orcio1 Opublikowano 21 Stycznia 2014 #1 Opublikowano 21 Stycznia 2014 Witam. Ponad dwa lata temu modernizowalismy w naszym domu instalacje grzewczą. Do starej instalacji z rór stalowych podłoczyliśmy nowe z tworzywa sztucznego( chodzi ostare wyjscia na grzejniki na piętro wyżej). Instalacja jest zasilana za pomocą kotła węglowego camino. Jednakże ostatnio przypadkiem dowiedziałem się że rury i złączki z tworzywa sztucznego po przekoroczeniu 90 stopni temperatury czynnika grzewczego mogą ulec uszkodzeniu. Raczej staram się pilnować żeby na piecu nie było nigdy więcej niz 80 stopni ale nie tylko ja go obsługuje i różnie to bywa. Do hydraulików którzy to zakładali kompletnie nie mam zaufania. Instalacja jest otwarta i zabezopieczona poprzez naczynie wzbiorcze. Ozanczenie na rurkach które zastosowali to PP-R PN-20 PN-EN firmy detal-met, natomiast te wiekszej srednicy maja jakies inne ale za to sa z czerwonym paskiem. Wiem że tmeperatura wody na piecu na wyjsciu zadko jest taka sam jak na wejsciu grzejnika ale wole być pewien bo za jakis czs planuje kolejny remont i wtedy poprostu bym je wymienił (choć sam nie wiem na jakie) zanim coś się samo rozleci podczas zimy.
sambor Opublikowano 21 Stycznia 2014 #2 Opublikowano 21 Stycznia 2014 Te rury to zgrzewany polipropylen - do wymiany - przynajmniej te odcinek z kotła do naczynia wzbiorczego, jeżeli nie mają dodatkowego oznaczenia STABI to warto wymienić wszystkie rury na zasilaniu lub zabezpieczyć się przed wzrostem temp w instalacji, gdyż te czerwone wytrzymują do max 80C , stabi tej firmy z resztą też - http://detalmet.pl/download/informator_final.pdf str 4, pkt 2. Raz używaliśmy tych rur i nigdy więcej . Pozdr.
orcio1 Opublikowano 21 Stycznia 2014 Autor #3 Opublikowano 21 Stycznia 2014 Naczynie wzbiorcze zainstalowane jest na jednym z pionów gdzie grzejnik jest w najwyższym punkcie czyli w łazience a naczynie na strychu, wszystkie wyjscia z pieca sa jeszcze w stali podobnie jak parter. Dopiero z parteru wyprowadzenia są jeszcze w stali na piętro i na tym piętrze do tych wyprowadzeń są podłaczone te rury z polipropylenu do grzejników aluminiowych. Podobno pompa wspomagająca obieg może zapewnic że temperatura wody wyjscia z pieca jest zblizona do tej na wejsciu grzejnika. Znalazłem gdzies w internecie informacje że te rury wytrzymują do 95 stopni ale teraz już sam nie wiem. W przyszłości gdybym wymieniał to na jakie bo nawet o miedzianych znalazłem negatywne opinie?
sambor Opublikowano 21 Stycznia 2014 #4 Opublikowano 21 Stycznia 2014 Ja co podałem link do producenta twoich rur i do danych technicznych tych rur, a ty piszesz co w necie znalazłeś - to śmieszne Wymień przynajmniej rurę do naczynia . Rury miedziane do grzejników alu to też nie bardzo.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.