Skocz do zawartości

wacio1967

Stały forumowicz
  • Postów

    1 601
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    20

Odpowiedzi społeczności

  1. wacio1967 odpowiedź w Magazyn energii fotowoltaika został oznaczony jako odpowiedź   
    Stare zasady same się skończą za 11 lat. Tak jest w umowach i tyle.
  2. wacio1967 odpowiedź w Montaż kotła gazowego został oznaczony jako odpowiedź   
    Tak. W dobudówce będzie po prostu oddzielna instalacja.
    Połączyć obie instalacje CWU. Wtedy w zimie będzie CWU z kotła węglowego w obu budynkach, a w lecie będzie CWU zasilana gazem w obu budynkach. Kwestia połączenia i założenia zaworów.
    Ciężko to oszacować. Trzeba mieć projekt i do projektu dobrać podzespoły.
     
    To zależ jak zgłosisz taką instalację. Musiałbyś podłączyć oba budynki pod gaz, to powinna być dotacja, jak tylko jeden, to chyba nie da się uzyskać dotacji. Trzeba wczytać się w szczegóły i dopasować inwestycję.
  3. wacio1967 odpowiedź w Podłogowa przez bojler został oznaczony jako odpowiedź   
    Do OP na pewno grupa pompowa z mieszaczem i zaworem trójdrożnym, lub termostatycznym. Przy termostatycznym nic nie wysterujesz. Przy trójdrożnym i odpowiednim sterowniku masz już jakieś pole manewru. To jest jeden temat.
    Drugi to rozwiązanie zasilania OP. W takim przypadku najlepszy byłby bufor z dwoma wężownicami. Jedna wężownica do CWU, a druga do Solarów. Sam bufor miałby w środku wodę kotłową. Jakby solary zagrzały bufor, to piec by się nie włączał. Dodatkowo można dołożyć grzałkę elektryczną, która mogłaby się włączać przy zbyt niskiej temperaturze na zasilaniu CWU, ale tylko w przypadku korzystania z CWU.
    Wszystko trzeba "ubrać" w jakieś sterowanie i nie mam na myśli jakiejś zaawansowanej automatyki. Można to ogarnąć termostatami za parę złotych i przekaźnikami.
    Została ostatnia kwestia. Czy OP jest wszędzie, czy został gdzieś jakiś grzejnik?
  4. wacio1967 odpowiedź w wymiennik - bojler CWU został oznaczony jako odpowiedź   
    Musisz liczyć, że jedna osobo potrzebuje około 50 litrów. Więc to co masz (300 litrów) jest jak najbardziej odpowiednie.
    Podłączając do tego PC, ta pojemność jest również odpowiednia.
    Jak chcesz zagrzać to gazem, to ta pojemność jest również odpowiednia.
    Jak chcesz grzać grzałką, to tutaj musisz się zastanowić skąd ten prąd będziesz brał. Jak z sieci, to taniej będzie gazem to zagrzać, jak z PV to pojemność również odpowiednia.
    Jak masz miejsce gdzieś na ścianie, dachu, posesji, to możesz założyć PV off-grid. Nigdzie tego nie zgłaszasz, a masz całkowicie za darmo CWU w okresie od wiosny do jesieni. W taki dzień jak dzisiaj (słonko świeci na maksa), to bez problemu zagrzejesz te 300 litrów. Półtora godziny temu włączyłem grzałkę off-grid i temperatura dźwignęła się o 11 stopni. Musisz wziąć pod uwagę, że ja bufor nie używam do CWU, tylko do CO (bufor non stop ma duże straty). 
    Zakładając że zużyjesz całe 300 litrów, to do podgrzania będziesz miał 300 litrów wody o 27 stopni (42-15=27). Zużyjesz na to około 10kWh energii. Grzałka 2kW zrobi tą robotę w niecałe pięć godzin. To są oczywiście warunki skrajne, bo nigdy nie zużyjesz 300 litrów, więc nigdy nie będzie tyle do podgrzania. Deltę też podałem skrajną (najczarniejszy scenariusz). Temperaturę maksymalną też podałem do 42 stopni. Grzałka off-grid będzie Ci grzała powyżej tych 42 stopni, więc całe te wyliczenie jest tylko przykładowe. Rzeczywistość jest o wiele bardziej pozytywna, niż wychodzi to z wyliczeń.

  5. wacio1967 odpowiedź w Kocioł Viessmann Vitodens 100 w 26kw 2-f Bardzo głośny stuk podczas przełączania z CO na CWU został oznaczony jako odpowiedź   
    Te głośne uderzenie, to słychać na instalacji, czy w piecu?
    Jak w piecu, to bardzo dziwny objaw, szczególnie że był już serwisowany i wymieniany. Zawór przełączający nie działa zero jedynkowo, tylko przesuwa się powoli. Trwa to kilka sekund, nigdy tego nie liczyłem, ale na pewno nie jest to raptowna zmiana, jak przy elektrozaworze. Tam jest silnik krokowy.
    Zrób na początek taki test. Odkręć wszystkie grzejniki na maksa i zobacz czy dalej są te stuki. Potem to samo z zakręconymi grzejnikami. Przy zakręconych grzejnikach kocioł się wyłączy (nie będzie grzał), ale pompa dalej pracuje. Jak nie ma w instalacji bypasa, to może pojawić się taki stuk. 
    Podejrzewam że za stuki są odpowiedzialne głowice na grzejnikach.
  6. wacio1967 odpowiedź w Sterowanie pompy obiegowej smart-wtyczką został oznaczony jako odpowiedź   
    Nie. Sterowanie przekaźnikowe to jest coś takiego, jak jakieś urządzenie da sygnał do przekaźnika aby się zwarł, lub rozwarł. Na takiej samej zasadzie działają te wtyczki, tylko obsługują mniejsze natężenie prądu. Pompa nie ma dużego poboru, więc się nic nie stanie.
    Zastanawia mnie tylko, na jakiej zasadzie chcesz tym sterować?
  7. wacio1967 odpowiedź w Cwu latem został oznaczony jako odpowiedź   
    Bufor do CO zawsze się sprawdzi. Szczególnie jak masz kocioł na paliwo stałe.
    Weź pod uwagę to, że do CWU potrzebujesz temperaturę około 45-50*. Im większy bufor, tym więcej do nagrzania w lecie wody. Teraz ceny buforów są dość wysokie i nie zapowiada się że zaczną spadać. Jest to remedium na większość bolączek instalacji. Jak przez kilka lat będziesz jeszcze używał obecne źródło ciepła, to chyba najrozsądniejszy będzie zwykły bojler. To jednak są cztery osoby. Przy podgrzewaczu przepływowym na kąpiel 15 minutową potrzebne będzie około 75 litrów (5l/min). Zakładając temperaturę wody zimnej na 15*, a ciepłej na 45*, to do podgrzania potrzebne będzie 2,63kWh * 1,20 zł = 3,15zł. 
    Jest jeszcze inna opcja na lato. Zestaw do grzania wody. Kilka paneli PV, sterownik i bojler z grzałką. Jednorazowy koszt i przez cały sezon CWU za free.

  8. wacio1967 odpowiedź w Sterowanie pompą w buforze ciepła na grzałki został oznaczony jako odpowiedź   
    Tymi sterownikami nie wyłączysz pompy.
    Zamiast ACT343 mogłeś kupić ARM141 i sterownik do niego. Jakiegoś TECH I-1, lub AFRISO BWC310
    Do TECH na 100% mógłbyś podpiąć ten regulator pokojowy.
    Miałbyś dodatkowo sterowanie pogodowe krzywą grzewczą, a tak nie masz do czego nawet podpiąć tego EUROSTER.
    Czym kontrolujesz grzałki ?
    Jak w tej chwili masz rozwiązaną kontrolę podłogówki ?
  9. wacio1967 odpowiedź w Seko le max 17kw grzałka wody został oznaczony jako odpowiedź   
    A sprawdziłeś czy jest prąd w gniazdku do którego ją podpinasz ?
  10. wacio1967 odpowiedź w Regulatory pokojowe Trinnity,Salus TRHTR230(20) został oznaczony jako odpowiedź   
    Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek sterownika, to przemyśl dokładnie czy dany sterownik ma sens.
    Ja u siebie mam możliwość ustawienia temperatur we wszystkich pomieszczeniach innych z rozbiciem na godziny.
    Na czym polega taka regulacja ?
    W pokoju nr-1 chcę mieć  20 stopni od 6:00 do 14:00 a potem 22 stopni.
    W pokoju nr-2 chcę mieć 21 stopni od 10:00 do 20:00 a potem 19 stopni
    W tej chwili i tak z tego nie korzystam. Podłogówka ma taką bezwładność, że efekt może być całkowicie odwrotny.
    Jak chcę żeby temperatura spadała, to OP i tak będzie oddawać ciepło przez kilka godzin. W końcu się wychłodzi i przyjdzie czas na zagrzanie i przez kilka godzin będzie się nagrzewało.
    Jeżeli chodzi o regulację temperatury garażu i innych pomieszczeń to taki sterownik należy umieścić w miejscu gdzie się najwięcej przebywa. Z reguły jest to salon, ale nie zawsze. Jeżeli chodzi o garaż i inne pomieszczenia.
    na rotametrze można zmniejszyć przepływ na garaż wykorzystać stery regulator do garażu, który pozostałby po wymianie do łazienki zwiększyć przepływ na rotametrze Ze swojego doświadczenia, to na sterowniku ustawiłem maksymalne temperatury jakie chciałbym osiągnąć w pomieszczeniach o dwa stopnie więcej, a na rotametrze ograniczyłem przepływ. Tak to wygląda na chwilę bieżącą.

     
  11. wacio1967 odpowiedź w Gdzie podłączyć termostat pokojowy Salus091FLRFV2? został oznaczony jako odpowiedź   
    Pin 41 i 42.
     

  12. wacio1967 odpowiedź w Różnica w zużyciu gazu został oznaczony jako odpowiedź   
    Nie ma żadnej różnicy. Kocioł CO działa na zasadzie przepływowego podgrzewania wody. Woda płynie do grzejników i wraca z powrotem do kotła i znowu jest podgrzana przepływowo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.