dinop2 Opublikowano 21 Marca 2013 #1 Opublikowano 21 Marca 2013 Witam Mam pewien dylemat odnośnie połączenia ze sobą dwóch kotłów gazowych. Kotły to 2x Brotje 110kW każdy. Instalacja w której pracuje jeden kocioł to ogrzewanie podłogowe i cwu 2000l. Na razie jest to zrobione tak, że kocioł grzeje albo podłogówkę, albo cwu używając dwóch pomp. Jak teraz do tego układu dołączyć drugi taki sam kocioł w taki sposób, żeby pracował tylko wtedy gdy pierwszy nie będzie dawał rady? Czy konieczne jest użycie sprzęgła czy wystarczy wpiąć kocioł szeregowo lub równolegle? Poniżej schemat instalacji.
AdamGuitar Opublikowano 21 Marca 2013 #2 Opublikowano 21 Marca 2013 zazwyczaj rozwiązuje to automatyka która dba o to jaki kocioł pracuje i ile. Mamy wtedy kocioł prowadzący i podległy. Automatyka przełącza kotły co jakiś czas oraz włącza drugi kocioł w razie potrzeby. najlepiej skontaktować się z dystrybutorem kotłów w celu dobrania odpowiedniej automatyki. temat takiej pracy jest dość rozległy i nie chcę tu jej w całości rozwijać. przy takim podłączeniu mówi się ,że pracują kotły w kaskadzie.
AdamGuitar Opublikowano 21 Marca 2013 #3 Opublikowano 21 Marca 2013 Tak informacyjnie podam, że potrzebny jest "Zintegrowany regulator kaskadowy do obsługi maks. 16 kotłów."
AdamGuitar Opublikowano 21 Marca 2013 #4 Opublikowano 21 Marca 2013 ISR BCA, regulator kaskadowy Regulator do pogodowej regulacji układu kaskadowego maks. 15 kotłów w połączeniu z regulatorami ISR. Alternatywnie możliwa jest regulacja z wykorzystaniem złącza 0-10 V regulatora nadrzędnego. Regulator może sterować pracą 1 obiegu c.o. bez mieszacza lub 1 z mieszaczem. Wyjście regulacyjne obiegu z mieszaczem można wykorzystać alterna- tywnie do regulacji podgrzewania c.w.u. za pomocą systemu ładowania. 4 programy tygodniowe dla różnych funkcji. Podświetlany wyświetlacz z menu tekstowym. Możli- wość komunikacji z ISR-Plus i poprzez moduł CIB z kotłem EcoTherm Plus WGB. Okablo- wany, z zabezp. elektrycznym i wyłącznikiem sieciowym w obudowie do montażu na- ściennego, z 2 czujnikami temp. na powrocie i zasilaniu kaskady kotłów oraz czujnikiem c.w.u. Opcjonalnie można stosować dodatkowe czujniki UF 6 i UAF 6 oraz regulatory po- mieszczeniowe RGB/RGT lub RGTF. Każdy gazowy kocioł kondens., który będzie stero- wany przez regulator kaskadowy ISR BCA musi zostać indywidualnie wyposażony w moduł Bus (CIB C) zapewniający odpowiednią komunikację. Wymiary 300 x 230 x 100 (szer. x wys. x głęb.).
dinop2 Opublikowano 21 Marca 2013 Autor #5 Opublikowano 21 Marca 2013 Dzieki za odpowiedź. O tym, że jest to kaskada i trzeba zastosować regulator kaskadowy to wiem. Pytanie jest czy trzeba używać sprzegła hydraulicznego i jak połączyć kotły ze sobą w przypadku jak na rysunku. W kotłach nie ma pomp, są tylko dwie pompujące albo przez podlogówkę, albo cwu. Chodzi o to, że pompy (w takim układzie jak jest) będą przepuszczać wodę przez oba kotły nawet jak jeden nie bedzie pracował.
AdamGuitar Opublikowano 21 Marca 2013 #6 Opublikowano 21 Marca 2013 Nie ma takiej potrzeby. Kotły pracują w kaskadzie ale w sumie uzupełniają się i każdy pracuje jakby niezależnie. Łączy się je poprzez kolektor zasilający i powrotny.
dinop2 Opublikowano 21 Marca 2013 Autor #7 Opublikowano 21 Marca 2013 I o taką odpowiedź właśnie mi chodziło. Dzieki wielkie za pomoc. Pozdrawiam
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.