Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Uwt 14 Kw Problem Z Instalacją.


carandache

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Proszę o pomoc.

Mam problem z ogrzewaniem w mieszkaniu 130 m2 (90 m2 ogrzewania podłogowego + 6 grzejnikow+zasobnik 300l i 100l w drugiej łazience oddalonej od kotłowni w odległości 13 m).

Mianowicie nie grzeje mi ogrzewanie podłogowe. Po moich próbach odpowietrzania przez jakiś czas działało dobrze jednak po kilku dniach piec zaczął się zapowietrzać, słychać na piecu stukanie  przy 70 st.C.Na grzejnikach nie ma grama powietrza ale w zasobniku czasem słychać przelewanie się wody, a ogrzewanie podłogowe raczej nie działa jak powinno(nie w każdym pomieszczeniu grzeje). Ustawiając zasilenie podłogówki na 45 st.C powrót na listwie jest ledwo ciepły. Czy w tej instalacji jest jakiś błąd który mogłby zapowietrzać instalacje? Mój instalator zabrał się za granice państwa i nie mam jak go wezwać.Nie wspomne już o spalaniu bo w tej chwili wychodzi 30 kg węgla na 8h paląc sposobem górnym (komin wypluwa niespalone gazy z węgla), ale to może być skutkiem problemów wyżej wymienionych z powodu przewymiarowania pieca i źle ustawionego zawóru 4-drożnego. Mam jeszcze pytanie odnośnie czy posiada ktoś zawór  4-drożny Honeywell 1" i wie jak go ustawić, ponieważ nie mam termometra na powrocie do pieca???

post-56559-0-59620300-1386104000_thumb.jpg

post-56559-0-51215900-1386104233_thumb.jpg

post-56559-0-66327200-1386104476_thumb.jpg

post-56559-0-82510200-1386104668_thumb.jpg

post-56559-0-63629400-1386104883_thumb.jpg

post-56559-0-16084700-1386105143_thumb.jpg

post-56559-0-05029900-1386105417_thumb.jpg

post-56559-0-29712800-1386105636_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowietrznik automatyczny pod sufitem za pompą CO  zaciąga powietrze w momencie włączenia pompy podłogówki . Nie wiem jakie masz nastawy do sterowania tymi pompami ale innego powodu nie widzę . Odpowietrz układ w stanie statycznym ( bez pracy pomp ) i zamknij ten odpowietrznik na stałe .Ten odpowietrznik jest za nisko w stosunku do obwodu który odpowietrza ale widzę że był problem z miejscem nad drzwiami .

 

Termometr kup opaskowy przylgowy ze sprężynką i załóż na ten powrót a będziesz wiedział co ustawiasz , koszt góra 10 PLN

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!W sterowniku jest ustawione przy 40 st.C załączenie się równolegle pomp.Sam sterownik to Tech st 85 z pid.Czyli ten odpowietrznik przy pompie C.O nad drzwiami może zapowietrzać podłogówkę?Mam jeszcze pytanie czy nie powinny być automatyczne odpowietrzniki na powrotach przy listwie podłogowego ogrzewania i grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej potrzeby aby dublować pracę odpowietrzników . Za odpowietrzenie powrotów odpowiada właśnie ten nieszczęsny odpowietrznik nad drzwiami . Odpowietrzenie powinno się odbywać przez powroty z obiegów (są ze wzniosem ) zawór 4 d filtr przed pompą , pompę i do odpowietrznika . Przy odpowietrzaniu zawór 4d powinien być w położeniu pośrednim lub zamkniętym ( obwody rozdzielone )

Prawdopodobnie odpowietrzenie trzeba będzie powtórzyć kilka razy za każdym razem po odpowietrzeniu zamykać ten odpowietrznik . .

Gdyby powroty z podłogówek i grzejników były poprowadzone w podłodze to odpowietrzniki na powrotach rozdzielaczy  były by niezbędne .

Kolejny potencjalny problem to dwie pompy pracujące szeregowo i tu niestety będą miały wpływ na swoją pracę ( wydatek pomp ) poza tym obwód podłogówki  jest zasilana za zaworem mieszającym co już obniża temperaturę zasilania podłogówki a mimo to jest jeszcze zawór 3d który ja dodatkowo obniża . Możliwe że układ pracuje prawidłowo w sensie hydraulicznym ale podłogówka nie jest w stanie osiągnąć temperatury bo temperatura jej zasilania na rozdzielaczy na wskutek podwójnego podmieszania jest za niska . Podłogówkę należało potraktować równorzędnie do grzejników i zasilić przed  zaworem 4d .

Troche to nieszczęśliwie rozwiązane .

 Jeżeli odpowietrzenie nie pomoże i podłogówka nie będzie grzała to proponuję zawór 3d ustawić na pełny przepływ ( bez podmieszania ) to chyba jedyne wyjście bez przerabiania tego układu .

 

No i jeszcze jeden potencjalny  błąd ( piszę potencjalny bo nie widzę na zdjęciach całego układu zasilania zasobnika CWU) ale nie dotyczący podłogówki a zasobnika CWU a dokładnie jego układu ładowania . W obwodzie zasilania przed pompą ładującą zasobnik powinien znaleźć się zawór zwrotny uniemożliwiający cofanie się ciepłej wody z obwodu grzewczego zasobnika do układu kotłowego z którego jest zasilany układ CO  grzejników i podłogówki . Z racji umieszczenia zaworu 4d powyżej zasobnika zasobnik staje się akumulatorem ciepła ( buforem ) dla instalacji CO i będzie się rozładowywał do temperatury  jaka jest ustawiona do wyłączenia pompy Co  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisja postaram się odpowietrzyć układ.Jeśli chodzi o ten nieszczęsny odpowietrznik to gdzie on poprawnie powinien się znajdować bo teraz to on sie znajduje na zasileniu?Poza tym dzisiaj ma być u mnie hydraulik i mógłby jakieś przeróbki niewielkie zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik jest w dobrym miejscu ale w stosunku do rury na której się znajduje powinien być na wysokości 30 cm nad nią co widzę że jest raczej niewykonalne . Im bardziej przyglądam się temu układowi tym mniej mi się podoba . Nie wydaje mi się by  ten układ pracował poprawnie zwłaszcza w kontekście pomieszania w układzie kotłowym grawitacji z ciśnieniowym ładowaniem zasobnika CWU . W momencie włączenia pompy ładującej zasobnik następuje odwrócenie  przepływu przez zawór 4d a to wyklucza jego poprawną pracę . W tym układzie jak jest w tej chwili rolę ładowania zasobnika powinna przejąć pompa kotłowa zainstalowana na powrocie do kotła a nie tak jak jest obecnie . Praktycznie przy zasobniku jaki posiadasz nie ma mowy w obiegu kotłowym o grawitacji więc należało ten obieg wykonać w całości jako wymuszony / pompowy z pompą na powrocie do kotła .

Resztę już opisałem .

 

Tak to powinno wyglądać

post-25240-0-55036800-1386161635_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu jest zachowana a dodatkowo woda powracająca z zasobników CWU będzie tę temperaturę powrotu  podnosić , natomiast z pompy podłogówki nie można zrezygnować ponieważ to ona wymusza obieg i powoduje podmieszanie powrotu z podłogówki z gorącą wodą z obiegu kotłowego . W tym układzie jak na szkicu który Ci podałem obwody podłogówki i grzejnikowy sa niezależne od siebie i mogą pracować oddzielnie dodatkowo pompa podłogówki może być sterowana niezależnie np. ze sterownika temperatury w ogrzewanych przez nią  pomieszczeniach na zasadzie start -stop pompy .

Pompę grzejnikową należy uzależnić od temperatury na kotle , nie powinna ona się wyłączać bo spowoduje to brak odbioru ciepła z kotła i jego zagotowanie .

Pompa kotłowa - jej start/stop powinien być uzależniony od temperatury jaka chcesz mieć w zasobnikach CWU tak aby krążąca w obiegu kotłowym woda nie wychładzała zasobników po wygaśnięciu kotła .

 

Z racji tego że wykonawca jest nieosiągalny jak napisałeś . Na dzień dzisiejszy proponuje ograniczyć się do przestawienia zaworu 3d (podłogówka ) na pełny przepływ bez podmieszania a co do kotła i spalania to podaj ustawienia jakie masz w tej chwili na sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w podłogówce krąży praktycznie w obiegu prawie zamkniętym i tylko niewielka jej część  powraca do kotła więc nie ma obawy zalewu kotła zimną wodą z podłogówki bo to nie jedyny obwód który zasila powrót kotła .

Co z tymi ustawieniami sterownika bo to spalania jest porażające .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie!Chyba bez tych przeróbek się nie obędzie.podłogówka niby grzeje ale jak dam na zaworze 3d conajmniej 45st.C.A jeśli chodzi o spalanie to pale z funkcją z Pid nastawiając na 55 st.ć na piecu sposobem dolnym bo niestety paląc sposobem górnym to całe palenisko zaczyna mi się po godzinie żażyć,co pewnie jest skutkiem nieszczelnych dzwiczek.Czy to normalne że dzwiczki się rozczelniły przez jakieś 1 mieśąc urzytkowania?Jeśli wogle były szczelne:)Nie moge wysterwać tego zaworu 4d bo albo całe ciepło idzie na zasilanie grzejników albo na obieg kotłowy.jak puszczę na grzejniki to na powrocie woda bardzo zimna.a jak ustawie żeby powrót był na zaworze 55 to na grzejniki idzie jakies 38.czy to normalne??u Mojej siostry jest jest identyczny piec ale instalacja jest zrobiona na 3d zaworze i pali sie około 28h na 30-pare kg węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żar w całym kotle to normalne zjawisko przy górnym spalaniu i tak ma być . Nie ma się czego obawiać . Nie zasypuj pełnego kotła jak nie masz praktyki w paleniu od góry . Jak opanujesz tę sztukę to będziesz wiedział ile ciepła odbiera dom i na jak długo wystarczy Ci paliwa . Jak palisz na ruszcie to nic dziwnego że spalasz takie ilości paliwa . Jedna godzina na zgazowanie zasypu to trochę mało , masz za duży nadmuch i trzeba na sterowniku zmniejszyć max obroty dmuchawy do ok 40 % .

Podłogówkę tak jak pisałem powyżej ustaw na pełny przepływ ( 3D bez podmieszania ) bo i tak temperaturę zasilania podłogówki masz obniżoną na zaworze 4D.

Resztę Ci już opisałem

Jeszcze jedno pytanie czy pompa ładująca zasobniki CWU pracuje cały czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym tkwi sek że węgiel rozpalony od góry wcale się nie pali a palą sie tylko gazy wytworzone na wskutek wysokiej temperatury a kolejne rozgrzane kawałki węgla rozgrzewają te poniżej a gaz powstały przy tym podgrzewaniu przechodzi przez płomienie powyżej na zasypie i ulega zapłonowi co podsyca płomienie i podnosi temperature . Trwa to aż do momentu kiedy żar zejdzie do rusztu i całość paliwa ulegnie odgazowaniu . Wtedy w kotle pozostaje już tylko czysty koks który zaczyna sie palić od dołu na ruszcie skąd jest dostęp powietrza . Teraz widzisz że przy paleniu w tym kotle od góry max wykorzystujesz paliwo . 30 kg w 30 godzin to całkiem możliwe .

 

Wracając do instalacji i mojego pytania o pracę pompy CWU to niestety kolejny błąd . Ta pompa nie jest pompą kotłowa i nie powinna pracować cały czas bo to co nagrzała w zasobnikach potem odbiera zimny kocioł jak w nim wygaśnie .

Oj widzę że złe były założenia co do pracy tego układu a to pociągnęło za soba kolejne błędy wykonawcze . Nie tak to powinno pracować ale na szczęście ten powrót przez te zasobniki dzięki temu że jest ciepły to może zasilać 4d bo i z tym byłby problem . . Piec pracuje sobie a instalacja sobie do d... taka robota .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę, czy mógłbyś mi rozrysować schemat do tej instalacji z zastosowaniem zaworu 3d i zaworu 4d bo widzę że zapowiadają się przeróbki.Jak powinna wyglądać poprawna instalacja z zastosowaniem osobnych pomp na ogrzewanie podłogowe i grzejniki?

http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas/serwis/instrukcje_obslugi/kotly/uwt/uwt_2011_dtr.pdf

Czy taka przeróbka jest poprawna stosując układ zamknięty do ogrzewania podłogowego a układ otwarty do układu grzejnikowego?Czy może źle to rozumiem?Jeśli się mylę to w jaki sposób robi się instalację opartą na dwóch rozdzielaczach i dwóch pompach c.o i jednej cwu?

Znalazłem coś takiego jeszcze co wydaje mi się bardzo podobne do mojej instalacji.Czy to jest ok?Schemat instalacji z zastosowaniem Regulatora Luxus4, sterującym trzy pompy.

https://sites.google.com/site/gimgodziszka/etapy-budowy-domu/instalacje-grzewcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie naszkicowałem Ci potrzebne przeróbki . Ewentualnie pozostaje jeszcze kwestia drugiego zasobnika tego dalekiego 12 m to sporo i należało by się zastanowić czy nie połączyć ich inaczej aby uniknąć ewentualnych problemów z niedogrzaniem jednego z nich zwłaszcza tego odległego . Gdyby dać priorytet grzania temu dalej a sterowanie pompa uzależnić od tego bliżej kotła to ten element mógłby pozostać pod warunkiem dołożenia zaworu kierunkowego przed zasilaniem 4d Jest kilka wariantów które można różnie rozwiązać ale musiał bym poznać Twoje priorytety . Jak będę miał chwile to coś Ci podeśle na priv.

 

W zasadzie wszystkie elementy układu  już masz , trzeba to tylko trochę inaczej połączyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest juz mój majter i upiera się że podłączenie pompy na bojler jest dobre.tam za pompą jest zawór zwrotny.A jeśli chodzi o zasilenie podłogówki to też się upierał ale w końcu przyznał rację.Ja jednak chciałbym

No witaj . Samo podłączenie bojlerów jest dobre w sensie hydraulicznym zakładając że pompa obiegu ładującego CWU pracuje okresowo a nie stale jak napisałeś powyżej . Taki sposób podłączenia to podłączenie z priorytetem CWU co jest dobrym podłączeniem przy założeniu że urzytkownik chce mieć gorącą wode w kranie możliwie szybko a nie zależy mu na szybkim nagrzewaniu instalacji CO . Jednak ta pompa nie może pracować cały czas bo dzieje się to co napisałem powyżej .Pompa po naładowaniu zasobników CWU musi się wyłączyć a do tego jest potrzebny czujnik temperatury zasobnika współpracujący z e sterownikiem tej pompy .

Zaworu zwrotnego nie widziałem więc skoro jest to bardzo dobrze . Należało by w takim razie zmienić sterowanie tą nieszczęsną pompa tak aby wyłanczała się po naładowaniu zasobników ale nie wiem czy sterownik kotła jest w stanie to realizować . Jeżeli da sie to ustawić na sterowniku kotła to w zasadzie nie ma problemu poza zmianą ustawień na samym sterowniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki schemat jest poprawny.

Nie ten schemat nie jest poprawny . Jest w nim ten sam błąd który masz w tej chwili czyli podwójne obniżenie temperatury zasilania ogrzewania podłogowego ale są na nim istotne informacje odnośnie wykorzystania zasobników CWU . Dokładnie to co opisałem sterownik kotła obsługujący pompę ładującą CWU i czujnik na zasobniku sterojący pompą ładującą .

 

 

A tu lekka korekta tego schematu

post-25240-0-62374400-1387105093_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.