Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lechma Exlusive Sp


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem psiadaczem kominka Lechma Exlusive 24kW w układzie zamkniętym z zaworem podmieszającym 4drogowym, który mi podwyższa temp powrotu a obniża temp na C.O. Mam problem polegający na nie utrzymywaniu zadanej temp. na płaszczu po przestawieniu dzwigni ze stany rozpalanie ( powietrze "pierwotne" pod ruszt) w stan praca (zamyka powietrze pod ruszt a pozostaje tylko powietrze "wtórne" dopalające gazy. Ciąg kominowy mam dobry a czasami zdaje mi się że za duży. Lechma twierdzi że na pozycji praca palenie będzie dłuższe i temp musi osiągać znamionowe przy dopływie powietrza z zewnątrz. Mam sterownik TATAREK RT-08G który steruje procesem spalania po przez przedustnice powietrza.

Palenie w trybie praca objawia się rozdmuchiwaniem płomieni i drastycznym ich zmniejszeniem aż do ich zniknięcia. Tylko w pozycji pośredniej rozpalanie -praca kominek utrzymuje temp 65st C ale spalanie to jest błtskawiczne i po godzine musze dołożyc następną porcje drewna ok 3-4 szczapy dębu.

Drewno jest suche i już prubowałem palić cieńkimi szczapami i grubymi efekt identyczny, jak by brakowało powietrza w pozycji praca do prawidłowego spalania, przy otwartym szybrze aż slychać zaciąganie powietrza przez kominek przez nieszczelności przy drzwiach i przy dzwigni zmiany stanu pracy a po przymknięciu szybra już tego nie słychać bo cug się zmieniejsza.

 

Praca w trybie pośrednim rozpalanie - praca

post-46064-0-47202600-1354562117_thumb.jpg

Praca w trybie praca

post-46064-0-04925800-1354562206_thumb.jpg

 

Czy ktoś ma teki sam problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

mam Lechmę Exclusive 18 Kw i sterownik też Lechmy (chciałem Tatarka, ale hydraulik God bless him, popukał się w głowę i stwierdził, że trzeba trzymac się jednego systemu) poza sugestia wywalenia 600 zł na inny sterownik, pozwolę sobie polecić prostą metodę na podniesienia temperatury spalania w komorze, bez zmiany ustawień - kupiłem 6 cegieł szamotówek (cienkie, za 2,5 zł w Casto) ustawiłem je jak klocki, to znaczy niczym nie łączyłem z płaszczem, 4 stoi na tylnej ściance, dwie na bocznej (będę miał chwilkę to wrzucę fotkę).

 

Palę tak, że po rozpaleniu, po ok 45 minut szyber jest już zamknięty, bo inaczej mi wszystko przez komin błyskawicznie wydmucha w atmosferę. Palę drewnem mieszanym z szuszarni, brykietem Andrewex, 3 letnim bukiem, brykietem z brunatniaka REKORD. Jakiekolwiek podejrzenie o wilgotnosć dyskwalifikuje u mnie opał (rok karencji wlepiam bez sentymentów) Czasem podrzucę sosenki, a i próbowałem ekogroszku, wszystkim sie da byle suche i z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik też mam Lechmy ale to jest to samo co TATAREK tylko że Z przodu sied napis LECHMA dla ładnego wyglądu reszta jest tatarka RT-08G taki ja posiadam, z tego co wiem to LECHMA EXLUSIVE występuje tylko w jednej wersji 22kW z szybą prostą jak umnie ale nieistotne ponieważ na kominku miałem napisane 24kW dlaczego niewiem.

Napisz proszę ile drewna w kg czy w kawałkach wrzucasz jednorazowo i przy jakiej temp na płaszczu to ci wystarcza, u mnie przy 65st C przy 4-5 polanach po godz jest koniec palenia temp spada ale to przy pozycji pośredniej rozpalanie-praca która jest pod szybą.

Czy u Ciebie da się palić na pozycji praca? czyli bez powietrza pierwotnego pod rusztem czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przerobiłem instalacje kominka z płaszczem wodnym Lechma Exclusive 22kW z układu otwartego w ktorym był płytowy wymiennik ciepła i całe ciepło wyprodukowane przez kominek było oddawane na kaloryfery ze stratą ok 7stC na wymienniku przerobiłem to na układ zamknięty bo kominek jest przystosowany i zastosowałem zamiast wymiennika zawór 4 drogowy Afriso 1" aby palić w kominku wyższą temperaturą ok 70-75st aby drewno się lepiej spalało a na instalacje szło 55-65st C. Otuż wszystko podlączone jest dobrze wg schematu:

post-46064-0-70295300-1354955566_thumb.jpg

 

Dodam że do instalacji kaloryferów jest podpięty rozdzielacz ogrzewania podłogowego TEAC z podmieszaniem wody.

Instalacja z wymienikiem zachowywała się tak że jak w piecu było 70stC to za wymiennikiem i na kaloryferach było ok 60-63stC lecz pare razy zagotowałem wode w kominku po przez zamykające się głowice termostatyczne na kaloryferach i woda na instalacje z pexa szła ponad 100stC dlatego aby się od tego uchronić zastosowałem zawor 4drogowy zamiast wymiennika w układzie zamknietym i teraz mam problem bo teraz paląc w piecu 70-75sC to na instalacje zawór nie puszcza więcej niż 40-50stC przy załączonym ogrzewaniu podłlogowym, jak się wyłączy sytuacja się poprawia do ok 60st powrut utrzymywany jest ok 5-10st mniej niż temp zasilania steruje ręcznie zaworem i ustawiam go w pozycji od 1-10 na 4 w innej sytuajci jak chcę podnieść temperature na instalacji kominek jest momentalnie wychładzany i nie daje rady dogrzać wody. Dodam że przy wymienniku nie było problemu że chodziła podłogówka załączała się bez problemu i grzała ładnie teraz temp zasialania jest za niska i podłogówka nie może się wygrzać poneważ potrzebuje 20st więcej niż ustawiona na 40-45st potrzeba 60-65st zasilania

Proszę o sugestie bo boje się ze wydane ponad 2 tyś na przeróbkę wyjdą mi bokiem.

Proszę o kaki kolwiek odzew na mój problem za wszystkie ugestie będę wdzięczny

[email protected]

669878996

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po zmianie przepisów robienie u klienta kominka z płaszczem wodnym w systemie otwartym to szkodnictwo gospodarcze, winno skutkować 5 lat w łagrze przynajmniej!

 

Poważnie zaś, bufor Waszmość masz? Ja mam bufor 750 litrów, na kaloryfery idzie przez zawór trójdrożny połowa z bufora, połowa z kominka, mam miedziane Regulusy (żonie spodobało się, że kolorowe). Sterownik załącza pompę przy 60 stopniach, palę lajtowo, ale kiedyś "po spożyciu" wyciągnąłem 91 C - ale wył sterownik i zona się wk... :P więc juz takich eksperymentów nie robię

 

Jak masz sporo żaru w kominku zamykasz szyber i nie ma możliwości, żeby się wychłodziło. W ostatnie mrozy idąc spać wrzucałem 5 kawałków Rekorda z węgla brunatnego, rano miałem jeszcze żar i 40- 45 stopni w płaszczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

bufora nie mam, mam tylko zbiornik 400L na CWU teraz doakładam piec gazowy Buderusa GB 072 14kW i łącze kominek i piec gazowy za pomocą sprzęgła hydraulicznego DO INSTALACJI CENTRALNEGO OGRZEWANIA 70KW TYP 28501 FLAMCO, wiem że troche przewymiarowane wystarczyło by 35kW ale ono miało 1" wyjścia a tu mam 5/4" woda będzie spokojniej płynąć i powinno być mniejsze podnieszanie. tak sie zastanawiałem nad buforem tym co mam ale mam za małą kotłownie żeby zmieścić dodatkowy zbiormik na CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.