nunusdd Opublikowano 4 Czerwca 2013 #1 Opublikowano 4 Czerwca 2013 Witam. Bardzo proszę o pomoc w ocenie schematu c.o. i ewentualnej podpowiedzi co zmienić, ulepszyć. Postaram się krótko i na temat. Kocioł Ogniwo eko+ 10kw z podajnikiem 1 rozdzielacz grzejników (3ob.) (płytowe) 1 rozdzielacz podłogówki (4 ob. po około 80 mb) zasbnik 250L dom parterowy 96m2 pow.urzytkowej dobrze ocieplony (20cm styr. podłoga, 20cm styr. grafit ściany, sufit podwieszany a między stropem 5cm wełny, strych 20cm wełny, pomieszczenia 2,5m) pytania odnośnie instalacji: czy konieczny jest zawor 4 drogowy czy całość można wykonać na 2 zaworach 3drogowych. jakiej gróbości rury zastosować. czy zwiększyć przekrój rury w miejscu od zaworu 4 drogowego do 2 odejścia na podłogówkę. jak zabezpieczyć układ przed zagotowaniem. co z naczyniem -czy powinna być włączona jakaś rura przelewowa i ewentualnie w którym miejscu na chwilę obecną są wyrysowane 3 pompy czy chcąc mieć na ciepłej wodzie urzytkowej cyrkulację będę musiał podłączyć jeszcze 4 Bardzo proszę o podpowiedzi i sugestie, nie gniewajcie się jeśli popełniłem jakiś kardynalny błąd ale jestem zielony w tych sprawach. Pozdrawiam Sławek schemat C.O..pdf
gersik Opublikowano 4 Czerwca 2013 #2 Opublikowano 4 Czerwca 2013 Do CWU pompa na obejściu a nie odwrotnie. Rozumiem że do naczynia jest to rura bezpieczeństwa a gdzie jest wznośna i przelewowa? powroty z grzejników i podłogówki włączasz do zaworu 4d. Moim zdaniem powinien tam być 3d dla ochrony powrotu. Na razie tyle. Popraw schemat i więcej własnej inicjatywy w wyszukiwaniu prawidłowych podłączeń kotła ( wszystko już było napisane).
nunusdd Opublikowano 5 Czerwca 2013 Autor #3 Opublikowano 5 Czerwca 2013 Poprawki naniesione. narysowałem jeszcze jeden schemat, może będzie lepszy.Dla ochrony powrotu jest 4d. Jeśli chodzi o własną inicjatywę- nie jestem w stanie zgłebić tak obszernej wiedzy i wiadomości w 2 czy 3 tygodnie. Staram się na ile to możliwe jak najwięcej czytać sprawdzać,porównywać a i tak dla pewności napisałbym takiego posta jak większość laików chociaż by po to by się upewnić czy ich zrozumienie tematu jest zgodne z prawdą. Oki, jak to teraz wygląda, czy jest to wyrysowane poprawnie. Co można by jeszcze zmienić by usprawnić,ulepszyć instalację. schemat 2.pdfschemat 3.pdf
gersik Opublikowano 5 Czerwca 2013 #4 Opublikowano 5 Czerwca 2013 Schemat 3 w miarę poprawny tylko do podłogówki daj 3d i powrót z grzejników za tym zaworem. http://obrazki.elekt..._1265307422.jpg Za zaworami zwrotnymi kulowe są już niepotrzebne.
nunusdd Opublikowano 5 Czerwca 2013 Autor #5 Opublikowano 5 Czerwca 2013 oki. Dziękie za podpowiedź. A jeśli chodzi o przekroje rur i zabezpieczenie kotła przed zagotowaniem- czy to wystarczy?
jareckijaro Opublikowano 6 Czerwca 2013 #6 Opublikowano 6 Czerwca 2013 Schemat 3 w miarę poprawny tylko do podłogówki daj 3d i powrót z grzejników za tym zaworem. A nie powinno być zasilanie podłogówki za 4d? Teraz jest zasilanie przed zaworem 4D a powrót za zaworem - to nie będzie stwarzało problemu?
gersik Opublikowano 6 Czerwca 2013 #7 Opublikowano 6 Czerwca 2013 "jareckijaro" zanim coś napiszesz zastanów się dwa razy. Przeczytaj wątek od początku, oglądnij dobrze schemat i dopiero doradzaj. W schemacie 3 zasilanie podłogówki jest za zaworem 4d a zasilanie grzejników jest przed. Napisałem też aby zmienić 4d na3d
sambor Opublikowano 6 Czerwca 2013 #8 Opublikowano 6 Czerwca 2013 Po co ten zawór 4-D? W takim układzie Daj dwa 3-d - jeden na ochronę powrotu kotła a drugi na ustawienie temp podłogówki. Pozdr.
jareckijaro Opublikowano 7 Czerwca 2013 #9 Opublikowano 7 Czerwca 2013 "jareckijaro" zanim coś napiszesz zastanów się dwa razy. Przeczytaj wątek od początku, oglądnij dobrze schemat i dopiero doradzaj. W schemacie 3 zasilanie podłogówki jest za zaworem 4d a zasilanie grzejników jest przed. Napisałem też aby zmienić 4d na3d Nie no spokojnie, po co tak nerwowo, rzeczywiście pomyliłem, chodziło mi o zasilanie do grzejników. Pyzatym mój post to nie doradzanie, forma pytania nie pozostawia wątpliwości, chciałem się dowiedzieć. Sam jestem na etapie kotłowni i po prostu śledzę wątki, jak czegoś nie wiem to pytam, bo fachowcem nie jestem – nie ukrywam
nunusdd Opublikowano 10 Czerwca 2013 Autor #10 Opublikowano 10 Czerwca 2013 Coraz bardziej się zbliżam do podłączeń fizycznych. Zgodnie z poradami zdecydowałem się na 2szt 3d zaworów. Dodałem przekroje rur jakie chcę zastosować i pewnie będą do tego uwagi- i dobrze im więcej głów tym lepiej :-). Zastanawiam się tylko czy albo jak bardzo jest potrzeba rura sygnalizacyjna do naczynia wzbiorczego. Ponad to męczy mnie czy przy CWU dawać naczynie przeponowe i ewentualnie ile litrów. Ps. Cierkawe ile razy jeszcze będę rysował ten schemat zanim będzie wersja ostateczna. Pozdrawiam wszystkich zwłaszcza niosącym pomoc tak samo dla mnie jak i innych którzy może skorzystają i dowiedzą się czegoś więcej. schemat 3 poprawki.pdf schemat 3 z rozprowadzeniem.pdf
sambor Opublikowano 10 Czerwca 2013 #11 Opublikowano 10 Czerwca 2013 Ps. Cierkawe ile razy jeszcze będę rysował ten schemat zanim będzie wersja ostateczna. Oj chyba długo będziesz poprawiał ! Zobacz jak narysowałeś zasilanie i powrót podłogówki. z zasad hydrauliki wynika że to co wpłynie do rury , musi z niej wypłynąć , a u ciebie? pozdr.
nunusdd Opublikowano 10 Czerwca 2013 Autor #12 Opublikowano 10 Czerwca 2013 oki. Trochę za szybko to wpisałem. Wejście i wyjście z rozdzielaczy jest na 3/4" więc i obydwa układy pompowe powinny być na 3/4. Wyjćsie z zasilania głownego z pieca do trójnika rozchodzącego na 2 pompy może być 1 i 3/4"?
sambor Opublikowano 10 Czerwca 2013 #13 Opublikowano 10 Czerwca 2013 Jeżeli jest pompa to daj rury 1" tak jak wejścia i wyjścia z pompy. na CWU możesz dać 3/4" ale to zależy - jak blisko to nie warto - redukowanie też kosztuje , zawory 3-D daj ".
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.