Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Duo Ng 35 Kw + Pid Premium Ustawienia


dsz1985

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem z ustawieniem prawidlowego spalania ekogroszku.

moje aktualne ustawienia przy sterowniku PID premium NG.

czujniki podłączone: czujnik. temp. kotła, czujnik temperatury czopucha, czujnik temperatury zasilania i powrotu.

w sterowniku mam ustawione:

1. temp. ogrzewania ( zasilania na grzejniki) 49 stopni

2. temp. ogrzewania - wegiel/ekogroszek - klimosz 35 kw

3. PID - moc - maksymalna (wybor min,srednia,max)

4. PID parametry

a) kor. powietrza 32 % (max 50%) fabrycznie na 0

B) kor. paliwa 11 % (max 50%) fabrycznie na 0

5. Podajnik podtrzymanie. 10 minut (max 40) fabrycznie 40.

 

- zawor czterodrogowy, wszystkie rury ocieplone.

- temperatura czpoucha podczas pracy pieca z dmuchawa 60-85 stopni, podczas postoju 45-55

Temperatura utrzymywana na piecu od 57 stopni wzwyz.

 

1. Piec po wystudzeniu o pare stopnii kaloryferow rozgrzewa sie bardzo dlugo, nawet do godziny. Wentylator chodzi prawie caly czas (na poczaku klapke ustawialem na 50 %, godzine temu otworzylem na max).

2. Piec mam 2 tydzien, deflektor mam na drugiej polce powyzej palinika, a sa 3.

3. groszek dobrej jakosci

4. czujnik czopucha przykrecony do niego, natomiast nie wiem czy wiercic otwor w czopuchu i tam go nie wlozyc bo tak przynajmniej mialem w poprzednim piecu. Druga sprawa czy go docieplac ? wokol niego jest pare rur, ktorych temp. nie spada ponizej 40 stopni, a wokol pieca jest dosyc cieplo.

5. Ustawiona temperatura dogrzania pieca to 55 stopni (a na wyswietlaczu pokazuje ~57), piec rozgrzewa sie do 64 i wentylator dalej chodzi. czy moze probuje dobic o 10 stopni wiecej ?

6. schemat instalacji w zalaczniku.

post-22047-0-29256900-1352628176_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponizej zalaczam zdjecia

 

za chwilę jeszcze przesle filmik z YT, tylko sie przesle na serwer. Na chwilę obecną jest 10 stopni na dworze i tak ciezko to wszystko idzie. a Co dopiero jak bedzie -15 czy tam 20...

http://www.youtube.com/watch?v=HjuGT6Q62K4&feature=youtu.be

post-22047-0-94250300-1352635621_thumb.jpg

post-22047-0-02848600-1352635632_thumb.jpg

post-22047-0-35254500-1352635643_thumb.jpg

post-22047-0-60701600-1352635654_thumb.jpg

post-22047-0-47840400-1352635668_thumb.jpg

Edytowane przez dsz1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania:

 

1) Nie bardzo rozumiem co znaczy wystudzenie kaloryferów skoro piec działa cięgle?? Z tego co piszesz nie masz termostatu pokojowego, który wyłącza piec do podtrzymania. Ogólnie nagrzanie całej instalacji trochę trwa i jeśli wszystko jest zimnie to może to trwać nawet i 2 godziny to jest sporo wody więc musi się trochę nagrzewać.

Sprecyzuj pytanie to postaram się odpowiedzieć.

2) Ja mam poprzednią wersję LINGa ale chyba u Ciebie 2 półka jest OK - ogólnie trzeba zrobić tak jak zaleca instrukcja.

3) Tak mówił sprzedawca czy sprawdziłeś to w inny sposób - po fotkach masz sporo spieków a to raczej nie potwierdza tego że węgiel jest OK.

4) Czujnik wg mnie powinien być wewnątrz czopucha żeby odzwierciedlał prawdziwą temperaturę jaka tam panuje - ja mam przewiercone ale to wpływu na Twoje problemy na bank nie ma jeśli już to tylko przekłamuje temp.

5) Co do osiągania temperatury o 10 większej niż jest zadana to tak pewnie jest ustawione w opcjach serwisowych dla lepszej pracy zaworu mieszającego i da się to zmienić.

 

Ogólnie patrząc na fotki i film to wydaje mi się że za dużo powietrza i to bym zmniejszył. Ogólnie skoro długo się rozgrzewa to poobserwuj pracę zaworu mieszającego - być może za wolno reaguje albo jest źle poustawiany i nie potrafi się zamknąć albo otworzyć do końca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawor ustawiony raczej prawidlowo juz go recznie przestawialismy w celu poprawnosci przeplywu w odpowiednie miejsce.

 

powietrze juz zmniejszalem do 20 % wtedy bylo mniej spiekow, ale za to slabszy ogien... a co za tym idzie wydluzyl sie czas nagrzewania.

wystydzenie tzn. woda w kalofyferach przeciez nie ma ciagle tej samej temperatury i sie wystydza, piec sie zalacza aby wode dogrzac i spowrotem zasila kaloryfery tak aby je ogrzac.

mam termostaty na grzejnikach z racji, iz temostat pokojowy by sie nie sprawdzil, duza ilosc pokoji z roznymi temperaturami.

 

powiedz mi tak orientacyjnie ile przez 24 godziny chodzi twoj wentylator?? w moim przypadku chodzi on praktycznie caly czas... bo musi inaczej by nie nagrzal tyle co potrzeba.

na chwile obecna piec nie ma za duzo do roboty poniewaz na dworze jest dosyc cieplo, CWU jeszcze nie jest zamontowane a do tego dom juz sie troche nagrzal..

 

moze jakas podpowiedz co do otwarcia klapki ?? czy przyslonic czy zostawic otwarta na maxa ? szybkosc wentylatora moge zmiejszyc to nie problem..

 

powiedzcie mi jesczze, ile ma wystawac kopiec z gorszkiem powyzej linii palnika

 

p.s. na instrukcji nie ma polozenia delektora ;/

Edytowane przez dsz1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam 2 półki jak palę węglem to katalizatory kładę na górze a jak pelletem to na dole - tak jest w instrukcji.

 

Przez 24 godziny wentylator u mnie działa może 5-6 godzin... teraz jest dość ciepło na dworze...

 

Temperaturę spalin masz mniejszą niż ja na pellecie co jest dziwne bo z tego co pamiętam gdy paliłem pelletem miałem coś ok 120-140 stopni albo i więcej - wszystko z kominem OK??

 

Klapkę u siebie całkiem zdjąłem i reguluje tylko obrotami - stwierdziłem że wtedy wpada więcej powietrza... ale to tylko moje odczucie.

 

Teraz pytanie - jaką powierzchnię ogrzewasz? masz podłogówkę?? bo 35kW to sporo i faktycznie taki piec nie powinien mieć problemów z nagrzewaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko kaloryfery, jest to 300-350 m. natomiast polowe mniej grzejemy bo trzyma ladnie temperature bez wysokich nastawow na termostatach. wczesniej mialem kociol 40 kw. i przy mrozach -20, trzymalem 50 stopni na piecu i w domu mialem goraco - wtedy tez nie mialem na grzejnikach termostatow. grzalo jak piec dawal - regulowalem tylko zakrecaniem np. 1 z 3 grzejnikow. i bylo wszystko ok. takze kociol 40 kw bylo przemiarowany. byl jeszcze kupowany gdy mielismy stara instalacje, grube stalowe rury poplatane po calym domu ;) teraz wszystko w miedzy. prosto bez zadnych udziwnien. w srode ma byc u mnie serwistant mimo wszystko.

 

poprzednio na innym piecu mialem 24-26 stopni przy wietrzeniu pokojow.

 

teraz ladnie ustawiam sobie 22 max i tak jest odpowiednio co za tym idzie powinno to byc na plus pod wzgledem oszczednosci wegla.

jestem pewien ze to wina ustawien...

Edytowane przez dsz1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawilem teraz dawke paliwa na poziomie 0 % (mozliwosc ustawienia - 40 % do +40 %) czyli ustawienia fabryczne. zszedłem juz 20 % od dawki wczorajszej i jest duzo mniej niedopalonego groszku po bokach. jutro z rana zobacze sytuacje i zmniejsze mozliwe o kolejne procenty.

swoja droga ciekawe przy jakich temperaturach dawkowania fabryczne maja idealne odzwierciedlenie w jakosci i ilosci spalania.

z pewnoscia ustawienia te nie sa przeznaczone na temperatury panujace w danej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze możesz sobie włączyć PID wtedy sam sterownik będzie sobie dobierał dawkę w zależności od potrzeby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wylaczylem calkowicie pid i steruje teraz wszystkim recznie.

wszystko sie troche poprawilo. dalej testuje...

powiedzcie mi co z temperatura spalania. teraz mam czujnik wewnatrz czopucha. temperatura graniczna podczas palenia to 209. tyle wlasnie udalo mi sie zaobserwowac. Czy to az tak bardzo duzo ??

przewaznie rosnie do 200 i nastepnie po wejsciu pieca w stan spoczynku dosyc szybko sie wystudza.

 

w poprzednim piecu mialem przepustnice na czopuchu, nieraz sie sprawdzala. czy warto instalowac do pieca retortowego taka przepustnice ??

 

ciag kominowy podczas palenia wynosi 50Pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Franczesko

Kolego jakie masz nastawy w ręcznym trybie? Od tego zależeć będzie temp. spalin, od mocy palnika.p

Jak masz ciąg kominowy 50Pa to spaliny powinieneś mieć cieplejsze. Albo źle mierzysz spaliny albo źle mierzysz ciąg. Ciąg powinien być zmierzony przy zamkniętych drzwiach kotła przy wygrzanym kominie bez pracy wentylatora nadmuchowego. Zwykle Klimosze Duo mają spaliny na pełnej mocy nie przekraczająca 180C, najczęściej to 150-160 na niezanieczyszczonym wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze tak. wtedy mialem wegiel z Auchan niby mial byc ekstra. mialem 3 worki jakiegos (nazwy nie pamietam) i 3 czarny jan cos takiego. Palil sie jak papier i przez to dawal wysoka temperature.

aktualnie maksymalnie jest 180 stopni.

na chwile obecna mam inny wegiel bardzo kaloryczny ale nie doszedlem jeszcze do pelnego spalania wegla, zostaje troche niedopalonego a zarazem troche spieczonego.

w dzien mialem nastaw - czas przerwy podawania 23 sek - predkosc wentylatora 125 - klapka przyslonieta w polowie - temp. na grzejniki 46 - temp. zadana na piecu 62.

na chwile obecna przestawilem na podawanie 27 - wentylator 120 - klapka poloawa - temp. grzejniki 46 - temp. na piecu 66.

rano zobacze jak wyglada sytuacja. w dzien plomien byl bardzo skrecony w prawa strone z racji pewnie silnego nawiewu (dmuchawa z lewej strony). dlatego tez zmniejszylem narazie o 5% dmuchawe. jesli rano bedzie podobnie zmniejsze o kolejne 5 %.

jaki powinien byc kolor plomienia.

ma ktos jakis przyklad nalepiej jak to wyglada w klimoszu duo ng 35 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzysta ktos wogole z pogodowki w klimoszu ?? mam sterownik pid premium. z checia bym go uruchomil ale nie wiem czy warto...

ogolnie jakie sa uwarunkowania co do montazu czujnika ? ktora strona domu ? wysokosc ?

 

nastepnie czy np. przy sterowaniu recznie zaworem 4d jaka pozycje najlepiej ustawic od 1-10 tak aby grzal zasilanie ale tez utrzymywal powrot pieca ?

Edytowane przez dsz1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do montowania czujnika to wszystko jest opisane w instrukcji kotła, co gdzie i jak. Co do PID`a to najlepiej jak sam się przekonasz, no chyba że ślepo będziesz wierzył innym. Jednym udaje się tak nastawić kocioł, aby mniej spalał ręcznie niż z PID`em, a inny nie potrafią lub nie mają czasu bawić się samemu.

 

A co do siłownika na 4D, to najlepiej samemu pobawić się trochę i osiągnąć zadowalający kompromis. Ja np robię tak, ustawiam sobie temp na instalację np 45 st C, temp kotła 65 st C, temp powrotu na 30 st C, a siłownik pilnuje tego. Efekt jest taki, temp na kotle stabilna 65, temp na instalację 45 również stabilna, temp powrotu 30, ale tylko przez 30 min, potem idzie do góry aż dojdzie do 45-50 st C, tak zachowuje się do -15, później muszę dać korekty, ale temp powrotu i tak nie zmieniam bo nie ma sensu bo nigdy nie jest poniżej 40, a przeważnie jest w okolicach temp zasilania, ale siłownik nie reaguje na to i nie kręci się w kółko. Przy samych grzejnikach temp powrotu szybko jest utrzymywana na wysokim poziomie, ale uważam osobiście że przy kotłach o "dużej" mocy temp na kotle powinna być utrzymywana ok 15 -20 st C wyżej niż temp zasilania, kocioł pracuje stabilniej, nie ma dużych skoków temp kotła (zasilania również) a opału nie spala jakoś więcej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie mam podobnie temp. min kotla 30 stopni natomiast nie spada ponizej 40. natomiast zasilanie przy ustawieniu na46 stopni spada mi do nawet 36 przy temperaturze kotla do osiagniecia 64. wentylator chodzi i chodzi i konca nie widac. co dogrzeje zasilanie to za chwile zamknie silownik bo powrot schodzi do okolo 38 stopni i zaraz wychladza zasilanie kosztem rosnacego powrotu mimo ze temp. powrotu ustwiona na min. 30.

maslo maslane. ciezko cokolwiek ustawic...

ale testujemy dalej. wkoncu andrzejki :D

obecne ustawienia:

temp. zasilania: 46

temp. pieca 64

wentylator na 100 przy 3/4 zasloniecia zmiana z 115 i 1/2 zasloniecia

podawanie co 30 sek zmiana z 27 bo robil sie kopczyk powyzej 3-5 cm nad retorte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Franczesko

jak tak często będziesz zmieniał i podmuch wentylatora i przerwę w podawaniu to do niczego nie dojdziesz. Najpierw określasz moc, jaką potrzebujesz do ogrzania domu. Np dla ok. 150m2 w miarę nowy dom wystarcza 15kW. Patrzysz w instrukcję w tabele nastaw i widzisz, że do uzyskania tego potrzebujesz dać 5s podawania i 27s przerwy między podawaniem - moc kotła wtedy wychodzi 17kW -

 

http://klimosz.pl/tl_files/klimosz/foldery_instrukcje/kotly_grzewcze_wodne/klimosz_duo_ng_combi_ng_instr2.pdf

 

strona 50. Do tego dobierasz wentylator tak, żeby spalanie było jak najlepsze. I na tym polega doregulowywanie palnika i walka o małe zużycie. Wentylator ustaw mniej więcej 90-100 - obstawiam raczej 90, nie wykluczone także 85. Zmiany jak robisz na wentylatorze to rób co 5 jednostek, nie mniej i nie więcej. Klapa wentylatora otwarta na maxa, nie baw się w jakieś półotwarcia czy inne, szkoda na to czasu. Zabierz się za regulacje palnika tak, jak jest to opisane w instrukcji klimosza. Jest tam taki rozdział.

Podtrzymanie dla węgla 45min.

Aha, jak płyta ceramiczna będzie wybielona, tzn. że powietrza masz wystarczająco. Jak będzie ona ciemnawa to wtedy ewidentnie masz za mało tlenu. Kolor płyty ceramicznej oceniaj tylko podczas pracy palnika a nie podtrzymania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlem ta opcje czas podawania na sterowniku jest w - typ palenia - eko groszek - klimosz 35 kw wybralem bo taki tez mam i wyskoczylo mi 5 sek czas podawania czyli jest dobrze.

czas pomiedzy podawaniem 37 sekund czyli moc kotla to 13 kw i nagrzewa moj dom ponad 300 metrow. temp. teraz mam ustawiona na zasilanie 45 na piecu 62. i w miare jest dobrze.

klapke teraz odsloniilem. plyte mam rzeczywiscie czarna, byc moze od tego ze klapka byla przyslonieta

jest tylko przerwa i nadmuch.

aktualnie mam ustawiona dmuchawe na 90 bodajze i dopala duzo lepiej :) pare dni temu mialem 120-125

 

malo tlenu masz na mysli slaba cyrkulacja w piwnicy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Franczesko

Mało tlenu czyli za mało powietrza. Płomień będzie mały bo w końcu moc 13kW. Zwiększ moc, kocioł się będzie szybciej wygrzewał. Chwilowo zje może więcej węgla, ale docelowo mniejsze będzie zużycie paliwa. Najwyższa sprawność kotła jest od 70-80% mocy kotła. Teraz 13kW Ci wystarczy, jak będzie zimno to może zabraknąć mocy. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. czytajac temat widzę raczej problem z twoim paliwem ,ustawienia to temat kolejny .moimzdaniem powinieneś powalczyć z ciągiem kominowym, ale nie w taki sposób jak proponuje Ci franczesko -jako dobry fachowiec Klimosza powinien lepiej znać temat.ciąg powinno się mierzyć podczas pracy kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

postaram sie mimo wszystko cos wrzucic pozniej. natomiast w tym tygodniu podlaczylem cwu oraz bede podlaczac jeszcze 2 nowe grzejniki do tego termostaty bo prawie nigdzie nie mam zamontowanych i grzeje tyle co sie ustawi na zasilanie.

jak sie nie uda dzisiaj to mysle ze do piatku cos zamieszcze. chce odpalic PID ze sterowaniem pogodowym ;) a jak to nie zda egzaminu to wroce do sterowania recznego.

mysle ze po zalozeniu termostatow praca kotla bedzie bardziej stabilniejsza ;] termostat pokojowy nie zdal by egzaminu z racji 2 poziomowego mieszkania + poddasze z duzymi roznicami temp.

dol najcieplejszy, gora ciepla, na duzo gorzej.

Do tego w tym roku jeszcze wylozylismy welna cale poddasze. takze powino byc duzo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisalem. smigam na PID + czujnik pogodowy. dzisiaj troche chlodniej i cos znowu nie moze sie dogrzac. wogole nie ma przestoju w pracy dmuchawy.

wlaczylem PID - MOC na maksymalna - zagrzalo super tylko ze czujnik na czopuchu wywalil alarm o temp. spalin 225 stopni.

normalnie przy PID - MOC srednia 170-190. PID moc - minimum - nie wlaczam bo pewnie ledwo co bedzei sie palic. jak powinien wygladac kopiec z groszkiem ? jaka wysokosc ?

 

jest to opcja 3 w menu sterownika PID PREMIUM

 

1 minimalna

2 srednia

3 maksymalna

 

ograniczenie ilosci tlenu w pracy ... tak jest napisane pod opcjami

Edytowane przez dsz1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.