Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Gazowy Podłączony Przez Wymiennik


mariusz135

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

W tym roku planuje wymianę tradycyjnego pieca węglowego na gazowy jednofunkcyjny bojller 120l.Zaproszony instalator zaproponował podlączenie koło gazowego do istniejącej instalacji grawitacyjnej przez wymiennik.Taki rodzaj podłączenia mi pasuje ponieważ zostałby awaryjnie stary piec tylko (jak zostanie)chce do niego podłączyć zwór trójdrogowy

 

Moje pytania czy podłączenie przez wymienik z powoduje duże straty w porównaniu do bezpośredniego przyłączenia pieca do instalacji i jakiego rzędu to będą straty.

 

Swoją propozycję argumentował tym że w obecnej starej instalacji (30lat) mogą znajdować się zanieczyszczenia które będą zapychać piec i filtry i może być problem z odbiorem przez serwis.Podobno miał taką sytuacje i filtry przestały być drożne po 2tygodniach.

 

Jaki może być koszt ogrzewaniem gazem takiego domu (miesięcznie cały sezon) .

 

Dom 30letni ok 150m ściana pustak przerwa cegła dziurawka i ocieplony 12cm styropianu okna wymienine na 3szybowe plastikowe parter od ziemi nie ocieplony poddasze nie ocieplone (10cm styropianu położę latem) ale dach ocieplony wełną 10cm i z dwóch stron odeskowany istalacja starego typu grawitacyjna rury stalowe piony w ścianach około 180 żeberek aluminiowych.W najbliższym czasie przy większych mrozach będę sprawdzał kamerą na podczerwień czy niema mostków termicznych.

Opublikowano

Na pytanie natury technicznej niestety Ci nie odpowiem,natomiast co do zużycia gazu mogę się podzielić moimi doświadczeniami.

 

W zeszłym roku wymieniłem stary kocioł węglowy na kocioł gazowy kondensacyjny Termet Ecocondens Crystal 20 jednofunkcyjny z zasobnikiem 120 l.

Budynek mam praktycznie taki sam ja Twój,parę metrów więcej,ale reszta jest bardzo podobna - 170 m2 , ocieplone styropianem 10 cm,okna nowe plastikowe dwie szyby , strop nad ostania kondygnacją 30 cm wełny , grzejniki aluminiowe,instalacja w kotłowni nowa miedziana,reszta została stara.

Miałem zamiar zrobić tak jak Ty planujesz,ale w końcu zamknąłem obieg CO , mam tylko kocioł gazowy,nie ma żadnych problemów z zabrudzeniami w instalacji,po około czterech tygodniach pracy instalacji sprawdziłem filtry,były idealnie czyste !

Sezon zacząłem dopiero 29 pazdziernika z powodu poślizgu w podłączeni gazu , zużycie gazu od 29.10.2012 do końca stycznia 2013 = 990 m3 - listopad 267 m3 , grudzień 342 m3 , styczeń 381 m3

Nie wiem, dużo ? mało ? Ja jestem pozytywnie zaskoczony,koszt ogrzewania gazem wychodzi mnie na razie mniej więcej tak jak węglem, a komfort jest nieporównywalny

 

Zakładałem teoretycznie zużycie za sezon około 2.200 m3,ale widać z tego,że nie wyjdzie tyle,zima może łagodna ??

 

Mogę z czystym sumieniem zachęcić do zmiany sposobu ogrzewania - nie taki ten gaz straszny jak go malują :)

 

Zapomniałem podać temperatury wewnątrz budynku - ustawienia temperatury wewnątrz / regulator pokojowy : 7 - 18 = 21 st. , 18 - 22 = 21,5 st. , 22 - 7 = 19,5 st.

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam , do Olinek - a jak ogrzewanie wychodziło na węglu, też się zastanawiam i szukam porównań , napisz jak zamknąłeś cały sezon na gazie pozdrawiam.

Opublikowano

Węgla i miału szło około 5 ton w proporcji 1 x miał i 4 x węgiel , czyli w/g cen u nas Częstochowie = za sezon 3.600 zł. tylko na ogrzewanie.

Gazu zużyłem za cały rok ca.2000 m3 ( ogrzewanie,ciepła woda,gotowanie ) = 4.100 zł - wychodzi minimalniendrożej , ale wygoda i czystość w domu nieporównywalna !!!!!

Opublikowano

przy różnicy 500zł pomiędzy gazem a węglem można uznać, że koszt ogrzewania jest taki sam. Tak na oko biorąc twoje zużycie gazu to w węglu wychodzi to około 3,5tony (1m3 to 10kWh, 1kg węgla 6kwh) więc wychodzi ~2500zł koszt ogrzania węglem w porównaniu do 4100 gazu czyli już kawałek grosza:).

Zastanawia mnie też jeden fakt czy kolega Olinek wykonał termomodernizację po wymianie kotła?

Opublikowano

Problem różnicy w cenie jest taki ze gaz potrafimy już spalić z niemal 100% sprawności natomiast wegiel jak spalamy w domu na poziomie 60-70% to max i dla tego moim zdaniem nie warto babrać się z weglem przy domkach do 200m2

Opublikowano

przy różnicy 500zł pomiędzy gazem a węglem można uznać, że koszt ogrzewania jest taki sam. Tak na oko biorąc twoje zużycie gazu to w węglu wychodzi to około 3,5tony (1m3 to 10kWh, 1kg węgla 6kwh) więc wychodzi ~2500zł koszt ogrzania węglem w porównaniu do 4100 gazu czyli już kawałek grosza:).

Zastanawia mnie też jeden fakt czy kolega Olinek wykonał termomodernizację po wymianie kotła?

 

Dom był docieplony sporo wcześniej,a biorąc pod uwagę sprawność kotłów węglowych mocno optymistycznie na poziomie 60 % i jakość węgla jaki oferują składy to raczej różnica podana przeze mnie jest bliższa prawdy.

Na pewno można było palić węglem troszkę sprawniej ,to różnica wyszła nieco większa ale kto ma na to czas ? ja po prostu paliłem w piecu.

Opublikowano

no zagdza się większość po prostu pali w kotle a te jakie sa każdy widzi coraz gorsze coraz mniejsze wymienniki coraz więcej obługi potrzebują ale to inny temat Ja osobiście czasami palę weglem w kotle holzgaz i wiem ze palę co najmniej na sprawności 80% a może i więcej i gdyby tak udało się spalac wegiel w kotłach w domach to podejzewam ze nikt nie myślałby o gazie bo tak spalony wegiel do gazu to jest 50% w kieszeni względem gazu

Opublikowano

Cały gaz 2000m3, a węgla tylko na ogrzewanie 5 ton, albo zmniejszyłeś temperaturę w domu względem tej uzyskiwanej na węglu, albo coś tu się nie zgadza. :)

 

Na śląsku mamy dość dobry węgiel, ale przyjmując bezpiecznie 28Mj, czyli 7,8kwh, przy sprawności na poziomie 55% uzyskamy 4,3kwh. Spalając 5000kg węgla uzyskamy około 21500kwh. Gaz ziemny 35mj, czyli 10kwh, rzeczywista sprawność kotła kondensacyjnego 92%, czyli z 1m3 uzyskamy 9,2kwh, to daje przy 2000m3 tylko 18400kwh, a gdzie reszta?

 

Jak na mój gust, plus minus brakuje w tym rachunku najmniej 350-400m3 gazu, powiedziałbym nawet raz więcej, zwłaszcza, że to za cały rok, a nie tylko za okres zimowy, ale może tez jak kolega z innego wątku miałeś jakąś złą wagę i węgla rzeczywiście było mniej. Trudno powiedzieć, ale różnica jest dużo za duża i nawet przy złej woli palacza, bardzo trudno przyrównać 2000m3 gazu ziemnego do 5000kg węgla kamiennego.

Opublikowano

Temperatura wew. przy węglu to był troszkę żywioł,było albo za ciepło albo za zimno,w tych 5 tonach opału była tana miału a pisząc o roku miałem na myśli oczywiście sezon do końca maja i jak pisałem wyżej sezon zacząłem 29 pazdiernika,a więc doszło by około 200 m3 - więcej grzechów nie pamiętam :(

Nawet po korekcie o te +/-200 m3 wychodzi ( przynajmniej dla mnie ) bardzo konkurencyjnie, chociaż drożej, w stosunku do węgla !

Opublikowano

Trochę się wyjaśniło. :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.