Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bardzo Prosze o pomoc. Instalacja grzewcza


grzegorz0478

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i bardzo prosze o pomoc.Mam zamiar przerobic swoja instalacje grzewcza w mieszkaniu.Posiadam piec wszystko palny 10KW , zasobnik ciepla 200l z grzalka elektryczna 2000wat, kociol gazowy Termet dwufunkcyjny i chcem to wszystko podlaczyc w jedna instalacje grzewcza.Prosze o jakies wskazowki i ewentualnie schematy instalacji jak to by mialo wygladac. Najwiekszym problemem jest podlaczenie kotla termet 2 funkcyjnego ktory ma opcje podgrzewania wody uzytkowej wraz z zasobnikiem z ktorego tez podgrzewam wode uzytkowa, jak te dwa uklady spic ze soba. Dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z połączeniem takiej instalacji.Kocioł na paliwo stałe pozostaw w układzie otwartym .Zbiornik akumulacyjny z dwoma wężownicami byłby w tym przypadku najlepszy.Posłużył by on do połączenia układu z kotłem gazowym oraz połączenie kotła na paliwo stałe ,który ogrzeje CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj ja chcem zrobic instalacje wody uzytkowej w ten sposob aby polaczyc wyjscie cieplej wody z zasobnika z wyjsciem podgrzewanej wody z kotla 2funkcyjnego i zastanawiam sie jak to zrobic? Czytalem ze jest mozliwosc aby woda z zasobnika ciepla zasilala kociol gazowy dwufunkcyjny i wtedy kociol tylko podgrzeje mi wode do ustawionej temperatury, czy dobrze kombinuje i co musze zastosowac do takiego ukladu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj ja chcem zrobic instalacje wody uzytkowej w ten sposob aby polaczyc wyjscie cieplej wody z zasobnika z wyjsciem podgrzewanej wody z kotla 2funkcyjnego i zastanawiam sie jak to zrobic? Czytalem ze jest mozliwosc aby woda z zasobnika ciepla zasilala kociol gazowy dwufunkcyjny i wtedy kociol tylko podgrzeje mi wode do ustawionej temperatury, czy dobrze kombinuje i co musze zastosowac do takiego ukladu

 

 

To co kombinujesz jest nie normalne.CWU to całkiem inny obwód wody w układzie,natomiast obieg wody CO jest innym obiegiem.Gdyby nawet co mógł byś zyskać ,CWU podgrzewa obieg CO ,CO podgrzewa CWU.Woda ,która jest skumulowana w zasobniku dłużej będzie trzymać temperaturę,kocioł nie będzie musiał nadrabiać strat ciepła.Załączy się by podgrzać układ CO czasowo według programatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co kombinujesz jest nie normalne.CWU to całkiem inny obwód wody w układzie,natomiast obieg wody CO jest innym obiegiem.Gdyby nawet co mógł byś zyskać ,CWU podgrzewa obieg CO ,CO podgrzewa CWU.Woda ,która jest skumulowana w zasobniku dłużej będzie trzymać temperaturę,kocioł nie będzie musiał nadrabiać strat ciepła.Załączy się by podgrzać układ CO czasowo według programatora.

 

 

Sluchaj to jest wlasnie normalne rozwiazanie, poczytaj sobie fora np.elektroda.pl tam jest wiele takich rozwiazan i jesli niemasz wystarczajacej wiedzy nie bluznij .Jesli chcesz podam ci linki z takimi rozwiazaniami .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze sobie to wyobrażam, ale rozumiem, że chcesz zwyczajnie "przepuścić" cwu z bojlera jeszcze przez kocioł gazowy celem ew. dogrzania. Ewentualnego bo rozumiem, że generalnie nie będzie takiej potrzeby, gdyż cwu do odpowiedniej temperatury podgrzeje już piec na paliwo stałe.

 

Na logikę więc podpiąłbym wyjście z bojlera do wejścia cwu kotła gazowego i po problemie. Chyba, że są jakieś inne wymagania (np. dotyczące temperatury wody cwu doprowadzonej do wejścia cwu kotła gazowego czy innych parametrów).

 

No chyba, że coś źle rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj to jest wlasnie normalne rozwiazanie, poczytaj sobie fora np.elektroda.pl tam jest wiele takich rozwiazan i jesli niemasz wystarczajacej wiedzy nie bluznij .Jesli chcesz podam ci linki z takimi rozwiazaniami .Pozdrawiam

Kolego, czytając mój wpis powinieneś zrozumieć że w czymś skręciłem.Tak popełniłem błąd poprzez zajmowanie się kilkoma sprawami naraz.Przedstawiłem Ci układ CWU i zasilenia CO i tu powinieneś już zrozumieć, że nie chodzi Ci o to.Dobrze że spojrzałem jeszcze raz w Twoje zapytanie.Wiedzą mam wystarczającą i powiem jak masz zrobić odpowiadałem innym wiele razy na to zapytanie.Oba układy możesz połączyć poprzez wymiennik płytowy z układem pompowym z kotłem na paliwo stałe,to co chcesz połączyć to dwa układy CO do ogrzania CWU.To tyle co do pytania,natomiast zachowałeś się haniebnie swym wpisem,prosisz o pomoc i wystawiasz podziękowanie.Coś tu nie jest w porządku ,z linków nie muszę korzystać.Mówiąc szczerze mogłeś dać zapytanie czy dobrze zrozumiałem Twoją treść,uniżę się przed Twą kulturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze sobie to wyobrażam, ale rozumiem, że chcesz zwyczajnie "przepuścić" cwu z bojlera jeszcze przez kocioł gazowy celem ew. dogrzania. Ewentualnego bo rozumiem, że generalnie nie będzie takiej potrzeby, gdyż cwu do odpowiedniej temperatury podgrzeje już piec na paliwo stałe.

 

Na logikę więc podpiąłbym wyjście z bojlera do wejścia cwu kotła gazowego i po problemie. Chyba, że są jakieś inne wymagania (np. dotyczące temperatury wody cwu doprowadzonej do wejścia cwu kotła gazowego czy innych parametrów).

 

No chyba, że coś źle rozumiem.

Dobrze rozumujesz moj plan, posiadam kociol 2 funkcyjny i musze wykozystac jakos 2 funkcje podgrzewania wody a chyba niema innej mozliwosci podlaczenia go do instalacji wodnej.Powiedz mi czy istnieje jakas mozliwosc polaczenia zasobnika z kotlem w jednej instalacji wody uzytkowej poza polaczeniem wyjscia wody cieplej z zasobnika do zasilenia kotla wody cwu? Moze jest jakas inna logiczna propozycja,rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym ta opcja jest zła?

 

Poza tematem - bardzo proszę o zaniechanie niemerytorycznych dyskusji (których część wylądowała w koszu) oraz o zaprzestanie osobistych tekstów np. ze sformułowaniami "bluźnij" lub "haniebnie" itp... Jeżeli coś jest niezrozumiałe między Wami proszę o załatwianie tego poprzez prywatne wiadomości. Na publicznym forum tego typu dyskusje są nie na miejscu i nikomu nie służą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj to jest wlasnie normalne rozwiazanie, poczytaj sobie fora np.elektroda.pl tam jest wiele takich rozwiazan i jesli niemasz wystarczajacej wiedzy nie bluznij .Jesli chcesz podam ci linki z takimi rozwiazaniami .Pozdrawiam

 

 

Ponownie wejdę w ten temat i chciałbym ostrzec Tych ,którzy szukają informacji na temat układów CO. Gdyby ktoś zechciał pójść w kierunku takiego połączenia,to informuję że takie połączenie można wykonać i połączyć przez wymiennik płytowy, z zabezpieczeniem w postaci zaworów odcinających.Nie dopuszczalne jest aby kocioł dwu funkcyjny pracował by wraz z zasobnikiem ciepłej wody jednocześnie.Zawory odcinające montuje się aby można było wyeliminować pracę kotła gazowego.Układ CO z kotła gazowego może być zasilany innym żródłem energii.Kocioł gazowy bez względu na to, czy to jest jedno funkcyjny czy dwu funkcyjny,pracuje w jednym trybie,zasila układ CO lub CWU.Co do dwu funkcyjnego przechodzenie w funkcje z CO na CWU, następuje w chwili otwarcia kurka na baterii.W układzie zimnej wody znajduje się hydrogenerator hydrodynamiczny,który służy do zasilenia układu zapłonowego.Podczas zmiany funkcji gaśnie płomień na palniku ogrzewającym CO i ruch turbinki powoduje wytworzenie iskry na palniku do ogrzanie wody ciepłej.Odbywa się to każdorazowo zmieniając funkcję pracy.Wprowadzenie nie rozsądnego pomysłu skutkuje uszkodzeniem kotła ,utratą gwarancji i nie odbiorem instalacji gazowej.Nikt nie może przeinstalować kotła gazowego,za połączenie nie zgodne instalator poniesie konsekwencje.W kotłach jedno funkcyjnych przełączanie funkcji steruje programator.Drugą sprawą jest to, że osoba montująca kocioł gazowy musi posiadać do tego uprawnienia.Jest to praca na odcinkach gazo niebezpiecznych na które wystawia się świadectwo podłączenia.Nie dajcie się nabić w kieszeń osobie ,która nie ma odpowiedniej wiedzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, że rozmawiacie o dwóch różnych układach. Z tego co czytam rozwiązanie grzegorza0478 różni się tym od "zwykłego" podłączenia CWU do dwufunkcyjnego pieca, że wodę chce on wstępnie (lub nawet całkowicie) podgrzać za pomocą kotła na paliwo stałe. Czy np. podanie do cwu pieca gazowego wody o wysokiej temperaturze powoduje jakieś zagrożenie (bo w tym widzę jedyną różnicę)? W którym miejscu tutaj "miesza" się instalacja co z cwu w sposób powodujący zagrożenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym tutaj link do drugiego tematu w którym podajesz schemat tego co chcesz zrobić: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=1667

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, że rozmawiacie o dwóch różnych układach. Z tego co czytam rozwiązanie grzegorza0478 różni się tym od "zwykłego" podłączenia CWU do dwufunkcyjnego pieca, że wodę chce on wstępnie (lub nawet całkowicie) podgrzać za pomocą kotła na paliwo stałe. Czy np. podanie do cwu pieca gazowego wody o wysokiej temperaturze powoduje jakieś zagrożenie (bo w tym widzę jedyną różnicę)? W którym miejscu tutaj "miesza" się instalacja co z cwu w sposób powodujący zagrożenie?

Witam,

 

Odpowiem Marcinie w ten sposób.Kocioł dwu funkcyjne nie może pracować jednocześnie w dwóch funkcjach ,co prawda są kotły nowoczesne ,które posiadają inną budowę i są do tego przystosowane.Natomiast omawiając ten sposób połączenia jest całkowicie nie dopuszczalny.Krótki opis kotła i pracy.W kotłach dwu funkcyjnych praca wygląda w ten sposób,priorytetem jest układ CO.W kotle znajduje się przepływowy ogrzewacz wody,ważną rzeczą jest to ,że zainstalowana jest turbinka w układzie zimnej wody w połączeniu z hydrogeneratorem,który odpowiada za zasilenie układu zapłonowego.Określone są także parametry wody na jakich kocioł może pracować.Zagrożenie- podczas pracy kotła w układzie CO jest obieg wody, w przypadku odkręcenia kurka na baterii ,następuje przełączenie w drugą funkcję.Gaśnie zapłon na CO ,turbinka podaje sygnał w programator i uruchamia zapłon na przepływowy ogrzewacz wody.W zainstalowanym zaworze 3 drodowym z silniczkiem krokowym następuje obejście wody ,tzw bajpas.To prawidłowa praca kotła i teraz dokładam błędne podłączenie .Następuje podanie wody ,która ma ogrzewać CO a nadal pobierana jest woda z CWU,zawór 3 drogowy jest zamknięte w tym obwodzie a wymusza się podniesienie temp.CO , skutkuje uszkodzeniem zaworu 3D oraz płyty sterującej.Uszkodzenie zaworu spowoduje awarię,zaczyna się nieraz grzanie w dwóch funkcjach jednocześnie ,wzrost temp. z przegrzaniem kotła.Tracisz gwarancję na kocioł,instalator jeśli przeinstaluje zasadę pracy kotła i wyda świadectwo podłączenia ponosi odpowiedzialność.Traci uprawnienia oraz płaci porządną karę.

Nie wypowiadam się tu jako laik,ale jako osoba posiadająca do tego uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.