MiastoTG Opublikowano 4 Lipca 2013 #1 Opublikowano 4 Lipca 2013 Witam wszystkich. Mam pewną koncepcję wykonania instalacji CO+CWU i chciałem rozwiać wątpliwości / zasiegnąć porady u użytkowników tego Forum. W załączniku przedstawiam JPG bufora 800L bez wężownicy. Do niego będzie wpięty kocioł elektryczny i kominek. Zasilać będzie ogrzewanie podłogowe - wszystko w układzie zamkniętym. Planowane podłączenie : 1. Zasilanie kotła elektrycznego, 2. Zasilanie instalacji, 3. Powrót instalacji, 4. Powrót kotła elektrycznego, 5. Zasilanie kominka, 6. Zaślepione, 7. Zaślepione, 8. Powrót kominka, 9. Napełnianie, przepona, grupa bezpieczeństwa 10.11.12. Termometry/Czujniki 13. Odpowietrznik automatyczny Głównym kotłem będzie kocioł elektryczny, a kominek zapalany od święta. Pytanko pierwsze :Pytanko czy koledzy wykonali by takie samo podłączenie ? Pytanko drugie : CWU ma być grzane z kotła elektrycznego poprzez wężownicę 24/h czyli wtedy kiedy jest zapotrzebowanie. Kocioł elektryczny będzie miał zewnętrzny zawór 3D. Jak wysterować kocioł żeby o każdej porze grzał CWU, a bufor tylko w drugiej taryfie ? Pytanie trzecie : jest powiązane z drugim. Kominek będzie grzał tylko bufor. Jak wysterować kocioł elektryczny aby nie grzał bufora podczas pracy kominka, a dalej grzał CWU. Moje małe podsumowanie : Zastanawiałem się czy nie będzie najprościej do CWU dać grzałkę, która w pierwszej taryfie będzie się włączała i grzać wymiennik, a kocioł elektryczny nie będzie miał zasilania. Z góry dziękuję za opinię i pomoc w jakimś logicznym rozwiązaniu. Pozdrawiam
SanitSystem Opublikowano 4 Lipca 2013 #2 Opublikowano 4 Lipca 2013 ale wykombinowałes !!! i niestety źle kombinujesz.
Daro2013 Opublikowano 4 Lipca 2013 #3 Opublikowano 4 Lipca 2013 Chcesz prądem grzać 800L wody? Znajomy ma bufor 1000L i kotłem 20 KW grzeje 4 godziny do uzyskania pełnego naładowania około 90 st. Santi system jeżeli już piszesz że ktoś źle nakombinował to bądź tak łaskaw i napisz jak ty to widzisz. Tego typu wypowiedzi nie wnoszą nić do dyskusji.
MiastoTG Opublikowano 4 Lipca 2013 Autor #4 Opublikowano 4 Lipca 2013 Tak chce kotłem elektrycznym nagrzać cały byfor w drugiej taryfie. Kocioł 24 kW. Kominek ma być jako drugie źrudło ciepła ( od święta ). SanitSystem co możesz zaproponować ?
SanitSystem Opublikowano 4 Lipca 2013 #5 Opublikowano 4 Lipca 2013 Podłogówka sama w sobie jest masą akumulacyjną wiec ładowanie bufora uważam za dość absurdalne. Co innego bufor do kominka to jak najbardziej proszę bardzo. A tak z ciekawości to dlaczego chcesz grzać elektrycznie ???
vernal Opublikowano 4 Lipca 2013 #6 Opublikowano 4 Lipca 2013 Może kolega ma po 14 gr netto 2 taryfę, a takie rzeczy są, to chyba drożej od gazu nie wychodzi. Istotnie bufor może się tu przydać, bo i do kominka i do tej 2 taryfy. Podłogówka nie jest w stanie: 1. Przyjąć naraz tak dużej mocy jak chcielibyśmy z 2 taryfie pobrać. 2. Kumulowanie w podłogówce energii na 10 godzin prowadzi do znacznych wahań odczucia temperatury i wcale to takie przyjemne nie jest zimą. Tak, że bufor mi się tu w sam raz nadaje. Nie wiem tylko, co kolega ma na myśli pisząc że kocioł ma 24kW... Grzałka do cwu to podstawa, nie przez żadne wężownice (chyba, że z kominka). I ten cwu też można tylko w drugiej taryfie ładować, bo od tego on jest, żeby nazbierać energii a potem ją oddawać (chyba, że masz bardzo malutki). Pozdrawiam.
MiastoTG Opublikowano 4 Lipca 2013 Autor #7 Opublikowano 4 Lipca 2013 Gazu nie ma. Węgle i ekogroszki też odpadają. Bufor na początku miał być do kominka ale po przekalkulowaniu cen prądu w drugiej taryfie to ma być też i teraz raczej głównie do kotła elektrycznego. Wymiennik będzie 200 l i zastanawiam sie czy kocioł elektryczny ma ładować tylko bufor i z bufora poprzez wężownicę ładować CWU czy w kotle elektrycznym zastosować zawór przełączajacy i ładować CWU z priorytetem ? Kominek będzie tylko od święta i przy okazji troche ma podładować bufor. To może zrobię tak - kocioł elektryczny lub kominek ładuje bufor, a z bufora grzejemy CWU. W trybie lato osobna grzałka na CWU :)
SanitSystem Opublikowano 4 Lipca 2013 #8 Opublikowano 4 Lipca 2013 Grzałką ładujesz zasobnik przez weżownicę to tylko z kominka. Kotłem elektrycznym grzałbym podłogówkę w nocy i ew uzupełniał stratę w tańszych godzinach dziennych. Dom pewnie bedziesz miał dobrze zaizolowany wiec wielkich wachań temperatury to bym się nie spodziewał. Grzejesz w nocy gdzie jest najzimniej w dzień sie troche ociepla zwykle i do tego tez dochodzi trochę nasłonecznienia.
sambor Opublikowano 4 Lipca 2013 #9 Opublikowano 4 Lipca 2013 ja mam podobny układ - kocioł na paliwo stałe - śmieciuch + kocioł na pellet + bufor 800l + CWU 300l i w zimie wszystko gra , natomiast w lecie grzejąc CWU musiałem grzać cały bufor, obecnie już nie bo po przeróbkach (3 eletrozawory ) grzeję tylko samą CWU a bufor czeka na zimę. W twoim przypadku polecałbym wykonać tak samo, czyli obejście bufora na czas grzania CWU w okresie letnim. Pozdr.
MiastoTG Opublikowano 4 Lipca 2013 Autor #10 Opublikowano 4 Lipca 2013 Masz jakiś schemat swojej instalacji albo zdjęcia ?
sambor Opublikowano 4 Lipca 2013 #11 Opublikowano 4 Lipca 2013 Ja układ oparłem na elementach i automatyce firmy Wolf, schemat ideowy też od Wolfa. Grzejniki mam podłączone do górnej części bufora -najwyższe wyjście zasilanie grzejników + ok połowa powrót Podłogówka odwrotnie - zasilanie z połowy wysokości bufora , powrót na dole CWU - zasilanie z góry bufora, powrót na dole Kocioł na pellet podłączony - góra bufora zasilanie i powrót 2/3 wysokości. Kocioł "śmieciowy" podłączony do bufora jest przez wężownicę - kocioł "śmieciowy" pracuje w układzie otwartym, reszta w układzie zamkniętym. Cała instalacja w kotłowni wykonana rurą Cu28. W układzie jest 5 elektronicznych pomp obiegowych - ładująca bufor, CO, podłogówka, CWU, wężownica dodatkowego kotła + cyrkulacyjna na CWU. - moc pobierana jednocześnie max 40W
vernal Opublikowano 4 Lipca 2013 #12 Opublikowano 4 Lipca 2013 Oj Panowie, ale kombinujecie. Tu nie ma innego wyjścia grzania bojlera jak tylko kupić grzałkę ze 3 kW i wkręcić do bojlera po prostu. Grzałkę do prądu wpiąć przez programowalny załącznik za jakieś 25 zł. Na nim ustawić godziny grzania na te odpowiadające 2 taryfie a grzałkę ustawić na 55C. I tyle, żadnych połączeń przez wężownice, po kiego? To komplikacja, większy koszt instalacji, potencjalne problemy z temperaturą i większy koszt użytkowania. Żadnych połączeń z kotłem ani buforem. "czy to w zimie czy to w lecie".
MiastoTG Opublikowano 5 Lipca 2013 Autor #13 Opublikowano 5 Lipca 2013 Też się zastanawiałem nad takim układem. Wtedy mamy instalację prostą jak drut :) Kominek i kocioł wpięte w bufor, a bojler osobno grzany na wysoką teperaturę grzałką zabezpieczony zaworem antyoparzeniowym :)
sambor Opublikowano 5 Lipca 2013 #14 Opublikowano 5 Lipca 2013 Oj Panowie, ale kombinujecie. Tu nie ma innego wyjścia grzania bojlera jak tylko kupić grzałkę ze 3 kW i wkręcić do bojlera po prostu. Grzałkę do prądu wpiąć przez programowalny załącznik za jakieś 25 zł. Na nim ustawić godziny grzania na te odpowiadające 2 taryfie a grzałkę ustawić na 55C. I tyle, żadnych połączeń przez wężownice, po kiego? To komplikacja, większy koszt instalacji, potencjalne problemy z temperaturą i większy koszt użytkowania. Żadnych połączeń z kotłem ani buforem. "czy to w zimie czy to w lecie". Jak ktoś ma prądu tyle aby grzać nim cały dom to oczywiście może tak zrobić, ale ja mam za mało prądu do swojej dyspozycji abym go w wodę pakował. Próbuję przejść na grzanie CWU fotowoltaiką i grzałką co uważam za sensowniejsze rozwiązanie niż solary.- prądem się łatwiej steruje niż wrzącym glikolem a cena mniejsza.
vernal Opublikowano 5 Lipca 2013 #15 Opublikowano 5 Lipca 2013 Też się zastanawiałem nad takim układem. Wtedy mamy instalację prostą jak drut :) Kominek i kocioł wpięte w bufor, a bojler osobno grzany na wysoką teperaturę grzałką zabezpieczony zaworem antyoparzeniowym :) I tak byłoby dobrze. Można oczywiście wężownicę bojlera podpiąć pod bufor, żeby można było tym kominkiem grzać cwu, ale jak to ma być incydentalnie, to nie wiadomo czy warto się w to bawić. Tym bardziej, że energię z kominka dom i tak jest w stanie pochłonąć gdy jest bufor, więc jej nie stracisz.
vernal Opublikowano 5 Lipca 2013 #16 Opublikowano 5 Lipca 2013 Próbuję przejść na grzanie CWU fotowoltaiką i grzałką co uważam za sensowniejsze rozwiązanie niż solary.- prądem się łatwiej steruje niż wrzącym glikolem a cena mniejsza. To ja kibicuję takiemu rozwiązaniu w sensie technicznym. Finansowo to mi się wydaje dużo droższe. Pozdrawiam.
vernal Opublikowano 5 Lipca 2013 #17 Opublikowano 5 Lipca 2013 A tak w ogóle w tym temacie, to ja nie widzę tu konieczności wyrzucania kasy na "kocioł elektryczny". Jak masz bufor, to podpinasz do niego gotowe grzałki i grzejesz to w niskiej taryfie. I już. Pozdrawiam.
sambor Opublikowano 7 Lipca 2013 #18 Opublikowano 7 Lipca 2013 To ja kibicuję takiemu rozwiązaniu w sensie technicznym. Finansowo to mi się wydaje dużo droższe. Pozdrawiam. Co do ceny to potrzeba ok 8tys na panele fotowoltaiczne na poziomie 2,5kW mocy + grzałka, a właściwie w moim przypadku dwie grzałki - w zasobniku CWU i w buforze + prosta automatyka przełączająca na termostatach lokalnych.. Nie potrzeba akumulatorów, przetwornic, regulatora napięcia. Taki układ wyprodukuje ok 7,3-8,0 GJ ( 2030-2170 kWh) en elektrycznej zamienionej na energię cieplną ze sprawnością ok 95-98% Przy moim zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 60GJ/ rok , panele pokryją ok 12-14% rocznego zapotrzebowania, w tym całe zapotrzebowanie letnie. Szukam tylko tanich i mocnych konstrukcyjnie paneli, sprawność mniej istotna - mam 2x po 150m2 dachu ustawionego na południe. ;) Pozdr. PS Zapotrzebowanie na ciepło określiłem ciepłomierzem dla częściowo ocieplonego domu -ocieplony tylko dach, bez ścian., obecnie będzie mniejsze - ściany ocieplone styro 15cm 0,032
pasik1002 Opublikowano 7 Lipca 2013 #19 Opublikowano 7 Lipca 2013 a może zamiast tego bufora i kotła elektrycznego zainwestować w pompę ciepła ostatnio montowałem taką zabawkę http://www.toshiba-estia.com.pl/katalog.html do tego założyć jakiś klima-konwektor i przy okazji oprócz ogrzewania mamy klimatyzację w domu.
vernal Opublikowano 7 Lipca 2013 #20 Opublikowano 7 Lipca 2013 Co do ceny to potrzeba ok 8tys na panele fotowoltaiczne na poziomie 2,5kW mocy + grzałka, a właściwie w moim przypadku dwie grzałki - w zasobniku CWU i w buforze + prosta automatyka przełączająca na termostatach lokalnych.. Nie potrzeba akumulatorów, przetwornic, regulatora napięcia. Szukam tylko tanich i mocnych konstrukcyjnie paneli, sprawność mniej istotna - mam 2x po 150m2 dachu ustawionego na południe. ;) Fajnie, tylko te panele to nie mogą być tanie, bo ich trwałość (jakość samego panela) jest bardzo istotna. Jak fragmencik mały przestanie pracować, to od razu spada mocno sprawność całego panela. Pozdrawiam.
sambor Opublikowano 7 Lipca 2013 #21 Opublikowano 7 Lipca 2013 Niestety to prawda, przy połączeniu w szereg np10szt to wszystkie muszą być tej samej jakości i oczywiście tego samego producenta. Dodatkowym utrudnieniem jest pojawiający się na panelach cień powstający z elementów dachu lub innych el zasłaniających światło. Ten problem mnie nie dotyczy gdyż nam 2 puste dachy, połaciami ustawione północ- południe - nic tylko montować. :)
sambor Opublikowano 7 Lipca 2013 #22 Opublikowano 7 Lipca 2013 Jest fajna strona na temat fotowoltaiki http://pv.pl/ I tam jest wiele odpowiedzi na pytania w tym temacie np http://pv.pl/faq/od-czego-zalezy-sprawnosc-calego-systemu-fotowoltaicznego
vernal Opublikowano 7 Lipca 2013 #23 Opublikowano 7 Lipca 2013 Jak ceny ogniw będą po 2 zł/W, to można o tym zacząć myśleć. Na razie są od 4 zł/W.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.