Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo Eko Plus A Rbr Ekouniwersal


jarek900

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Kończę pomału budowę domu o powierzchni 140m^2, przez jakis czas bede mieszkał bez ocieplenia - docelowo 12cm styropian.

Studiuje forum w jedną i drugą stronę ale ciężko wybrać piec do takiego domu.

Na razie mam dwa typy:

1. Ogniwo Eko Plus 16KW

2. RBR Ekouniwersal 17KW

 

Palić mam zamiar ekogroszkiem lub miałem.

Ogniwo Eko Plus jest bardziej rozreklamowane i myślę że przez to także łatwo serwisować taki piec oraz otrzymać szybką poradę. Jednak jak studiuję forum wydaje mi sie że producent stara się bardzo oszczędzać i odchudza konstrukcję. Palnik bodajże Burner S

Jeśli chodzi o Ekouniwersal - producent mniej znany, jednak ma grubszą blache, palnik z teo co się orientuje Ekoenergia. Sterowniki w obu ecoal.

Moglibyście mi pomóc który z tych kotłów byłby lepszy pod względem wykonania, łatwości użytkowania, uniwersalności stosowanych paliw. Ceny są zbliżone - Ogniwo trochę tansze.

A może coś innego polecicie?

 

Dziekuje i pozdrawiam

Jarek

Opublikowano

Witaj ,o ogniwie moge się wypowiedzieć bo go znam, na wygląd przyjemny kociołek mały wymiarowo, do czyszcenia super-to moje zdanie, wymiennik pionowy, sterownik moim zdaniem bardzo dobry wizualizacja i obsługa w kompie przez internet,podajnik i palnik bardzo trwały blacha korpusu w grubości wystarczająca, dla mnie grubość blachy korpusu nie jest wyznacznikiem trwałości kotła(mam starego olsztyniaka 8lat -blacha wewnątrz 4mm zewnątrz 3mm i ma się dobrze).Natomiast wykonanie tego kotła według mnie bardzo przeciętne, drzwiczki zaczepiają o płaszcz zewnętrzny malowany i wycierają farbę, klamki zaczepiają o dżwiczki są za długie,kocioł wogóle nie uszczelniony -podajnik ,kosz zasypowy i otwór do zmiany podajnika prawy lub lewy nawet dym wydostaje się przy czujniku podajnik jak nie uszczelnisz,kocioł trzeba stawiać na podmurówce bo dolne drzwi bardzo nisko są.To wszystko poprawisz i będziesz zadowolony.

Opublikowano

grubość blachy będzie miała znaczenie jeśli będziesz palić syfem lub błotem- czytaj kiepski opał z dużą ilością siarki lub bardzo mokry, wtedy szybciej korozja. Jeśli jednak będziesz kupował dobry opał i palił suchym to ten 1 mm nie ma dla Ciebie znaczenia.

Oba palniki są tej samej generacji i można w nich palić tym samym. różnią się budową i sposobem doprowadzenia powietrza. w burnerze są naciecia poziome zaś w ekoenergii otwory okrągłe.

zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad mocą

na 140m2 16-17KW to dużo za dużo i jak to ocieplisz to będziesz miał spory problem - kociołek będzie pracował na niskich mocach z kiepską sprawnością.

przy zapotrzebowaniu na ciepło rzędu 70w/m2 potrzebujesz 9,8KW do ogrzania

celowałbym raczej w RBR11KW lub SKAM-Premium 12KW albo ogniwo ale 10KW

wszystkie palniki mają zapas mocy i w razie potrzeby pociągną do 14KW nawet więc będą na styk na teraz bez izolacji a potem bedą pracować w przyzwoitych zakresach mocy

Opublikowano

Boje sie troche tej mniejszej mocy, nie wiem jak dlugo bede siedzial w nieocieplonym budynku. Poza tym z tego co napisał Zawijan mozna latwo zmniejszyc moc kotła zatykając dziurki w palniku.

Opublikowano

wiesz co

on to pisał dawno temu. teraz już nie jest tego stanowiska tak pewny żeby go rękami i nogami bronić chyba

przy nieocieplonym będziesz miał zapotrzebowanie około 100W/m2 więc 14KW jakie wyciągają te palniki będzie na styk.

Bierz też pod uwagę że tych 14KW będziesz potrzebował przy temperaturze minus 20stC więc będzie to okres maksymalnie 2 tygodnie w roku- w zależności od strefy w której mieszkasz.

reszta sezonu to dużo mniejsze potrzeby więc ten mniejszy się nie napracuje a ten większy będzie puszczał Twoją kasę przez komin i popielnik w diabły.

Jak nie masz kasy na izolację ścian to zrób tylko izolację połaci dachu- mniejszy koszt a da Ci komfort że ten mały kocioł da radę ogrzać do czasu wykonania izolacji ścian

na pewno masz policzone zapotrzebwanie na ciepło i to powinno być głównym wyznacznikiem doboru mocy kotła.

Opublikowano

Zapotrzebowanie cieplne budynku mam wyliczone na 11KW, nie licząc CWU (w założeniu projektu miał być gaz). Jakoś chyba nie dam się przekonać na tą niższą moc, nie wiem czemu ale to może ta kobieca intuicja :)

Patrze sobie na te dwa kotły i zwróciło moją uwagę też inna konstrukcja wymiennika (w ogniwie pionowy - ciekawe jak czyszczenie?, w RBR poziomy - tu chyba powinno być łatwiej).

W ogniwie pojemność wodna ok.50l w RBR - 100l, moja instalacja będzie miedzi z alupexem i trochę boję się o to żeby woda w razie awarii prądu nie gotowała się zbyt szybko więc RBR będziemiał większą bezwładność cieplną. Oświeccie mnie jak wygląda sprawa utrzymania płomienia bez prądu - pali się dalej (czy ogień może sięcofnąć wtedy do podajnika?) czy gaśnie.

 

Jarek

Opublikowano

woda to Ci się raczej przy awarii prądu nie zagotuje. na palniku jest kupka żaru wielkości około 300g na oko. nie zagrzeje to 50litrów wody do wrzenia. o to nie musisz się bać. o to że szybko zgaśnie również. żar potrafi się podnieść u mnie po 4-5 godzinach a koledzy pisali że nawet po 8.

Skoro masz takie zapotrzebowanie to już Twoja decyzja.

Wybór jak zwykle należy do użytkownika mam nadzieję że Ty ze swojego będziesz zadowolony

Opublikowano

W tamtym też jest kanał pionowy, najpierw spaliny uderzają o sufit komory spalania i musza nawrócic pod palnik, aby dostać się do kanału pionowego a dopiero później w dwa poziome..

Dla mnie bezpieczniejszą konstrukcją jest ogniwo. Tutaj zrównanie się żaru z palnikiem nadal będzie odprowadzało spaliny do komina.

Także korzystanie z rusztu awaryjnego jest moim zdaniem lepsze, bo spaliny mają do pokonania taką samą drogę, co ma wpływ na ekonomike korzystania z komory awaryjnej.

W drugiej konstrukcji droga spalin jest skracana do jednego kanaliku poziomego.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam , posiadam nowy dom parterowy 105 m2 kotlownia poza domem 15 metrow .W domu ogrzewanie podlogowe 60m2 , cwu 150 litry , 5 grzejnikow trzy osoby w domu . Wybieram pomiedzy Ogniwo eko plus 10Kw a RBR ekouniwersal 11Kw . Zalezy mi na spalaniu groszek plus mial lub zboze w stosunku 50 do 50 oraz zalezy mi na ruszcie awaryjnym posiadam duzo drewna ktore bym chcial wypalac . Blizej jestem Ogniwa ale prosze o opinie na temat tych kotlow . Mysle ze moc dobralem dobrze i 10 kw wystarczy ? Dodam ze w tym roku dom nie bedzie ocieplony ani nie zamieszkany wiec tylko utrzymac temperatur na plusie ale w przyszlym roku bedzie 10 cm grafitowego na sciany z prothermu 38 P+W wiec mysle ze powinno byc ok. Dzieki za odp.

Opublikowano

przy nowym domu o takiej powierzchni to potrzebujesz jakieś 7KW myślalbym raczej o alternatywnym źródle ciepła. zwłaszcza że jeszcze nie ociepliłeś- dołożyć styro i szukać PC

a jak koniecznie musi być eko to na zamówienie możesz mieć kociołek 7KW(zakres pracy od 3,4 do 10KW) - trzeba poszukać dobrze

Opublikowano

Raczej bedzie kociol na eko groszek 10 kw i tak zeszlem z mocy bo w projektcie 24 kw a hydraulik uparty na 15 kw wiec 10 chyba bedzie ok , zostawie sobie zapas bo moze bedzie kiedys podasze wykorzystane ale tego nie jestem pewny jak to wyjdzie.. Dzieki za odp . a tak jeszcze jedno dobrze celuje w producentow kotlow co byscie doradzili.

Opublikowano

ralfA4

Ja Ci już napisałem co powinieneś zrobić.

Podjąłeś swoją decyzję więc nie oczekuj że teraz przynajmniej ja będę mówił czy dobrze zrobiłeś. przekonasz się w trakcie użytkowania co do słuszności swojego wyboru.

Ogniwo jest dobrym kotłem ale czy to najlepszy wybór dla Ciebie????

 

Co do projektów to pisałem na innym forum co myślę na ten temat.

w większości nawet dla domów o powerzchni w okolicy 100m2 piszą:

 

"Źródło ciepła- kocioł kondensacyjny lub na paliwo stałe o mocy maksymalnej do 25KW"

 

Bo tak łatwiej i nic nie trzeba liczyć.

zrób obliczenia OZC i się zdziwisz ile naprawdę potrzebujesz i to będzie zapotrzebowanie szczytowe a przez resztę sezonu pewnie jakieś 50% z tego. dopiero potem podejmij decyzję

Opublikowano

Ja Ci napisałem co powinieneś zrobić

gdybym miał taką sytuację jak TY- nowy dom jeszcze nie ocieplony o takiej powierzchni to tylko pompa ciepła. obecnie koszty są dużo niższe niż jeszcze kilka lat temu i warto przemyśleć ten sposób dostarczenia ciepła do domu. bezobsługowo i tanio.

zamiast 10cm styro- 20, zamiast 25cm wełny o współczynniku 0,39 daj 35-40cm o współczynniku 0,35, dorzuć jeśli nie masz wentylację mechaniczną i pompa ciepła o mocy 6KW załatwi sprawę. to będą koszty sporo niższe niż przy kotle na paliwo stałe- inna sprawność i inna cena nośnika energii. masz możliwość wyboru.

Opublikowano

Timon120777 jesli mozna mam jeszcze jedno pytanie ktory palnik lepiej sobie radzi z mialem lub gorszym opalem bo chyba coraz trudniej o dobry opal /ekoenergia czy bruners-s

Opublikowano

to są tej samej klasy palniki- burnera nie znajdziesz w zbyt wielu kotłach(to wynalazek który powstał dla ogniwa ale montują go także w RBR za dopłata chyba, ale ekoenergię w modelach różnych producentów już widywałem

na obu palnikach będziesz miał podobne wyniki

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Tak jak timon pisze palniki różnią się jedynie konstrukcją.Do burnera-s jest 800zł dopłaty.

  • 1 rok później...
Opublikowano

Obecnie już jest tylko w ofercie palnik EKOENERGIA .
Zaszły również zmiany odnośnie mocy kotła.
Obecnie sa to kotły 12,17,15,35kW,wyższe moce na zamówienie.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.