ducker1 Opublikowano 5 Stycznia 2014 #1 Opublikowano 5 Stycznia 2014 Witam kolegów. Niedługo biorę się za wykonanie ogrzewania podłogowego na parterze i mam wątpliwości co do rodzaju mieszacza jaki powinienem zastosować. Będzie to 10 pętli (5 pętli po 100 mb węża i pozostałe 5 po około 40-70 mb) a suma powierzchni podłóg to prawie 100 m², na górze jest też 4 grzejniki. Zasilanie to kocioł Vaillant VC 105 EH TURBOTEC Od jakiegoś już czasu szukam i czytam w internecie ale nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi, jaki rodzaj mieszacza zastosować? Proszę o wady i zalety poszczególnych rozwiązań. - mieszacz z głowicą termostatyczną i kapilarą - termostatycznym zaworem 3D - termostatycznym zaworem 4D (grupa pompowo mieszająca Ferro GM40) Znajomy instalator poleca mi tylko i wyłącznie układy z głowicą i kapilarą, ale sam nie jest w stanie wyjaśnić mi dlaczego inne są gorsze. Docelowo będę montował siłowniki oraz regulatory pokojowe, także proszę o pomoc w dobraniu najlepszego rozwiązania do mojej instalacji. Dziękuję i pozdrawiam Damian
Damian111 Opublikowano 5 Stycznia 2014 #2 Opublikowano 5 Stycznia 2014 Ja miałem podobny dylemat, jakie wybrać rozdzielacze ze zmieszaniem, choc u mnie ogrzewanie podłogowe jest na parterze i poddaszu, po przeczytaniu licznych materiałów doszedłem do wniosku iz najlepszym rozwiazaniem bedzie centralne zmieszanie wody w kotłowni i już przygotowanej dostarczenie do rozdzielaczy z rotametrami i głowicami termostatycznymi. Zrealizowałem to za pomocą zespołu mieszajaco-pompujacego Wita-Bloc z siłownikiem sterowanym pogodowo z pieca i na każdej kondygnacji dałem rozdzielacz Ferro z rotamertami i głowicami termostatycznymi (w przyszłości mozna to uzbroić w elektronikę sterującą temperaturą w każdym z pomieszczeń). Centralne działa od ok miesiaca bez zarzutu, choć nie było testowane przy wielkich mrozach to powinno spokojnie dac radę. Plusem jest fakt że cały układ działa na jednej energooszczednej pompie której pracą steruje piec. Mieszaczo-rozdaielacze to wyciaganie kasy, działa to oczywiscie dobrze ale kosztuje więcej i jest kosztowne w eksploatacji (potrzeba wtedy 2 lub 3 pompy, a każda bierze prąd)
Gość Digitrax Opublikowano 6 Stycznia 2014 #3 Opublikowano 6 Stycznia 2014 Tak naprawdę to najlepszym "napędem" ogrzewania podłogowego będzie pompa + zawór 3D termostatyczny lub trójdrogowy z siłownikiem jeżeli chcesz podłogówkę sterować automatycznie. Te elementy instalujesz w kotłowni a w szafce tak jak kolega wyżej napisał instalujesz jedynie rozdzielacz z rotametrami. Koszt dużo mniejszy niż "gotowy zestaw mieszający z pompą" i z zaworem z kapilarą. Dawno temu Tece produkował takie gotowe mieszacze do kotłowni pod nazwą "Golden Corona"
ducker1 Opublikowano 6 Stycznia 2014 Autor #4 Opublikowano 6 Stycznia 2014 Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem.W moim przypadku rozdzielacz będzie w kotłowni, tuż obok pieca więc razem z rozdzielaczem będę montował mieszacz.Nie jest powiedziane że muszę kupić zestaw, Myślałem np o grupie pompowo mieszająca Ferro GM40, no ale to tylko jedna z opcji. Jeśli zawór 3D termostatyczny to na jaki zakres temperatur?Który z wariantów jest mniej kłopotliwy w uruchomieniu i eksploatacji?
Gość Digitrax Opublikowano 6 Stycznia 2014 #5 Opublikowano 6 Stycznia 2014 Termostatyczny zawór mieszający np ESBE z temperaturą maksymalną zmieszania 50 stopni. Najwięcej kłopotów sprawiają właśnie rozdzielacze z podmieszaniem przy pomocy zaworu termostatycznego z kapilarą w powodu konieczności regulacji przepływów nie tylko pętli ogrzewania ale także wstępnego zmieszania. Przy zaworze termostatycznym tego kłopotu nie ma, ponieważ on sam niezależnie od przepływu reguluje temperaturę zmieszania zgodnie z ustawieniem na jego pokrętle. Jego regulacja ogranicza się do wyrównania przepływów poprzez wskazania rotametrów na poszczególnych pętlach podłogówki. Poniżej poprawnie działąjący gotowy zestaw mieszający do podłączenia bezpośrednio do rozdzielacza.
Gość mak Opublikowano 7 Stycznia 2014 #6 Opublikowano 7 Stycznia 2014 1.Internet coś wypluwa o takim kotle ale chyba nie był dostępny w Polsce. 2 Wymienione układy mieszające są może i dobre ale do kotłów VC dostępnych w Polsce (126; 186; 246; 306; 376) producent zaleca stosowanie modułów VR60 lub VR 61 i sterownika pogodowego. Nie ma co wspominać o sprzęgle które też może być potrzebne ale to trzeba potwierdzić obliczeniami. Układy mieszające o które pyta autor mogą się sprawdzić ale tylko przy stałotemperaturowym sterowaniu kotłem, tu sprzęgło też może być konieczne. 3. Na koniec rada, która może Ci się nie spodobać ale jak chcesz uniknąć kłopotów to proponuję kupić kocioł z gwarancją (nowy) a do niego elementy (mieszacze, sterowniki, sprzęgła, zdalne sterowania, podgrzewacze cwu, ........) które zaleca producent kotła bo tylko taki zestaw daje gwarancję poprawnego działania.
ducker1 Opublikowano 7 Stycznia 2014 Autor #7 Opublikowano 7 Stycznia 2014 Witam i dziękuje za odpowiedzi,Czy mógłby mi ktoś zaproponować jakiś mieszacz (może być z rozdzielaczem) z zaworem 3d i siłownikiem oraz prostym sterownikiem który na razie będzie utrzymywał zadaną temperaturę a w przyszłości zostanie zastąpiony bardziej rozbudowanym systemem? Być może sterownikiem z pieca, pogodówką lub sterownikiem ogrzewania podłogowego. Tego jeszcze nie wiem, bo za elektronikę wezmę się w przyszłym sezonie, na razie muszę wszystko uruchomić na manualu.Co do pieca to rzeczywiście nie był on dostępny w Polsce. To jakaś wersja skandynawska do której trudno znaleźć instrukcję. Ma około 10 lat i jest podobno kondensacyjny. Temperaturę wody można ustawić w zakresie 20-90 ale ustawia się ją pokrętłem w skali 1-9. Ma też osobne wyjście na zbiornik c.w.u.Co do sprzęgła, nie brałem pod uwagę jego montażu bo myślałem że grzejniki zbuforują trochę ciepła i piec nie będzie się wyłączał.
ducker1 Opublikowano 21 Stycznia 2014 Autor #8 Opublikowano 21 Stycznia 2014 Witam Kolegów,Na 90% zdecydowałem się na taki oto zestaw:http://allegro.pl/rozdzielacz-10-mieszajacy-podlogowki-esbe-afriso-i3870417219.html#Ale mam jeszcze kilka pytań:1. Jaki zawór termostatyczny wybrać? Sprzedawca oferuje 4 do wyboru.2. Czy zamontowana pompa da sobie radę?3. Czy w przyszłości na tych głowicach będę mógł zamontować siłowniki i czujniki pokojowe?4. Czy wszystko co jest potrzebne jest już zamontowane czy może jeszcze potrzeba coś dokupić?5. Czy Kvs 1,6 m³/h wystarczy skoro pompa tłoczy więcej?Z góry dziękuję za odpowiedzi.PozdrawiamDamian
tomekb Opublikowano 22 Stycznia 2014 #9 Opublikowano 22 Stycznia 2014 Witam , sprawdź jeszcze czy sklep wystawi aprobatę techniczną na te rozdzielacze, bo na pewno w budynkach użyteczności publicznej kierownik poprosi o taki certyfikat .
ducker1 Opublikowano 22 Stycznia 2014 Autor #10 Opublikowano 22 Stycznia 2014 No ale to będzie montowane w domu prywatnym i to remontowanym czyli kierownika nie będzie.A ze strony technicznej nikt nie ma żadnych uwag?
sambor Opublikowano 22 Stycznia 2014 #11 Opublikowano 22 Stycznia 2014 Uwaga kolegi @tomekb była jak najbardziej techniczna A to że do prywatnego domu ktoś wkłada badziewie to niby jego sprawa, lecz później są żale na forum - że nie działa. Takie zapytanie pozwoli ci rozróżnić prod garażową , z chińskich odpadów od produkcji dobrej - dobra ma atesty i aprobaty Pozdr.
ducker1 Opublikowano 22 Stycznia 2014 Autor #12 Opublikowano 22 Stycznia 2014 To zmienia postać rzeczy, myślałem że chodzi tylko o papierek dla kierownika. Zapytam sprzedawcę o ten dokument. Jeśli taki papier dostanę to wszystko pozostałe jest ok? mam na myśli moc pompy, przekroje, max przepływy itp?
sambor Opublikowano 22 Stycznia 2014 #13 Opublikowano 22 Stycznia 2014 Tam nie podają mocy ani podnoszenia pompy, jest tylko jest typ. To pętli po 100m to raczej trzeba pompę 25/60 i zawór mieszający 1".- 3/4 jest za mały jeżeli kupujesz dla siebie to weź z pompą adaptacyjną , szczególnie jak maja być siłowniki. A dlaczego nie robisz mieszacza w kotłowni? - to może wyjść taniej a łatwiej będzie ewentualnie przerabiać Jednak takie rozwiązanie może nie działać prawidłowo z kotłem który podajesz w postach wyżej - tam powinno być rozwiązanie firmowe, niestety droższe. Przepływ wynika z zapotrzebowania twojej instalacji - nic nie wiadomo jakie będą przepływy w rurach. Teoretycznie przepływ rzędu 1,6m3/h powinien wystarczyć
ducker1 Opublikowano 22 Stycznia 2014 Autor #14 Opublikowano 22 Stycznia 2014 A dlaczego nie robisz mieszacza w kotłowni? - to może wyjść taniej a łatwiej będzie ewentualnie przerabiać. Jednak takie rozwiązanie może nie działać prawidłowo z kotłem który podajesz w postach wyżej - tam powinno być rozwiązanie firmowe, niestety droższe. Zarówno piec, mieszacz i rozdzielacz będą w jednym pomieszczeniu. o masz na myśli mówiąc o rozwiązaniu firmowym?
ducker1 Opublikowano 25 Lutego 2014 Autor #16 Opublikowano 25 Lutego 2014 Witam, Po zebraniu opinii i przemyśleniu pewnych kwestii, także ekonomicznych wybór padł na mieszacz z głowicą i kapilarą.Tylko pojawia się kolejne pytanie: który? Bo też jest kilka rodzajów,-z zasilaniem i powrotem na różnych belkach,-z zasilaniem i powrotem na jednej belce zawór zwrotny nie występuje we wszystkich modelach i kombinacjach.Na co zwrócić uwagę przy doborze takiego rozdzielacza, jakie elementy są krytyczne do jego działania?
sambor Opublikowano 25 Lutego 2014 #17 Opublikowano 25 Lutego 2014 To nie jest dobry wybór - ale to twoja instalacja, podobnie radzili ci inni na elektrodzie - gdzie dyskusja była dłuższa http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2720089-0.html Dodatkowo do prawidłowego działania tego mieszacza jest potrzebna różnica temp pomiędzy zasilaniem i powrotem co najmniej 20C Ale to twój wybór. Pozdr.
automatyk Opublikowano 25 Lutego 2014 #18 Opublikowano 25 Lutego 2014 rozwiazanie drugie jest jakies ale juz mogłoby zadziałać a najlepiej to zrobić prawdziwy mieszacz w kotłowni zawór 3d 1 cal do tego pompa najlepiej elektroniczna 25/60 i sterowanie pogodowe ,pompy w mieszaczach mają wady bo maja mała przepustowośc pomimo duzej mocy ,do tego zawory termostatyczne 3d tez zawze dawane na styk albo za małe
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.