowanych wymagań dla kotłowni dla kotła poniżej 10kw
W internecie można znaleźć szczątkowe informacje nt. kotłowni dla pieca poniżej 10kw. Czy są one takie same jak dla pieca poniżej 25kw? czyli
kanał dymowy
kanał wentylacyjny
czerpnia powietrza
wpust kanalizacyjny w podłodze
dostęp wody ?
 
w niektórych artykułach można znaleźć jedynie informacje które stale sie powtarzają, i są między sobą kopiiowane
 
w zasadzie znalazłem takie informacje:

 

§ 136. Kotły na paliwo stałe lub olej opałowy

 

2a. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust. 3 (dopisek: jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych), na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
     1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m3,
     2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9, (dopisek:   W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.)
     3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1, (dopisek:  1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów. 2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266. (dopisek:  1. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych. 2. Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów. 3. Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 2, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem. 4. Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m, z zastrzeżeniem § 271 ust. 8. (dopisek: 8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.) )
 
1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14x0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.
2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu. 
3. (uchylony).
4) zapewniających dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła - odpowiadających wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.

 

 

 
jednak nie wiem jak to jest z tym wpustem kanalizacyjnym w podłodze
 
czy jako wentylacje można wykorzystać stojący za scianą nieużywany kanał dymowy, po wykonaniu otowru w ścianie?
 
drugie pytanie to jaki jest orientacyjny koszt projektu (kocioł, 4 grzejniki, wymiennik CWU, naczynie wzbiorcze) od osoby z uprawnienianiami, projekt taki potrzebny mi jest w spółdzielni, w celu wydania zgody na centralne ogrzewanie, oczywiście poza opinią kominiarską
 
trzecie pytanie to czy muszę uruchamiać w celu zrobienia CO w piwnicy, całą procedure związaną z pozwoleniem na budowe, prowadzenie książki budowy, kierownik budowy itd., z informacji, które zdobyłem wynika że tak, jak dla mnie robi się już to troche nierealne, koszty, ogromny czas oczekiwania itd, czy gra jest warta świeczki i warto wymienić jedyny piec kaflowy na kocioł w piwnicy?
Opublikowano

 

WITAJ!!

tu masz odpowiedz prywatną dotyczącą tego zagadnienia.

Wysłano 25 styczeń 2011 - 14:05

Witam jesli chodzi o kwesie prawna to budynek jest w 100% wlasnoscia miasta . Procedury jakie musialem wykonac to ; 1 zgoda miasta na wyburzenie piecy w zamian za wykonanie ogrzewania C.O .2 Opinia kominiarska dotyczaca miejsca zainstalowania pieca oraz wybranie szybu kominowego. Nastepnie okazalo sie zeby miec odbior kominiarski musze miec zgode z wydzialu urbanistyki na budowe Co gdyz naruszalem czesci wspolne jakimi jest moja podloga do kotlowni . Zeby otrzymac zgode z wydzialu urbanistyki musialem wykonacprojekt ktory kosztowal mnie 800zl . zrobiony wraz z rzutem kamienicy i mieszkania . Poczym otrzymalem zgode na budowe CO zgodnie z projektem . Nastepnie odbior kominiarza wraz z wentylacja pomieszczen .Nie spodziewalem sie ze az tyle procedor mnie czeka i dodatkowych kosztow ale na szczescie mam wszystko za soba.
 
 Najprościej zrobisz to montując piecokuchnię -wystarczy zgoda kominiarza na piśmie oraz projekt instalacji CO  wykonany zgodnie z przepisami.To jest najtańszy sposób ogrzewania w twojej sytuacji.
Idą ci na rękę ,bo jeżeli masz piec kaflowy uszkodzony ,to z reguły w takich przypadkach własciciel budynku  ktory odpowiada za ogrzewanie w budynku robi to jak najtaniej.Montuje w kaflaku grzałki elektryczne i załatwia 2gą taryfę ,a za prąd placisz już ty. 
A najważniejsze wszystkie zgody musisz mieć na piśmie ,Wystarczy że zmieni się administrator i wtedy będziesz musiał przywrócić ogrzewanie do poprzedniego stanu .Jak udowodnisz ze miałeś zgodę?
pozdrawiam.henryk1953
 
 
 
Opublikowano

zapomniałem dodać ze większość mieszkań w tym moje, są to mieszkania własnościowe, budynkiem zarządza spółdzielnia mieszkaniowa,
z piecokuchnią jest pewien problem , ponieważ w mieszkaniu kuchnia jest aneksem kuchennym w najwiekszym pokoju, istniałaby możliwość wybicia drzwi w ścianie pomiędzy aneksem a przedpokojem, i wydzieleniem wnęki obudowanej ściankami, do której byłoby wejście tylko z aneksu. Czy w takiej wnęce możnaby postawić piecokuchnię

Opublikowano

WITAJ!!! 

Jeżeli jesteś   właścicielem mieszkania to z punktu prawa nic nie zmienia,Za ogrzewanie budynku odpowiada wlaściciel budynku(administracja lub wspólnota).Ty jesteś tylko właścicielem mieszkania,  piwnica jest tylko przypisana do tego mieszkania, którą   musisz użytkować zgodnie z przeznaczeniem.Na zmianę przekształcenia piwnicy na kotłownię musisz mieć zgodę na piśmie.

Skonsultuj to z kominiarzem ,jeżeli wyrazi zgodę (na piśmie)to nawet nie musisz nic przerabiać, Jeżeli masz gaz to też to rozważ.

Wybijanie otworów wymaga zgody właściciela budynku, (prawdopodobnie jeśli to sciana nośna to też zezwolenia budowlanego) ale o to pytaj w spółdzielni . Przypominam mieszkanie własnościowe to nie własny domek.Kominy ,stropy ,klatki ,piwnice ,strychy,ogrzewanie ,itp to są części wspólne,Na wszelki zmiany i prace w w tym wypadku należy uzyskać zgodę właściciela .

Bez zgody możesz zrobić ogrzewanie elektryczne.

Zaproś kominiarza on ci powie co możesz zrobić zgodnie z prawem (na co ci da" bumagę")

Na samą instalację też musisz mieć projekt , a instalacja musi być zrobiona zgodnie z przepisami i prawem..Właściciel musi być pewny że nie wysadzisz mu budynku w powietrze.

pozdrawiam. henryk1953

Opublikowano

otwór który chciałbym wybić byłby w ścianie działowej
 

gazu niestety nie ma w budynku

zastanawiam się jeszcze nad jednym rozwiązaniem :
mam jeden piec kaflowy pokojowy, ta część pokoju z piecem zostanie przekształcona wkrótce na przedpokoj, myśle o zaprojektowaniu wymiennika - podkowy o powierzchni 0,8 m2 (8KW), który wstawiłbym do pieca kaflowego i w ten sposób ogrzewał całe mieszkanie( układ otwarty z pompą i zasilaniem awaryjnym, naczynie wzbiorcze i 4 grzejniki), czy uniknałbym w ten sposób koniecznosci załatwiania pozwoleń itd?

Opublikowano

WITAJ!!

O sciankę działową zapytaj w społdzielni ,musisz być pewien ze tak jest.

To rozwiązanie nie jest do zrealizowania, po pierwsze z punktu technicznego brak atestu wymiennika (samoróbka) .Po drugie jak tą podkowę włożysz .

Ale najważniejsze jest to ze ty piec "szczelny " przerabiasz na piec nieszczelny.i to z punktu prawnego jest niedopuszczalne.W czym rzecz?

 Do jednego komina może być podłączone kilka piecy "szczelnych"  ,natomiast piece nieszczelne (kotły , piecokuchnie ,kominki ) muszą mieć odrębne przewody kominowe.Ciekawe czy masz instrukcję obsługi  pieca kaflowego?- jeżeli nie to poproś o nią w spółdzielni. (zrozumiesz istotę pieca szczelnego).

 Nawet jeżeli uda ci się zbudować takie coś ,i będzie to podłączone do odrębnego komina, to z punktu prawnego to będzie kocioł.

Będą cię obowiązywać przepisy które przytoczyłeś.I będą cię obowiązywać aktualne przepisy.Natomiast jeżeli w kuchni pył piec do gotowania

to możesz montować piecokuchnię  ,bo   odtwarzasz stan zastały ,nawet jeżeli obecne przepisy na to nie zezwalają. W Inspektoracie Budowlanym

możesz sprawdzić co masz wpisane w kuchni.

Będziesz mógł zrobić to na co wyrazi zgodę (mistrz kominiarski) na piśmie.On będąc na miejscu najlepiej ci doradzi co jest możliwe do wykonania 

w twojej sytuacji.

pozdrawiam.henryk1953

Opublikowano

kurcze nie bardzo rozumiem, dlaczego po przeróbce piec stałby się nieszczelny, oczywiście wiązałoby się to z częściową rozbiórką i przebudową pieca, zdun mówił ze już robił takie rzeczy. Piec który mam teraz nie ma uszczelnień w postaci sznurka na drzwiczkach. O co chodzi z tą szczelnością?.

Opublikowano

kurcze nie bardzo rozumiem, dlaczego po przeróbce piec stałby się nieszczelny, oczywiście wiązałoby się to z częściową rozbiórką i przebudową pieca, ,,,,

 

,,,,O co chodzi z tą szczelnością?.

Domyślam się, że ten piec kaflowy po przeróbce nie będzie już miał "syfonu" dla dla spalin mogących przedostać się z komina do mieszkania.

Opublikowano

Chodzi chyba o piec tzw hermetyk czyli taki, który po "przepaleniu" wsadu, gdy zostanie żar, zamyka się szczelnymi drzwiczkami, a żar (oraz materiał akumulacyjny pieca) oddaje ciepło przez długi czas.

Opublikowano

Chodzi chyba o piec tzw hermetyk czyli taki, który po "przepaleniu" wsadu, gdy zostanie żar, zamyka się szczelnymi drzwiczkami, ,,,,

 

Taka jest technologia palenia w piecach kaflowych.

Ale, nie potrafię sobie wyobrazić by odciąć całkowicie dostęp powietrza do spalanego karbonizatu. 

 

 

,,,,  żar (oraz materiał akumulacyjny pieca) oddaje ciepło przez długi czas.

Ten żar, po prostu powoli i w dogodnych warunkach utlenia się, wydzielając przy okazji ciepło.

 

Opublikowano

No i tak to wspólnymi siły rozkminili "hermetyki" :)

Opublikowano

Taka jest technologia palenia w piecach kaflowych.

Ale, nie potrafię sobie wyobrazić by odciąć całkowicie dostęp powietrza do spalanego karbonizatu. 

 

 

Ten żar, po prostu powoli i w dogodnych warunkach utlenia się, wydzielając przy okazji ciepło.

 

Witaj!!!! 

W instrukcjach wojskowych ,( bardziej rygorystycznych)przed zamknięciem pieca wyznaczony do palenia wojak usuwał ten żar  ,wkładał go do specjalnego pojemnika i wynosił na dwór.

Zwróćcie uwagę na budowę drzwiczek ,zamykacie je i zakręcacie je specjalną śrubą,Przez co pomieszczenie jest całkowicie odcięte od komina.

 pozdrawiam. henryk1953

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.