bziku3 Opublikowano 15 Grudnia 2013 #1 Opublikowano 15 Grudnia 2013 Cześć ,Panowie proszę o poradę. Moja instalacja c.o to kocioł na eko z zaworem 4d i pompką na zasilaniu,same grzejniki bez podłogówki,z naczyniem na strychu i bez zachowanych standardów w układaniu rurek,tak jak robi się to przy inst. grawitacyjnej.Pompa pracuje cały czas .Instalację całą robiłem sam ,choć nie jestem hydraulikiem.zbudowane jest to ;rurki miedź; grzejniki aluminiowe.Wszystko działa tak trzeba. Budynek 2 kondygnacje i piwnica . Teraz do SEDNA. Jestem w trakcie remontu części piwnicy ,to jest ten poziom na którym stoi kocioł .W tej części co remontuję są zawieszone 3 grzejniki ,jeden w korytarzu ,drugi w pralni ,trzeci w małej łazience. Będe robił wylewkę nową na podłodze na której wszędzie bedzie terakota i chciałbym tę podłogę jakoś podgrzać. Chodzi o to, żeby te zimne płytki choć troche zcieplić.Nie zależy mi na tym ,by to podłoga grzała te pomieszczenia ,ale zeby można było na boso po tym łazic i sie nie zasmarkać. Pytanie ,czy zadziała jakaś pseudo podłogówka na tym poziomie . Wychodzi to poniżej poziomu palnika jakies 30 cm.A jak zadziała ,to jak to podłaczyc .Trzy grzeniki /3 pomieszczenia/ 3 podłogi . Jestem na takim etapie ,że dopiero przestawiam ścianki ,będe wylewki robił .Nie ogranicza mnie ta przeróbka w sensie ,że coś popsuję. Sorrki za długi ten tekst ,ale próbowałem opisac sytuację. pozdrawiam broda
majschi Opublikowano 15 Grudnia 2013 #2 Opublikowano 15 Grudnia 2013 witam Oczywiście da się zrobić podłogówkę w piwnicy (wcale nie pseudo) Ale musisz podnieść obecną wylewkę o prawie 20cm (minimum 10cm dobrego styropianu, 6cm wylewka, 2cm klej plus płytka) Pytanie czy masz na to miejsce ? Jaka jest obecnie wysokość piwnicy ?
bziku3 Opublikowano 15 Grudnia 2013 Autor #3 Opublikowano 15 Grudnia 2013 Tam jest 2,25 wysokości ,tyle podnieść nie mogę,chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie ,jak mam wykonać podłaczenie zabetonowanych rurek ,na "niższej" izolacji do istniejącej już instalacji ,tak jak pisałem są 3 pomieszcznia i będą 3 grzejniki w tych pomieszczeniach.Pisze ,że będą bo te grzejniki są narazie zdjęte a ich gałazki są odcięte od reszty instalacji zaworami kulowymi ,bo przecież zima i reszte trzeba ogrzewać.Jak mam podłaczyć to co w podłodze? Z zasilania ,pod podłogę i do powrotu ?Z powrotu jednego do powrotu drugiego grzejnika ? Dać jakieś odpowietrzenie dla tych rurek ?Bardziej o takie info mi chodzi ,dla mnie nie ma problemu przeróbka w obrębie tych trzech pomieszczeń ,bo i tak ściany przestawiam ,nowe doprowadzenia będą do grzejników,bo i te grzejniki będą nowe. zależy mi na tym tylko jakby ogrzać troche podłogę bez rewolucji w instalacji ,bez dokładania dodatkowych pomp itd . dzięki ;)
tsa78 Opublikowano 16 Grudnia 2013 #4 Opublikowano 16 Grudnia 2013 Jak pompka pracuje przez cały czas to chyba nie trzeba podnosić podłogi bo podłogówka musi być wymuszony obieg. Wpinasz się zaworem rtl lub trójdrożnym termostatycznym tak najłatwiej. Pamiętaj o odpowietrzeniu.Pętli nie musisz robić gęsto bo to wystarczy by złamać temperaturę podłogi czy powietrza.
bziku3 Opublikowano 16 Grudnia 2013 Autor #5 Opublikowano 16 Grudnia 2013 Jeszcze jedno pytanie ,czy ta podgrzewana podłoga (4,5 m2 korytarza+4 m2 prysznica+ około 5m2 pralni ) może być zasilana z jednego grzejnika + na powrocie ten zawór rtl ,czy lepiej to podzielić i w którym miejscu założyć najlepiej odpowietrznik dzięki
majschi Opublikowano 16 Grudnia 2013 #6 Opublikowano 16 Grudnia 2013 jedna pętla z wykożystaniem zaworu RTL może mieć maksymalną długość 50 m ( im krótsza tym kepiej Najlepiej zrobić w każdym pomieszczeniu osobną pętle Jeśli nie będzie "zasyfonowania" czyli nie podnisiesz się z następnie nie obniżysz z rurą to odpowietrzik jest zbędny W jaki sposób chcesz odizolować ogrzewanie podłogowe od ziemi ?
tsa78 Opublikowano 16 Grudnia 2013 #7 Opublikowano 16 Grudnia 2013 Masz 13m2 do złamania temp podłogi. Zazwyczaj wychodzi ok 6-7mb na m2 przy układani co 15 cm.Ty możesz rzadziej nawet co 30 cm czyli ma 2 wyjdzie 3-4 mb. Kładź rurki tak aby miały jak najmniejszy opór a jeszcze zamiast fi 16 mm możesz dać fi 20mm. tak poza tematem napisze tak: Od gości co zajmują się wylewkami słyszałem że robili u hydraulika co u siebie podłogówkę zrobił grawitacyjną . Zamiast robić meandry czy ślimaka zamontował rozdzielacz 5 i puścił po najmniejszej linii oporu 5 nitek fi 20mm.Działa z tego co mówią.
Gość sarzyk Opublikowano 17 Grudnia 2013 #8 Opublikowano 17 Grudnia 2013 Przepraszam ze się podłączam ale mam pytanie odnosnie podlogowki. Będę robił remont w łazience na pietrze. Łazienka jest mała 1,3m x 3,5m Czy w tak małej łazience dla tak małego obwodu musi być osobna pompa czy ta przy kotle powinna dac radę? Będę robił brodzik z kafli na podłodze, bez progi poprostu na podłodze bedzie lekki spadł w kierunku odplywu liniowego czy w tym "brodziku" mogę dac rury z podlogowki?
tsa78 Opublikowano 17 Grudnia 2013 #9 Opublikowano 17 Grudnia 2013 Nie musisz osobnej pompki.Tez niedawno robiłem u klienta prysznic bez brodzika tylko kafle i dziś gościu żałuje że nie posłuchał aby dać w tym miejscu kawałek podłogówki.Czuć różnice temp na podłodze po wejściu pod prysznic.
bziku3 Opublikowano 17 Grudnia 2013 Autor #10 Opublikowano 17 Grudnia 2013 jedna pętla z wykożystaniem zaworu RTL może mieć maksymalną długość 50 m ( im krótsza tym kepiej Najlepiej zrobić w każdym pomieszczeniu osobną pętle Jeśli nie będzie "zasyfonowania" czyli nie podnisiesz się z następnie nie obniżysz z rurą to odpowietrzik jest zbędny W jaki sposób chcesz odizolować ogrzewanie podłogowe od ziemi ? Od "ziemi " czyli starej wylanej posadzki mogę dać jakieś 3-4 cm styropian więcej nie da rady bo za nisko ,najwyżej troche dogrzeje spód ,licze się z tym ,że tak będzie.Mam pytanie jeszcze ,czy zamiast zaworów rtl można wykorzystac zwykłe zawory termostatyczne,W sumie jakość temperatury tej nowej podłogi nie jest aż tak ważna Mam kilka zaw. z głowicami ,bo nie wszędzie montowałem ,u mnie zawór 4d z siłownikiem elektrycznym+ pogodówka dają rade ,żeby w chaupie było w miare komfortowo.Dam pętle od dwóch grzejników.Zrobię próbe grzania przed zalaniem. Czy tak będzie ok ? pozdrawiam broda
tomekb Opublikowano 17 Grudnia 2013 #11 Opublikowano 17 Grudnia 2013 Witam , głowice i zawory termostatyczne grzejnikowe , mają zupełnie inne działanie niż RTL .Głowica grzejnikowa reaguje na temperaturę otoczenia , a zawór RTL reaguje na temperaturę ,,,powiedzmy " czynnika która nagrzewa korpus tego zaworu .
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.