Skocz do zawartości

janpol62

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  69
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O janpol62

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Dolnośląskie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 180 m2
 • Instalacja
  Kocioł w układzie otwartym z wymiennikiem płytowym do instalacji c.o. która pracuje w układzie zamkniętym
 • Kocioł
  Camino 3

Ostatnie wizyty

597 wyświetleń profilu
 1. Schemat nie najlepszy! 1. przy takim złądzie bardzo długo będziesz czekał na właściwą temperaturę powrotu kotła. Jak będziesz palił non stop to przy gorącym powrocie będzie bez konsekwencji (powyżej 50st C ) a jak codziennie rozpalał będzie ci rosiło na kotle i w konsekwencji po kilku latach kocił zakończy żywot. 2. Tak się nie łączy pomp. Jeżeli mają pracować w szeregu musi być jakieś wyrównanie przepływów. Najlepiej sprzęgło hydrauliczne. 3. Trzy obiegi wymagają już rozdzielacza. zwłaszcza że każdy obieg ma pompę. Rozdzielcz to nic strasznego. Po prosu rura o najlepiej 2 lub 2.5 krotnej średnicy rury dolotowej. Jak połączysz rozdzielacz zasilania z rozdzielaczem powrotu zaworem regulacyjnym będziesz mógł sobie odpuścić sprzęgło. Chociaż osobiście nie radzę Lepsze jest sprzęgło a nie zawór regulacyjny. 4. Zamiast zaworu cztero-drogowego obiegu podłogówki proponuje zawór trzydrogowy. 5. co z naczyniem wyrównawczym lub przeponowym? Gdzie napełnianie zładu. Brak termometrów i manometru.
 2. Bo jak mówił ktoś mądry jak nie umiesz policzyć t nie wiesz o czym mówisz.
 3. Jeżeli boiler jest w pomieszczeniu gdzie temperatura jest około 20st C. izolacja producenta jest wystarczająca. Jeżeli jest to pomieszczenie nieogrzewane i jest tam temp np 10-15 st to może być zasadne. W każdym przypadku należy pamiętać o dobrym dociepleniu rur z cwu oraz z cyrkulacją o ile taka występuje.
 4. Jak docieplisz dom to zużycie spadnie od 30 do 50% opału. Druga sprawa że jeżeli to jest pierwszy sezon grzewczy w nowym domu to musisz się pogodzić z tym, że zużycie jest większe o około 5-20%. Twoje ściany musza odparować a to niestety kosztuje. W Twoim przypadku koszt to dodatkowy ekogroszek. Po trzecie musisz wiedzieć że w nieocieplonym domu różnica w ogrzewaniu domu na 20 i 21 st C zwiększa ilość paliwa o około 5-8%. Czy masz uruchomioną automatykę podłogówki do regulacji temperatury? Termostaty naścienne i głowice na obiegach? Jak nie to zrób to czym prędzej. A te 750 mb to on położył w całym domu czy tylko na dole?
 5. Trochę ten rysunek jest nie jasny. A co do różnicy między zasilaniem i powrotem to może być jak najbardziej OK. . Myślę że w dokumentacji kotła o ile ja masz i kocioł to nie samoróbka pewnie jet podany parametr 90/70 A to oznacza że różnica między zasilaniem a powrotem w przypadku mocy maksymalnej wynosi 20 stC Ale jeżeli jest to kocioł stalowy to trzeba mu jeszcze zapewnić tzw minimalną temperaturę powrotu. W praktyce to około 45-50 stC. Bez zmiany czegokolwiek jeżeli masz pompę z biegami, zwiększ jej obroty - ustaw wyższy bieg pompy a zobaczysz że różnica tempertatur się zmniejszy.
 6. A u mnie wychodzi sprawność 50% przy mocy 50% i temperaturze na zasilaniu max 65stC. Temperatura spalin 150 stC muszę jeszcze sprawdzić ilość powietrza. Może w tym jest problem.
 7. Też mam licznik i ważyłem opał. 50% plus minus 2%. I trochę mnie to boli. Camino wg deklaracji producenta powinien mieć 68%. AN co dzień czyszczenie, Sadpal itp. Kocioł nie widział ani plastiku ani innych świństw. Zastanawiam się skąd to się bierze. Może jednak paliwo ma swoje trzy grosze i nie jest takie jak podają na składzie. Do obliczeń zawsze biorę dolna kaloryczność.
 8. Kolega wyżej ma rację. A jak chcesz tak sterować mimo wszystko podłogówką w ten sposób, to wystarczy najprostszy termostat z programowaniem czasowym. Tylko że aby mieć pewność że załączy ustawiasz temperaturę zadana pomieszczenia 26, a że wyłączy - zamknie zawór temperaturę zadaną 16 st C. Można? Można tylko nie wiem czemu to miałoby służyć. Lepszym rozwiązaniem jest sterowanie elektrozaworem z napędem powrotnym lub wykorzystanie styku przełacznego w termostacie tak by zamykał i otwierał zawór. Jak jest napięcie to się otwiera jak nie ma to się poprzez np sprężynę lub styk NC zamyka. Przy ustawionej (o ile się da) małej histerezie temperatur masz regulację quasi-ciągłą. A jak nie chcesz termostatu co jest chyba najtańsze to dwa przekaźniki czasowe lub jeszcze taniej zegar podwójny oraz ewentualnie stycznik o ile obciążalność przekaźników będzie za mała, które załatwią taka funkcję. Ale tak się nie robi bo to jest sterowanie - a nie regulacja. W tym pierwszym przypadku nie masz wpływu na temperaturę w pomieszczeniu bo nie ma informacji od pomieszczenia tzw feedbak-u a w drugim lepiej lub gorzej będzie to starało się utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu.
 9. A zasilasz ją normalnie z sieci czy przez jakieś podtrzymanie?
 10. To się liczy tak: Q(ilość ciepła w Dżulach)=4190(ciepło właściwe wody Dzul/(kg*K))*1000(masa wody przyjmujemy dla ułatwienia 1kg=1lwody)*(85-40) (Róznica temperatur powinna byc w Kelwinach ale w tym przypadku może być w stopniach bo róznica temperatur w Kelwinach i w stopniach jest ta sama)=188 550 000 Dzuli. czyli 188500 kiloDzuli [kJ] Aby przejśc na kWh trzeba podzielić kJ/3600 czyli w naszym przypadku 188 500/3600=52,36 kWh. Tyle energii możesz mieć teoretycznie. Kazdy bufor ma tzw współczynnik buforowania. On najczęsciej wynosi 90% Wynika z rozkłądu temperatur pojemności dennic które buforują znacznie mniej itp. Czyli realnie masz 52,36 kWh*90[%]/100[%]=47kWh energii. Ile czasu będziesz z tego korzystał zależy od tego jaką moc w kW będziesz wysyłał do c.o. czyli jak 4,7 kW to 10 godzin jak 2,35 to 20 godzin itd W praktyce te czasy różnią się bo na plus czyli dłuższy czas gra to że: - jednak jest taki moment w którym kocioł niewiele ale jeszcze podtrzymuje temperaturę w buforze bo przecież nikt go nie odłącza od bufora - grzanie ustawia się mocowo do punktu pracy. Jeżeli budynke potrzebuje temp 50stC i w tym czasie odbiera 5 kW a w buforze jest 45stC to do co idzie moc mniejsza np 3 kW. na minus działają: - straty przez izolację. Szczególnie jak jest nagrzany do 85stC. Ale mniej więcej można tak to liczyć.
 11. janpol62

  Kęsy Z Bogdanki

  Po spaleniu trzech wiader orzecha z tej niby Bogdanki zostało dzisiaj tyle co na zdjęciu. Wiadro standardowe po wapnie do malowania 12 kg. Spieki odsiane. Na dno mojego Camino daję około 1,5-2 kg koksu. Palę od góry. Otwarty minimalnie szyberek górny (3-5 mm) Dolny na miarkowniku. Z tyłu przepustnica około 20% przymknięcia. NIc nie rozbijałem to co było tak wygląda.
 12. Co to jest u ciebie te 45 kW i jak to policzyłeś?
 13. Ja mam swobodnie programowalny sterownik PLC Wago z odpowiednimi kartami. Do tego jako HMI panel Weintek. Jakby to chciał kupić normalnie w sklepie i poskładać to byłby to majątek. Ja elementy kupowałem na Allegro i OLX i o ile pamiętam z niemieckiego Ebaya jako używane. Ale to trzeba trochę czasu kompletować. Inną sprawą to program, który napisałem sam Jego zlecenie by kosztowało sporo kasy. Jeżeli umiesz coś programować, nalepiej w języku C lub Java to można to zrobić na bajecznie tanim układzie Arduino np UNO. Zobacz jakie moduły i PO ILE są na allegro. Wystarczy wpisać arduino w allegro. Wszystko jest w wersji Open i Freeware. Jeżeli nie jesteś za pan brat z elektroniką lub informatyką to Tobie proponuję prostsze ale równie skuteczne rozwiązania jak np licznik czasu pracy który kosztuje na allegro ok kilkadziesiąt zł. A do rejetstracji temperatur jakiś fajny używany rejestrator temperatury. Są już w obiegu wtórnym z demontaży całkiem fajne maszynki z elektronicznym zapisem i wyświetlaniem danych. trzeba będzie tylko sprawdzić i dostosować zakresy pomiarowe i podpiąć odpowiednie czujniki.
 14. Nie zapominaj, że cegły szamotowe łączy się zaprawą szamotową a nie jakąś tam. Jest też do dostania bez problemu w marketach. Po drugie zakręć ten zawór na zasobniku cwu, o którym pisałem wcześniej. Po trzecie sprawdź czy WSZYSTKIE grzejniki są gorące, i czy doły grzejników po pewnym czasie mają podobną temperaturę. Czy wszystkie zawory na grzejnikach są poodkręcane na maksa? Czy masz przy grzejnikach zawory na powrocie tzn czy masz zawory na rurach od dołu grzejnika. Opisz to.
 15. Mam nieśmiała propozycję! Spróbuj zakręcić zawór od nagrzewnicy zbiornika cwu. To jest np ten zawór, który jest na rurociągu od pompy do wiszącego białego baniaka. Tak na chwilę na próbę. Nie wiem jaką masz instalację c.o. ale jak jest niezrównoważona z wężownicą cwu, to może się zamykać Ci. na krótko przez tą wężownicę. A tak w ogóle to jak jest regulowana temperatura cwu w tym baniaku? Bo jak Ci się zagotuje w kotle to możesz poparzyć się pod prysznicem!
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.