Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Instalacją C.o.


straciatella

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów i proszę o rozsądne rozwiązanie zawiłej sytuacji dotyczącej instalacji C.O.

Nabyłam mieszkanie w przedwojennej kamienicy. W zaniedbanej kuchni znajdował się zbiornik wyrównawczy sąsiada (cokolwiek to znaczy). Został on wycięty, gdyż sprzedający poinformował mnie, że mogę to wyciąć. Poza tym wykładam zbyt duże pieniądze aby mieć jakiś zbiornik sąsiada u siebie w kuchni. Nie mam zamiaru mieć żadnych zbiorników ani instalacji sąsiada na moim terenie. Sąsiad twierdzi, że wycięłam jego zbiornik i że ten zbiornik musi być tam gdzie był bo nie będzie mógł odpowietrzać instalacji. Instalację ogrzewa on kotłem gazowym. Jakie inne rozwiązania mógłby zastosować sąsiad, aby jego instalacja działała bez zarzutów i ja nie musiałabym mieć jego zbiorników i rurek u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej by było, żeby sąsiad miał swoje (zapewne naczynie wzbiorcze) u siebie.

Pytanie zasadnicze brzmi, dlaczego tak nie mogło być do tej pory.

Faktem jest, że instalacja bez naczynia wzbiorczego funkcjonować nie powinna. A jeśli to było naczynie przeponowe, to wręcz może nie móc funkcjonować.

Może fotka tego, czego został pozbawiony sąsiad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykładam zbyt duże pieniądze aby mieć jakiś zbiornik sąsiada u siebie w kuchni. Nie mam zamiaru mieć żadnych zbiorników ani instalacji sąsiada na moim terenie.

To jest Twoje mieszkanie i niech się sąsiad martwi.

 

Możesz mu powiedzieć tak:

Sąsiedzie zamontuj sobie zbiornik u siebie, lub przebuduj swoją instalację centralnego ogrzewania z instalacji otwartej na instalację zamkniętą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Oczywiście sąsiad twierdzi, że mieszkanie nabyłam z tym zbiornikiem i on ma tam być, gdyż jego kaloryfery nie mają odpowietrzników, a rury zasilające grzejniki w wodę mieszczą się u niego pod sufitem. Co więcej od zbiornika odchodziła jakaś rura do zlewozmywaka i to też powinno być tak jak było. Stąd moje wątpliwości jak z nim rozmawiać. Postaram się dołączyć zdjęcie zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co napisałaś zdjęcie jest raczej zbędne. Prawdopodobnie to co odcieliście to nie jest czerwony baniak lub w innym kolorze ale jak na tej fotce

http://www.arpena.pl/index.php/do-czego-suy-przeponowe-naczynie-wzbiorcze

Cuż. Stara instalacja, Pewnie coś nakombinowane.

Raczej nie ma podstaw technicznych do tego by sąsiad nie mógł sobie przenieść tego do siebie.

Jednak, bez naczynia instalacja nie działa poprawnie i tu sąsiad ma rację.

Moim zdaniem, nie powinnaś tego demontować w sposób "brutalny". Niestety jest to układ bezpieczeństawa instalacji sąsiada.

W razie jakiegoś W, mogą być problemy.

Oczywiście załatwić to trzeba, ale szukałbym polubownego sposobu.

Raczej sądzę że sąsiad nie chce wyłożyć kilku złotych na hydraulika, by zabrać to od ciebie. - może to jest jakaś myśl.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedzi w jaki sposób sąsiad mógłby przerobić instalację C.O. otwartą na zamkniętą. Koncepcja instalacji została przedstawiona na rysunku. W piwnicy sąsiad ma kocioł. W mieszkaniu kaloryfery. Rury rozprowadzające wodę pod sufitem i w podłodze. Zbiornik wyrównawczy był u mnie. Od zbiornika do zlewozmywaka w kuchni dochodziła jakaś rura.

post-39374-0-03939700-1329248047_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nikt nie wie jak? Chciałabym wiedzieć czy taki zabieg przerobienia instalacji otwartej na zamkniętą jest trudny do zrealizowania? Sąsiad się upiera przy tym, że odpowietrzenie powinno zostać u mnie. O czym oczywiście nie ma mowy. Hydraulik wstępnie poinformował mnie, że u mnie założymy zakrętkę na rurę (utniemy ją w stropie i zamkniemy obieg), natomiast sąsiad musi 'coś' sobie poprawić. Interesuje mnie co konkretnie powinien sobie poprawić, gdyż nie wiem jak mam z nim rozmawiać.

Edytowane przez straciatella
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to możne być tak:

 

post-12152-0-31951800-1329295334_thumb.jpg

 

Ocieplony zbiornik na strychu w jego kącie.

Rurki przeprowadzone przez Twoje mieszkanie w kacie przedpokoju, lub pokoju itp tak aby można było łatwo je zasłonić.

W piwnicy wiadro pod rurką przelewową ze zbiornika lub podłączenie do kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i nie wierzę normalnie.

 

Kupiłaś mieszkanie i jest twoje!!!!! Wywaliłbym naczynie w diabły i niech się sąsiad buja ze swoją instalacją!!!

Oczywiście prędzej dałbym facetowi termin tak żeby się przygotował do tego i żeby nie pozbawiać go ogrzewania.

 

A to jak to zrobi i ile bedzie kosztować to już jego problem.

 

PS.

Co do koncepcji emusa to nie zgadzaj się na żadne obce rurki w swoim mieszkaniu, poprostu nie i kropka!!

Jak sąsiad w terminie ustalownym przez ciebie nie przerobi instalacji to hydraulik niech tnie rurę i ją zaślepia.

 

I pamiętaj, ciebie instalacja sasiada nie interesuje, a to że dasz mu czas na przeróbkę to tylko twoja dobra wola i powinien być ci wdzięczny ;)

 

pozdrawiam

Jameess

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ogrzewa mieszkanie kotłem gazowym, czyli teoretycznie można zrobić instalację zamkniętą. Trzeba byłoby oglądnąć na miejscu instalację sąsiada.

post-12152-0-31712100-1329296920_thumb.jpg

 

Sąsiada czeka sfinansowanie przeróbki. Musi zatrudnić firmę do wykonania zamian w instalacji. To fachowcy z tej firmy zadecydują co najtaniej i najłatwiej wykonać bez totalnej demolki mieszkania sąsiada (boazerie, płytki, wbudowane szafy, itd, itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Jameess

 

Sprzedający mi mieszkanie poinformował mnie, że ten zbiornik i rury są do wycięcia bo nie są używane przez sąsiada (stary zardzewiały i z dziurami). Zostałam wprowadzona w błąd. Gdybym wiedziała, że używa ich sąsiad, poprosiłabym go o przerobienie instalacji. Zważywszy na fakt, że mieszkanie nabyłam przed blisko dwoma laty, a ja dopiero teraz zabieram się za remont. Miałby wiele czasu na przeróbkę. Gdy przyjechała ekipa do demontażu starej instalacji C.O. poleciłam im wycięcie wszystkiego, łącznie z dziurawym zbiornikiem i rurą na wysokości stropu. Stało się jak się stało - bez uprzedzenia sąsiada. Chciałabym uniknąć sytuacji w której sąsiad zalewa swoje mieszkanie. Dlatego też poszukuję szybkiego rozwiązania na tzw. chwilę, gdyż jest środek zimy, a sąsiad musi mieć ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ogrzewa mieszkanie kotłem gazowym, czyli teoretycznie można zrobić instalację zamkniętą. Trzeba byłoby oglądnąć na miejscu instalację sąsiada.

post-12152-0-31712100-1329296920_thumb.jpg

 

Sąsiada czeka sfinansowanie przeróbki. Musi zatrudnić firmę do wykonania zamian w instalacji. To fachowcy z tej firmy zadecydują co najtaniej i najłatwiej wykonać bez totalnej demolki mieszkania sąsiada (boazerie, płytki, wbudowane szafy, itd, itp)

 

Dziękuję Emus:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było odpowietrzenie grzejników i spokojnie możesz wyciąć to naczynie, zamiast niego w najwyżsym punkcie instalacji (pod sufitem u sąsiada nie u Ciebie) odpowietrznik automatyczny załatwi sprawę. Jak kocioł wiszacy ma wbudowane naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa i żadych większych przeróbek nie potrzeba chociaż instalacja CO z rozdziałem górnym do gazówki jest co najmniej archaiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaki to kocioł. Jeśli ma nie wiadomo ile lat, to skąd pewność że ma naczynie wewnątrz. Jeśli ma naczynie wewnątrz to dlaczego pracowało w układzie otwartym? I bez znaczenia czy było to odpowietrzenie, czy też naczynie wzbiorcze był to układ otwarty. Przeróbka tego na układ zamknięty jest czysto teoretyczna. I zależy od typu, stanu i automatyki kotła. Jeśli to archaizm od początku do końca, to przeróbka na zamknięty wg mnie zależy od wymiany kotła na nowocześniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najprostsze rozwiązanie

Odpowietrznik automatyczny u sąsiada pod sufitem ( wysokość 7cm ), ewentualnie w przestrzeni stropu, sąsiad może posiadać stary kocioł termetu bez naczynia przeponowego, będzie potrzebne:

  • naczynie przeponowe max 18L z zawieszką ---250zł
  • zawór bezpieczeństwa 2,5 bara---28zł
  • manometr 9-5 bar---14zł
  • odpowietrznik automatyczny---30zł
  • rura pex 16mm---2,60zł/m
  • złączka 16/1/2 cala---6zł szt

Razem materiał powinien zamknąć się w kwocie 350zł plus robocizna

Naczynie i osprzęt można zamontować w dowolnym miejscu, warunkiem jest żeby nie było możliwości odcięcia go zaworem od kotła pozdrawiam

 

post-39447-0-86558200-1329356861_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.