Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Dom ~100M


nowy81

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, muszę wymienić piec w domu, gdyż jest już on nieekonomiczny i za dużo czasu pochłania jego eksploatacja.

Mam kilka pytań, ale najpierw trochę danych

Dom piętrowy, ocieplony ma ~100m kwadratowych + nieogrzewana piwnica i nieogrzewany strych, stoi już 18 lat, sufit na wysokości 2,3m. Z kominem nie powinno być problemu, gdyż ma ponad 11m.

Z tego co napisane jest w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/ potrzebne mi jest 100m2x90W/m2= 900W na ogrzanie domu, co mi się dość małe wydaje... z CWU 1,2 KW

 

Za ścianą stoi starszy dom 40 letni, ocieplony, parterowy + nieogrzewana piwnica i nieogrzewany strych, sufit na wysokości 3m, powierzchnia ogrzewalna tam to ~60m kwadratowych

czyli tutaj 60m2x90W/m2=540W z CWU 0,8 KW

 

I tu rodzi się pytanie

1. Czy można oba te domy ogrzewać 1 piecem.

2. Czy trzeba to robić w 1 obiegu, czy istnieje możliwość (lub piec), gdzie można grzać w dwóch obiegach (zapewne w starszym domu przydałaby się wyższa temperatura)

3. Jaka wtedy powninna być moc kotła (~160m kwadratowych) 2 KW?

 

I tak ogólnie czy moglibyście polecić jakiś konkretny model

Piec musi być na eko-groszek (czasem dosypał bym miał) z podajnikiem, oczywiście nie drogi (do 8 tys. powiedzmy), dolne spalanie, jak największa sprawność oczywiście no i jakiś trwały i bezawaryjny, aha i ruszt awaryjny na drewno jakby prądu brakło icon_wink.gif

 

Inne propozycje jak ktoś ma, również można podać, brak dostępu do gazociągu

 

6. I tak ogólne na co zwracać uwagę przy wyborze? (grubość blachy, sterowniki, dmuchawy, inny parametr?)

 

Ciężko będzie doradzić i coś wybrać, bo wiadomo chciałbym jak najlepszy, ale wszystkiego mieć nie można. Prosiłbym o odpowiedzenie na pytania lub podanie przykładu jakiegoś kotła.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam icon_wink.gif

Opublikowano

Coś kiepsko z matematyką. Pierwszy dom z cwu 12 kW a drugi 7 kW wystarczy, jeśli to domy bliźniaki to wystarczy jeden kocioł, a przy nim większy zasobnik cwu np. 300 litrowy i przeróbka instalacji ciepłej wody. 19 kW-owych kotłów na groszek jest cała masa, choć myślę, że u Ciebie 17 kW by wystarczyło po spięciu instalacji i jeśli w tym starszym domu jest nowa instalacja na miedzi i np. grzejnikach płytowych. Podpytaj użytkownika Timona z działu podajnikowych, przejrzyj jego poradnik i sam znajdziesz rozwiązanie. Pozdrawiam.

Opublikowano

nowy81

przy liczeniu zjadłeś jedno "0"

tak jak Ci wyłożył młodzieniec dla pierwszego domu 12KW dla drugiego 8,4KW

możesz to ogrzać jednym kotłem i jednym zasobnikiem co również opisał mój przedmówca

potrzebny tylko mądry instalator który tak poprowadzi układy aby można było sterować domkami niezależnie wedle upodobań mieszkańców.

kociołek 17KW powinien wystarczyć

w zasadzie to wszystko już młodzieniec napisał

pozostaje szukać modelu kotła i dobergo magika do spięcia całości

Opublikowano

dzięki za szybkie odpowiedzi, a no zapodziało się jedno 0...

domy nie bliźniaki (jeden 18, drugi przeszło 40 lat, pierwszy piętrowy, drugi parterowy), z tego co piszecie, wystarszy zaradny majster, nie trzeba żadnego specjalistycznego pieca na 2 obiegi?, no bo trzeba zrobić 1 kotłownię, bo na 2 się nie opłaca totalnie...

 

 

Więc mam zamiar wymienić stary piec na nowy, już trochę wiem co powinien mieć, lecz niestety nie znam się na firmach produkujących kotły i nie mogłem znaleźć jakiejś wyszukiwarki, gdzie mógłbym szukać szczegółowo...

 

A więc tak:

- piec musi być z podajniekiem, na eko-groszek lub ewentualnie na eko-groszek + miał

- o mocy 15-20 kW (by ogrzać 160 m2 i chyba cwu, ale nie jestem jeszcze pewnien)

- z tego co czytałem, to pionowy wymiennik ciepła daje lepszą sprawność/powoli się brudzi (chyba, że nie, to mnie poprawcie)

- z tego też co czytałem wynika, że awaryjny ruszt lepszy byłby żeliwny (montowany w okresie przerw w dostawie prądu - brak możliwości jednoczesnego spalania z automatycznym), gdyż podobno ruszt wodny powoduje brak dopalania się spalin i dużo osadu osadza się na nim (jeśli nie poprawcie mnie);

deflektor by się przydał (bo chyba podnosi sprawność spalania) (najlepiej ruszto-deflektor) jak widziałem w kotle Ogniowo Eco Plus http://www.piecolandia.pl/kociol-ogniwo-eko-plus-16-kw-p-90.html)

- no i jakiś niegłupi sterownik, który by wszystkiego pilnował (czytałem np. o ecoal i nie głupi to wygląda)

 

Jak już wspomniałem jak znalazłem tylko ten Ogniwo Eco Plus 16 kW i czekam na inne propozycje (lepsze/tańsze)

Opublikowano

Jeśli nie bliźniaki to nieco komplikuje sprawę, podaj jakiś rysunek jak te domy są usytuowane, jaka odległość między nimi, tak żebyś nie ogrzewał ziemi kretom i nornicom.

Opublikowano

jest stary dom i bezpośrednio przy nim stoi nowy (ściana w ścianę) także jest przejście wewnętrzne między nimi, ale mają 2 osobne niezależne piece, co jest nieekonomiczne, podobno wystarczy tylko doprowadzić rury ze starego domu do nowego, gdzie ma być nowy kocioł (czyli przebić się przez podwójną ścianę, nie ma żadnej przerwy pomiędzy domami, także ciepło uciekać bardzo nie będzie podczas transportu ;)

dzięki za zainteresowanie ;)

Opublikowano

Zastanawia mnie czy w obu domach instalacja pracuje grawitacyjnie. Bo jeżeli tak to to co teraz chcesz zrobić to będzie raczej wymagało jakieś pompki i w przypadku braku prądu w jednym domu może być problem (jakieś zasilanie awaryjne trzeba mieć)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.