Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uks-S Konstal


Matek41

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem posiadaczem kotła UKS-S Konstal z Pleszewa (http://kotlarstwo.info/kotly-grzewcze-co/uniwersalne/typu-uks-s). Moc kotła to 45 KW powierzchnia ogrzewana 320-350m^2 jest to 2 pietrowy dom jednorodzinny. Spalam w nim drzewo i dodaje wegiel kamienny powiedzmy ze jest to 60% drewna (głównie jabłoniowe) oraz węgiel. Posiadam do niego sterownik Magnat. Aktualnie ustawione mam takie parametry:

Temperatura zadana 58 stopni

Czas przedmuch 10 sekund

Przerwa przedmuch 3 minuty

Obroty minimalne 3 (skala 1-10)

Obroty maksymalne 10 (skala 1-10)

Temperatura załaczenia pompy 35 stopni (posiadam pompe Grundfos)

Temperatura wyłączenia sterownika 30 stopni

Praca dwustawna 0 (0-1) -> ustawienie fabryczne - nie wiem do czego służy

 

Chodzi mi o optymalne ustawienie kotła. Największą bolączką jest częste czyszczenie komina mimo iż posiadam wkład kominowy z kwasówki (12X14cm) ponieważ pojawia się dymienie. W wyczystce pojawia się bardzo mało "sadzy". Podczas czyszczenia wyrzucam 3-4 pełne wyczystki tego "syfu". Wczesniej gdy nie posiadalem wkladu pojawiły się na kominie straszne zacieki które przeszły przez tynk i pojawiły sie w pokoju na 2 pietrze. Miały zapach smoły. Jest jeszcze jeden problem który mnie nurtuje. Mianowicie temperatura przy 58 stopniach w pomieszczeniach jest bardzo goraco gdy ustawie mniej np 50 w piecu pojawia się maź-smoła. Da rade wyregulować to parametrami sterownika? Znajomy powiedzał że musze założyć "mieszacz" który na piecu utrzymywala by wyzsza temperature a w obieg - na grzejniki- podawal wode o nizszej temp. Myśle ze to cos w rodzaju jakiegos termostatu na którym mozna ustawic temp? Co o tym myślicie? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu zawór 3d lub 4d coś poradzi tak dostosuj palenie by wymienniku kotła było sucho bez nadmiernej ilości sadzy

Ok. A odnośnie tych parametrów sterownika ? Może ktoś ma mniej lub bardziej optymalne? Bo z tego co widze to ja mam tutaj ustawienia fabryczne? A zmieniać ustawienia metodą prób i błędów to byłoby bardzo mozolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest konstrukcja, gdzie głównym paliwem jest miał węglowy.

 

Możesz palić tez węglem, ale raczej drobniejszym sortymentu groszek (typ Gk.I w granulacji do 31,5mm)

 

Jak chcesz palić miks z drewnem, to powinno się to robić tak:

Na dół rusztu zasypujesz trochę węgla (zasypujesz warstwę)

Na to dajesz warstwę drewna

Na to ponownie zasypujesz warstwą węgla

 

itd. po dolną krawędź drzwiczek zasypowych.

 

Następnie na wierzchu układasz podpałkę, rozpalasz od góry.

Wciskasz start na sterowniku i zamykasz drzwiczki.

 

Rozpalając na ruszcie i zasypując to drewnem i węglem produkujesz tylko sadze, substancje smoliste itd.

Robisz w ten sposób syf w kotle, syf w kominie i zadymiasz oraz trujesz całą okolicę

Sterownika magnat nie znam.

Edytowane przez Pieklorz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. długie palenie drewnem w dodatku wilgotnym spowoduje wykwity na kominie. Do spalania drewna, to temp. >70st.C na kotle, jakiś bufor i regulacja niższej temp. na dom za buforem.... no i raczej inna konstrukcja kotła...

 

ale miks, opisany wyżej oraz rozpalany we właściwy sposób możesz stosować.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.