Skocz do zawartości

jarek20

Stały forumowicz
  • Postów

    165
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez jarek20

  1. @Kordjano Czyli też tak jak w mojej instalacji wężownica nie za duża,  ale działa 😜. Kalkulowałem wymianę mojego istniejącego zasobnika na cwu na zasobnik typowo pod PC z wężownicą przynajmniej 3m2, ale na razie nie oplacalne dla mnie.  Nie wspominając że ceny zasobników poszybowały w kosmos.... 

     

    Grzejniki odpalałem do testów i grzeją jak przy peleciaku😁.  Peletu zostało mi 800kg czekać będzie na swój czas. 

    Teraz tylko czekać aż zima przyjdzie.....  (oby nie prędko)...

    Widzę, że masz zawory upustowe, masz zawór dopełniający instalację przy zrzucie wody ?

    A podstawa pod pompę na bogato 😜

    • Zgadzam się 1
  2. I pompa uruchomiona. Instalacja ukończona. Zostało tylko docieplić rury obiegowe. Peleciaka popiołem przed buforem, wymiek płytowy (jak kto chętny to odsprzedam sacespol 40 płyt) wywaliłem i zamknołem układ. Muszę tylko dorobić wtyczkę do przepinania zaworu trojdrogowego (co/cwu)  Jak ma działać peleciak to przepnę wtyczkę i będzie przełączany ze sterownika kipi (zamiast pompy cwu,  a w ustawieniach sterownika zaznaczę opcję wymiennik i jedną pompą obiegową obgonię i co i cwu).  Oraz przedłużyć kabel do zaworu trójdrożnego mieszającego- mam być strowany również ze sterownika peleciaka. O ile w ogóle będzie taka potrzeba aby peleciaka odpalać . Jak ktoś ma pytania walić śmiało.

    • Lubię to 1
  3. Kordjano sam montujesz?  Jak planujesz zabezpieczyć pompę (glikol)?  Buforek równolegle czy w szeregu 🙃🙃?

    Ja zdecydowałem się jednak na montaż równoległy..  Obawiam się szumów w instalacji. Dłubię po godzinach przy tym wszystkim😜

    W dniu 3.05.2022 o 21:51, Kordjano napisał:

    Ja zamierzam grzać albo pompą ,albo kotłem , jeśli będzie kocioł to ma swoje pompy , pompa bufora ,pompa cwu i pompa mieszacza za buforem , jeśli grzała będzie pompa ciepła to ona ma ogarnąć bezpośrednio co , i cwu za pomocą zaworu przełączającego , po co to puszczać przez mieszacz i gnać pompę mieszacza którą steruje sterownik kotła .

    Bufor mam Galmeta ale 140 L  typowo pod pompę na potrzeby defrostów w celu zwiekszenia zładu wody. 

    Moja instalacja do tej pory wyglądała tak:

    Uklad otwarty - kocioł,  dwie pompy - jedna na wymiennik płytowy,  druga na CWU.

    Układ zamknięty - wymiennik/ mieszacz sterowany pogodowo i dalej pompa objegowa na grzejniki. 

    Teraz planuję wywalić wymiennik płytowy i zamknąć cały układ. Mieszacz i pompę  przesunąć w stronę kotła, a dopiero za mieszaczem i jego pompą wpiąć się z układem PC (wyjście z bufora PC/Pompa obiegowa na grzejniki.) Peleciak będzie grzał w razie potrzeby.

  4. 9 godzin temu, Vlad24 napisał:

    Nie lepiej z bloczka ogrodzeniowego? Można kupić w różnych kolorach łącznie z daszkiem. 

     

    IMG_20211008_163139.jpg

    Potwierdzam.  Bloczki ogrodzeniowe wyglądają wg. mnie estetyczniej niż bloczki betonowe czy krawężniki, a między daszki a podstawę ja zastosowałem matę antywibracyjną z mielonej gumy.

    IMG_20220423_184048.jpg

    IMG_20220423_184131.jpg

  5. To już z tym buforem mam totalny mętlik,  ale widzę że mimo wszystko lepiej będzie dla całokształtu jak będzie równolegle i tak chyba uczynię.

    Schemat z monobloka Rotenso Aquami 8 kW.

    Jako AHS wpinam Pelecieka. Przed zaworem zwrotnym przy AHS oczywiście muszę dać pompę obiegową. Jak ogarnąć sterowanie peleciaka układem. Elektronika z Rotenso daje sygnał aby przełączyć się na AHS, i teraz wszystko było by cacy,  tylko mamy zawór 3 drogowy sterujący CO/Ładowanie CWU (nr 3 na schemacie) . Skąd sterownik KIPI będzie wiedział jak się przełączy zawór przełączający. W KIPI mam 2 pompy,  albo działa ta CO, albo CWU (lub obie jeżeli nie mamy priorytetu). Chodzi mi dokładniej o to jak to zgarć przy podpięciu jak w schemacie niżej aby móc zamiennie grzać albo Pompą Ciepła, albo wspomóc się w zastępstwie peleciakiem,  tak aby ładować też zasobnik z CWU w razie potrzeby. W sterowniku  860-P3 nie widzę opcji sterowania zaworem rozdzielającym CO/CWU.

    Screenshot_20220503_192354_com.adobe.reader_edit_642091533725457.jpg

    Znalazłem jeszcze coś takiego. Czyli wystarczy tylko w sterowniku KIPI 860-P3 wyłączyć funkcję grzania CWU, zostawić samo grzanie CO a sterownik z PC Rotenso zadba o wszystko.... Ale mam mętlik...

    Screenshot_20220503_195137.jpg

  6. 3 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał:

    Nachodzi mnie pewna rozterka, odnośnie sztywnego podłączenia hydraulicznego z maszyną delikatnie wibrującą ?. 

    Są dostępne węże antywibracyjne o zwiększonym przepływie (takie jak do nagrzewnic) -  oglądałem ostatnio w hurtowni

    34 minuty temu, sambor napisał:

    Na rys jest bufor w szeregu, ale zawór nadmiarowy swoją drogą będzie potrzebny.

    Nawet jak nie ma termostatów? Myślałem że stosuje się go tylko przy zamontowanych termostatach.

  7. Instalację mam zbudowaną podobnie jak Patrol. Sambor mógłbyś popatrzeć na mój pseudo schemat.
    Teraz układ pracuje na wymienniku płytowym(obieg otwarty) zamontowanym przed zaworem trójdrożnym sterującym temperaturą na grzejniki (obieg zamkniety) . Naczyń wzbiorczych nie rysowałem.

    Wymiennik wywalam  zamykam całość i docelowo układ miałby wyglądać jak na rysunku. Pytanie mam tylko czy zawory zwrotne ZZ są w dobrych miejscach, czy coś byś przerobił?

     

     

    IMG_20220501_200109.jpg

  8. Przez fundament PP40 w podwójnej izolacji + pianka mont. między nimi rura kablowa 40. Na fundamencie mam 15 cm styro. Na zewnątrz podwójna izolacja na rurach + dodatkowo  trzy warstwy otuliny na całość i srebrnej folii (w formie kebaba) na to planuję zawinąć arkusz z czarnej blachy (pozostać arkusza z okuć na dach) Powinno wyglądać estetycznie ( w sumie to tylko 50cm)  Na razie tak to wygląda po przymiarkach. Wbiłem dodatkowy pilon uziemienia- zamontowałem ochronnik przepięć. I domontowałem lejek do skroplin (przestrzeliłem z odległością o 3 cm😁 i musiałem kombinować).

    IMG_20220430_125424.jpg

    IMG_20220430_125101.jpg

    IMG_20220430_130346.jpg

    IMG_20220430_125038.jpg

    • Lubię to 1
  9. Sambor chodziło mi o taktowanie PC.

    Próbuje ogarnąć jak najlepiej podłączyć się w instalację. Czli straty na buforze po podpięciu równoległym nie będą jednak tak duże (można znaleźć opinie że nawet do 5 oC różnicy ) ? Boję się tylko ze przy mocnej pompie obiegowej  nagrzeje ona bufor prędzej niż instalacje (100% grzejniki) to ciepło odbierze.

  10. O widzisz Sambor.  Późna pora była... Moje niedopatrzenie.

    Trochę się już pogubiłem w tym wszystkim.

    Wychodzi na to że bezpieczniej dla instalacji dać bufor równolegle i pompie za buforem zmniejszyć prędkość (rury Cu) na instalację grzewczą , a pompa z PC będzie gnała wodę w buforze (podłaczenie rurami PP). Tylko znów straty w oC przekazywanych na instalację i taktowanie pompy).... Jak zrobić to dobrze?

     

  11. Patrol nie gniewaj się że wchodzę Ci z butami w wątek ale mam pytanie które myślę że nam pomoże w moderacji . Monoblok - Jakich rur używacie do podłączenia PC z instalacją - chodzi mi o średnicę PP 40 czy 32 cienkościenna?  Instalację główną mam w miedzi 28.
    Niby przyłącze pompy 5/4, ale wewnątrz jest znacznie wężej. Poza tym zawór 3 drogowy mam 5/4 DN25 i separator 1'  DN25. Zastanawiam się czy 32 nawet stabi nie wystarczyłaby? Czy dopłacać do 40. Ewentualnie czy musi być stabi czy może być cienkoscienna? Od PC do przyłącza instalacji około 5-6 m.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.