damian107 Opublikowano 2 Lutego 2014 #1 Opublikowano 2 Lutego 2014 Witam. Napełniłem instalację płynem chłodniczym, by nie zamarzło, kiedy będzie brak palenia, bo dom jeszcze jest niezamieszkany. W kotłowni zainstalowany jest piec Defro z podajnikiem, kotłownia znajduje się na równi z parterem i w kotłowni są zamontowane 3 skrzynki z rozdzielaczami. Na dole jest skrzynka na 3 grzejniki, na górze też skrzynka na 3 grzejniki i pośrodku jest podłączona podłogówka, zarówno z dołu jak i z góry z pompą i układem pompowo-mieszającym. Wszystko działa na układzie otwartym, czyli naczynko przelewowe na strychu. Ciężko mi jest to przelać, by odpowietrzyć, gdyż uzupełniam przez zawór spustowy pieca pompką paliwową samochodową i po kolei uzupełniałem każdy układ. Naczynko przelewowe jest wpięte do powrotu w dolnej skrzynce rozdzielaczy, lecz podłogówka trochę rusza, a grzejniki się zapowietrzają. Jeśli dojdzie do tego, że zasilanie wejdzie w grzejniki, to powrót stoi, więc co jest nie tak? Czy potrzebna jakaś lepsza pompa, żeby przelać każdy układ oddzielnie, czy płyn jest za gęsty i tego jest wina? Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.
sambor Opublikowano 2 Lutego 2014 #2 Opublikowano 2 Lutego 2014 Płyn jest prawidłowy, al pompa może być już za słaba Poniżej fragment z katalogu pomp Grundfosa Pompy obiegowe i cyrkulacyjne Grundfos w zależności od typu, są przeznaczone do tłoczenia następujących cieczy: • ciecze rzadkie, czyste, nieagresywne i niewybuchowe, nie zawierające cząstek stałych i długowłóknistych, • chłodniczych, nie zawierających olejów mineralnych, • ciepłej woda użytkowej, • wody zmiękczonej. Lepkość kinematyczna wody w temperaturze 20°C wynosi υ = 1 mm2/s (1 cSt). Jeżeli pompa obiegowa jest stosowana do cieczy o wyższej lepkości, to osiągi hydrauliczne pompy będą zmniejszone. Przykład: Lepkość 50% roztworu glikolu w temperaturze 20°C wynosi około 10 mm2/s (10 cSt), co wpływa na obniżenie osiągów pompy o około 15% .Podczas doboru pompy należy brać pod uwagę lepkość pompowanej cieczy. - chyba wyjaśnia - albo dolewasz wody, albo wstawiasz mocniejsze pompy pozdr.
Gość mak Opublikowano 2 Lutego 2014 #3 Opublikowano 2 Lutego 2014 Temat podłaczenia naczynia był już wielokrotnie omawiany na forum, znajdziesz też schematy połaczeń. Naczynie nie może być podłączone do powrotu(!!!).
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.