Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[Ling Combi] Temperatura Drzwi Żeliwnych


meehow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mamy Linga Combi LC23. Czy temperatura wydzielana na zewnątrz (głównie przez frontowe drzwi) przez kocioł żeliwny jest wyższa niż przy kotłach stalowych? Ktokolwiek wchodzi do mojej kotłowni, mówi że bardzo w niej gorąco. Faktycznie temperatura jest znacząco wyższa niż w innych pomieszczeniach, i zawsze mi się wydawało, że to normalne, bo w końcu to kotłownia :-) Zwłaszcza, że ma tylko 5 m2, a w niej kocioł i zasobnik CWU. Kolega, który ma stalowy kocioł mówi, że w czasie pracy kotła spokojnie może trzymać rękę na frontowych drzwiach. U mnie jest to niemożliwe nawet na górnych drzwiczkach (tych na wysokości czopucha). Czy to normalne? Nadmienię, że mam instalację z wymiennikiem ciepła, więc obieg otwarty z naczyniem wzbiorczym jest mały i zamyka się w kotłowni, a więc woda powrotna do kotła nie jest specjalnie zimna. Temperatura wody zadana na kotle - 65 st. (bez pogodówki).

 

Pozdrawiam,

 

Michał

Edytowane przez meehow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz do tego podejść tak - że dzięki wyższej temperaturze w kotłowni jest także wyższa temperatura powietrza podawanego na retortę, a to poprawia sprawność spalania. Więc suma summarum to ciepło w pomieszczeniu do czegoś się przydaje. Nie jest czystą stratą.

Edytowane przez m77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dostałem odpowiedź ;-) Może prościej zapytam: czy kotły żeliwne oddają na zewnątrz więcej ciepła niż stalowe? Czy może zależy to od konkretnego kotła? Zauważyłem, że nowsza wersja tego kotła (http://www.klimosz.pl/ling-combi.html) posiada dodatkowe drzwi z przodu na całej powierzchni czołowej, oprócz trzech żeliwnych drzwi bezpośrednio do wnętrza kotła. Może to właśnie z tego powodu? Będę wdzięczny za wszelkie opinie użytkowników Linga Combi.

 

Pozdrawiam,

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.